Praha - Jeden z nejúspěšnějších mezinárodních rozhodčích Angličan Howard Webb zavítal do Prahy, aby podpořil novou strategii Fotbalové asociace ČR s názvem Šance pro fotbal, která má pomoci profesionalizovat řízení zápasů v nejvyšších tuzemských soutěžích.
Na tiskové konferenci Webb přiznal, že se ho nikdo nikdy ještě nepokusil uplatit. "Dostali jsme speciální číslo do kanceláře FIFA, kdyby se nám něco podobného přihodilo, a jsem rád, že jsem tuto linku ještě nemusel použít," uvedl Webb.
Ke korupční kauze, která v současnosti hýbe českým fotbalovým prostředím, se ale nechtěl moc vyjadřovat.
"Nemám o tom moc informací. Ale znám podobné případy z jiných zemí a to je právě důvod, proč se musíme snažit o profesionalizaci rozhodčích. To oni jsou nejčastěji pod tlakem lidí, kteří se snaží ovlivňovat zápasy. Proto jsem rád, že se k tomu také český fotbalový svaz odhodlal," dodal anglický sudí.
Podezřením z nadržování United se směje
S podobnou strategií, kterou na tiskové konferenci představilo vedení FAČR, má 42 letý Webb bohaté zkušenosti z britských ostrovů.
"V Anglii máme podobný etický kodex, který musíme podepisovat. Průběžně se aktualizuje a my pak tyto dodatky také podepisujeme. Je to důležité, aby si všichni mohli být jistí, že zápasy jsou vedeni nestranně a spravedlivě."
Webb patří k nejúspěšnějším rozhodčím na světě. V roce 2010 zvládl soudcovat finále mistrovství světa i finále Ligy mistrů. "Byl to vrchol mé profesionální kariéry. Užil jsem si to, protože fotbal mám moc rád a s láskou k fotbalu by měli k tomuto povolání přistupovat všichni rozhodčí."
Ani tak renomovaný fotbalový soudce, jakým Webb v zahraničí je, se nevyhne podezřením ze zaujatosti. Někteří fanoušci Premier League ho často obviňují z nadržování Manchesteru United. To ovšem Webb přechází s úsměvem.
"Vždy se snažím pískat nestranně. Samozřejmě jsme lidé a děláme chyby. Když se tak stane, vždy mě to velmi mrzí a má žena by mohla vyprávět, jak těžké je potom se mnou za takové situace žít," zažertoval zkušený rozhodčí.
"Má policejní minulost mi pomáhá"
Podle něho by ideální rozhodčí měl mít hlavně mentální sílu. "Dělali jsme si na toto téma průzkum mezi profesionálními sudími v Premier League a ten to potvrdil. Psychická vyrovnanost by měla být základním předpokladem pro výkon tohoto povolání."
Webb je původním povoláním policista a přiznal, že tyto zkušenosti mu pomáhají i v praxi rozhodčího. "Rozhodně to není náhoda, že jsem přešel z takového řemesla k řízení zápasů. Pomáhá mi to. Člověk musí učinit rychlá rozhodnutí a za nimi si pak stát. Vedle toho musí umět komunikovat s lidmi. Ale není to určitě podmínka, velmi dobří rozhodčí jsou například i bývalí učitelé nebo manažeři."
V nejvyšší anglické soutěži se během zápasů často potká s Petrem Čechem z Chelsea nebo Tomášem Rosickým v dresu Arsenalu. Webb je oba nezapomněl pochválit.
"Oba jsou skvělé osobnosti. Výborně reprezentují český fotbal v zahraničí. Zápas si vždy užívají a nikdy jsem v komunikaci s nimi neměl sebemenší problém," uvedl Webb na adresu českých hráčů.