Káhira - Při střetech fanoušků dvou egyptských fotbalových klubů po zápase v severoegyptském Port Saídu zemřelo přes 70 lidí. S odkazem na egyptské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura Reuters.
Dalších tisíc lidí bylo zraněno. Část obětí jsou podle úřadů zaměstnanci ostrahy. Z Káhiry hlásila egyptská státní televize požár na jiném fotbalovém zápasu, který byl po zprávách o incidentu v Port Saídu předčasně ukončen.
Násilnosti propukly po zápase místního klubu Al Masrí s jedním z nejlepších egyptských celků Al Ahlí, který v utkání nečekaně podlehl 1:3.
Čtěte také:
VIDEO Barošův návrat. Po 15 minutách byl vyloučen
VIDEO V Anglii se divák během zápasu připoutal k bráně
Podle televizních záběrů vběhli fanoušci domácího klubu na hřiště a zaútočili na hostující hráče a jejich příznivce. Ministerstvo vnitra pár hodin po utkání oznámilo, že kvůli násilnostem bylo zadrženo 47 lidí.
Nejvyšší egyptský představitel, polní maršál Muhammad Husajn Tantáví, nařídil podle armádních zdrojů vyslat do Port Saídu dvě helikoptéry, které část hostujícího týmu a jeho fanoušky odvezly z Port Saídu.
"Jeden z fanoušků tu přede mnou v šatně právě zemřel"
Podle prohlášení bývalého egyptského reprezentanta Mohammeda Abútriky bezpečnostní složky na stadionu nezasáhly. "Opustili nás, nechránili nás. Jeden z fanoušků tu přede mnou v šatně právě zemřel," prohlásil Abútrika po telefonu. Další z hráčů potvrdil, že na místě nebyly žádné bezpečnostní síly nebo armáda, které by je chránily.
Portugalský trenér Al Ahlí Manuel José požádal vedení klubu o ukončení smlouvy, aby se mohl vrátit domů. "Kopali mě, mlátili mě pěstmi i tyčí do hlavy, zátylku a nohou. Viděl jsem před sebou umírat fanoušky... Snažili jsme se jim pomoci, ale moc jsme toho dělat nemohli," řekl pětašedesátiletý kouč.
"Dívám se teď na život trochu jinak. Všichni mě tady sice milují, ale tahle zkušenost mi převrátila život naruby," dodal.
Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že většina raněných utrpěla otřesy mozku a řezné rány. Podle nemocničních zdrojů se mnoho lidí udusilo, část byla ušlapána.
"Tohle je černý den pro fotbal. Je to nepředstavitelná katastrofa, která se vůbec neměla stát," uvedl předseda Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter.
Zápas byl již v druhé polovině na několik minut přerušen kvůli problémům s fanoušky. Favorit Al Ahlí šel po prvním poločasu do šaten za vedení 1:0, v druhé polovině ale domácí Al Masrí získal navrch a soupeře, který hrál posledních 13 minut v deseti, porazil.
Po závěrečném hvizdu se na hřišti odehrály tvrdé střety, když domácí fanoušci pronásledovali hostující hráče i členy realizačního týmu prchající do šaten.
Naštvaní fanoušci zapálili část stadionu
Podle informací egyptské televize v Káhiře přerušil rozhodčí zápas mezi Ismajlijí a Zamalekem, když obdržel informace o násilnostech v Port Saídu.
Naštvaní fanoušci Zamaleku kvůli tomu pak podle agentury AP zapálili část stadionu. Oheň se již podle bezpečnostních sil podařilo dostat pod kontrolu.
Egyptský fotbalový svaz kvůli incidentu odvolal veškeré zápasy první ligy a nově zvolený parlament svolal na čtvrtek mimořádné zasedání.
Násilnosti na fotbalových zápasech v severoafrických zemích se podle agentury Reuters výrazně rozmnožily po politických nepokojích, které zasáhly region loni na jaře.
Hráči už nechtějí hrát fotbal
Strašlivé události středeční noci otřásly i samotnými hráči Al Ahlí a Al Masrí, kteří shodně popisovali pozápasové události jako "válku".
Brankář hostujícího Al Ahlí Sharif Ikrami, který byl při potyčkách sám zraněn, dokonce za celý tým prohlásil, že už nikdy nebudou hrát fotbal
"Přímo před námi umírali lidé. Je konec. Rozhodli jsme se, že fotbal už nikdy hrát nebudeme. Jak bychom mohli, když umřelo přes 70 lidí? Nemůžeme na fotbal ani pomyslet."
Fotbalové stadiony na znamení smutku utichnou všeobecně. Egyptský fotbalový svaz ohlásil, že všechny čtyři domácí soutěže budou na neurčito přerušeny. Egyptská vláda navíc vyhlásila v zemi třídenní smutek.
Minutou ticha uctí oběti tragédie také fotbalisté na právě probíhajícím mistrovství Afriky.
Šlo o předem naplánovaný útok?
Množí se spekulace, že násilnosti byly vyprovokovány úmyslně, útok předem plánovaný a nemusel mít čistě sportovní podtext. Podle svědků byla na stadionu slabší bezpečnostní opatření než obvykle.
Fanoušci káhirského klubu Al Ahlí se účastnili střetů s policií při protestech proti bývalému režimu prezidenta Husního Mubaraka a sílí podezření, že policie měla zájem na podobném scénáři.
Podezření podpořil i poradce Africké fotbalové konfederace a odborník FIFA na stadiony Walter Gagg. "Muselo jít o předem naplánovaný útok. V takovém případě mu bezpečnostní složky nemohou zabránit," prohlásil. Sám prý na Port Stadium provedl v minulosti několik inspekcí a jde podle něj o "dobrý stadion, který v žádném případě není pro fanoušky nebezpečný".