Vrba se změn nebál. Češi nastoupí v základu se šesti změnami

ČTK ČTK
13. 10. 2015 19:41
Kouč českého národního týmu Pavel Vrba pro dnešní poslední kvalifikační zápas s Nizozemskem vyměnil větší polovinu základní sestavy. V brance nastoupí Petr Čech a v útoku Tomáš Necid.
Kouč Vrba se změn nebál.
Kouč Vrba se změn nebál. | Foto: Milan Kammermayer

Amsterodam - Čeští fotbalisté nastoupí v dnešním závěrečném utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy v Nizozemsku hned s šesti změnami oproti sobotnímu duelu s Tureckem, který prohráli 0:2. Na hrotu útoku začne místo zraněného Davida Lafata Tomáš Necid, který se dělí o vedení ve střelecké tabulce turecké ligy.

Stejně jako Necid nastoupí teprve podruhé v probíhající kvalifikaci v základní sestavě také obránce Theodor Gebre Selassie, jenž bude hrát netradičně na levém kraji defenzivy.

Poprvé od březnového přípravného utkání na Slovensku dostal v reprezentaci šanci zkušený stoper Michal Kadlec, v záloze pak místo "vykartovaného" Bořka Dočkala a jeho spoluhráče ze Sparty Ladislava Krejčího nastoupí Jiří Skalák a Jaroslav Plašil. Mezi tyče se vrací jednička Petr Čech, kterého proti Turecku nahradil Tomáš Vaclík.

Zápas v Amsterodamu začne ve 20:45 v přímém přenosu ČT Sport. Češi už mají od září jistý postup na šampionát, naopak Nizozemsko ještě hraje o naději na třetí místo ve skupině a baráž.

Základní sestava ČR: Čech - Kadeřábek, Suchý, M. Kadlec, Gebre Selassie - Darida, Pavelka - Skalák, Plašil, Šural - Necid.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy