pat
12. 6. 2006 23:58
Praha - Češi porazili Američany 3:0. Ve Washingtonu se na to díval prezident Bush, v Praze jeho důvěrnice. Uvnitř: VIDEO Z AMBASÁDY a ANIMACE: Co se stalo Kollerovi.

Zatímco přímo do Gelsenkirchenu vyrazily tisíce českých fanoušků, několik set Čechů a Američanů sledovalo vzájemný duel v netradičním prostředí: pražské rezidenci amerického velvyslance.

William Cabaniss pozval k "sobě domů" na pět set hostů, aby mohli spolu s ním fotbalistům fandit.

KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Nečekaně se mezi nimi objevila i dlouholetá nejbližší poradkyně prezidenta George Bushe Karen Hughesová, která poskytla deníku Aktuálně.cz krátký rozhovor.

"Fotbal jsem viděla premiérově ve chvíli, kdy jsem přivedla na první trénink svého pětiletého syna. Od té doby jsem jeho velká fanynka. A dnes držím palce modrým i bílým," řekla diplomaticky Hughesová, která se v Praze coby náměstkyně ministryně zahraničí účastnila zasedání rady guvernérů Rádia Svobodná Evropa. Od obrazovek, na nichž běžel zápas Čechů s Američany, se nemohla odtrhnout.

VÍTĚZSTVÍ: Premiéra vyšla, Češi sklidili pochvalu

ANIMACE: Koller si poranil stehno (hamstring) - Podívejte se, co se mu stalo

Velvyslanec William Cabaniss se před zápasem přiznal, že české fotbalisty jménem nezná. "Ale fotbal sleduji dlouho. První zápasy jsem viděl v 60. letech, když jsem sloužil jako voják v Německu. Tam jsem zažil opravdu hodně zápasů," poznamenal velvyslanec.

Poté, co Jan Koller vsítil hned v páté minutě utkání první gól, si Cabaniss raději netroufal tipnout výsledek.

Hosté mohli zápas amerických a českých fotbalistů sledovat na pěti velkých obrazovkách. Podobný "mejdan" pořádalo také české velvyslanectví ve Washingtonu. Ke společnému sledování fotbalu pozvalo hosty z Bílého domu, ale i české krajany žijící v USA.

Zápas prožíval také americký prezident George Bush, který tři hodiny před zápasem popřál telefonicky národnímu týmu úspěch. "V přípravě jste odvedli pořádný kus práce. Celá země stojí za vámi, předveďte jim peklo," vyzval své krajany Bush.