Mimořádná zpráva

Chvíle strachu ve Francii. Při utkání upadli do bezvědomí brankáři obou týmů

Rudolf Černík Rudolf Černík
1. 2. 2021 5:55
K těžko uvěřitelné situaci došlo v utkání druhé francouzské fotbalové ligy mezi týmy Chambly a Caen. Během sobotního zápasu totiž skončili v bezvědomí brankáři obou týmů. Oba gólmani byli po poskytnutí první pomoci převezeni do nemocnice a podle posledních zpráv by měli být v pořádku.
Xavier Pinoteau
Xavier Pinoteau | Foto: Repro TV

Zápas v Chambly se hrál od začátku i vinou těžce podmáčeného terénu pěkně od podlahy. Ve 32. minutě to ale útočník hostů Nicholas Gioacchini pořádně přehnal.

Ve snaze vyrovnat nepříznivý stav 1:2 šel do souboje s brankářem Xavierem Pinoteaum, jemuž se po střele odrazil míč od rukavic. Brankář se po něm vrhl na zem, a když ho chytil, zasáhl ho dorážející dvacetiletý Američan kolenem do hlavy a dostal červenou kartu.

O sedmnáct let starší gólman zůstal ležet v bezvědomí. Po okamžitém zásahu lékařů vědomí opět nabyl, hřiště opustil na nosítkách a zamířil do nemocnice na vyšetření mozku.

"Našemu brankáři Xavieru Pinoteauovi se vede dobře, to je to nejzásadnější. Zůstává v nemocnici a v pondělí nebo v úterý podstoupí další vyšetření," napsal klub Chambly na sociální sítě. "Chtěli bychom především vyzdvihnout záchranku, její rychlý zásah nejspíš zabránil nejhoršímu. Skvělá práce a díky," doplnil.

V neděli se ozval i sám Pinoteau. "Díky všem za spoustu zpráv na podporu, které jsem od včerejška dostal. A velké díky záchrance, doktorům a záchranářům, za jejich efektivitu a milý přístup," uvedl gólman a dal jasně najevo, že se mezi tři tyče hodlá vrátit. "Ještě jsem neřekl své poslední slovo," ujistil sedmatřicetiletý gólman.

Záchranáři ale byli na stadionu v Chambly v permanenci během zápasu ještě jednou. V 86. minutě se totiž v okamžiku, kdy se jeho tým chystal po vyloučení domácího hráče rozehrávat na opačné straně hřiště standardní situaci, zhroutil před vlastním pokutovým územím brankář hostů Garissone Innocent.

K dvacetiletému gólmanovi ihned sprintovali spoluhráči i lékaři obou celků. Také on byl převezen do nemocnice, kde se probral a zůstal přes noc ve "stabilním stavu". Podle deníku Ouest-France utrpěl Innocent atak tachykardie, tedy zvýšené tepové frekvence, jež může způsobit kolaps.

"Měl problémy s mluvením a dýcháním. Doufám, že bude v pořádku. Tohle jsou scény, které nečekáte, že uvidíte na trávníku. Všechny moje myšlenky jsou u něho," poznamenal Pascal Dupraz, kouč Caen, na adresu Innocenta, jenž v klubu hostuje ze slavného Paris St. Germain.

Také mladý brankář naštěstí poslal brzy pozitivní zdravici ze špitálu. 

Protože Caen už mělo vyčerpaných všech pět povolených střídání, musel na zbývající minuty navléci rukavice pravý obránce Hugo Vandermersch. Ten už neinkasoval, naopak jeho celek i v devíti ještě v nastaveném čase snížil na konečných 2:4.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Pojišťovny vybraly letos na pojistném 74,8 miliardy korun, o 4,4 procenta více než před rokem

Český pojistný trh v letošním prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 74,76 miliardy korun, což je meziročně o 4,4 procenta více. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,7 procenta na 141,2 miliardy korun.

"Ve srovnání s 3,8procentním růstem zaznamenaným za stejné období minulého roku se jedná o vystupňování tempa růstu trhu. Tento výsledek ovlivňuje vývoj jak v životním, tak neživotním pojištění," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Počet nově uzavíraných smluv životního pojištění meziročně významně narůstá zejména z důvodu nízké srovnávací základny roku 2020, kdy sjednávání smluv bylo výrazně omezeno i v souvislosti s obdobím pandemie covidu-19. Meziročně se počet nově uzavřených smluv životního pojištění zvýšil o 7,8 procenta. Celkem se během prvního pololetí 2021 uzavřelo 226 000 smluv. Z toho připadá téměř 219 000 na běžně placené smlouvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy