Vejsada chce spojovat Bohemky. Přibyl: Jde mu o peníze

Sport Sport, ČTK, Red Spo
26. 1. 2009 18:45
Svůj tým přihlásil do třetí třídy
Opět o jednotnou Bohemku jde prý Michalu Vejsadovi.
Opět o jednotnou Bohemku jde prý Michalu Vejsadovi. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Spor tří subjektů s názvem Bohemians nekončí. Michal Vejsada, majitel akciové společnosti FC Bohemians Praha, která je od roku 2005 v konkurzu, se rozhodl opět zahájit činnost a přihlásil tým pod názvem FC Bohemians Praha do příštího ročníku třetí třídy.

V Praze tak budou zároveň působit tři "Bohemky", které chce ale Vejsada sjednotit. Jeho cílem je společný klub ve vršovickém Dolíčku, kde nyní působí druholigoví Bohemians 1905.

S nimi však momentálně vede akciová společnost FC Bohemians Praha spor o práva na asi tři stovky hráčů, mezi nimiž jsou Jan Morávek nebo Daniel Huňa. Vejsada tvrdí, že jeho společnosti patří i odměny za případné přestupy fotbalistů do zahraničí.

Čtěte také: Boj o Bohemians vrcholí aneb Kapr proti Klokanům

Ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl jakékoliv sjednocení vyloučil. "S nikým se v žádném případě nebudeme slučovat. Naše Bohemka je založena na fanoušcích, na fotbalové práci a ne na nějakých žalobách a soudech," řekl Přibyl.

Prvním krokem Vejsadovy iniciativy je přihlášení týmu do příští sezony třetí třídy.

Hraje se o Rajnocha, Huňu i Morávka

"Chceme tím navázat na činnost FC Bohemians Praha, která byla přerušena v roce 2005, a být aktivním členem ČMFS," řekl na dnešní tiskové konferenci Vejsada.

"Jedná se zatím o jakýsi B-tým, protože o A-mužstvo momentálně probíhají spory a žaloby," řekl člen věřitelského výboru FC Bohemians Praha Pavel Vandas, který dnes Vejsadu mezi novináři doprovázel.

Karel Kapr, majitel střížkovských Bohemians.
Karel Kapr, majitel střížkovských Bohemians. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nově vzniklý klub bude mít tradiční zelenobílé barvy, logo klokana a měl by hrát své zápasy v Klánovicích. Podle Vejsady zároveň probíhají jednání s majitelem Dolíčku o poskytnutí zázemí vršovického stadionu, což však Přibyl popřel.

Vejsada prezentoval záměr vyvést FC Bohemians Praha a.s. z konkurzu a ze tří současných subjektů vytvořit jakousi jednotnou "Bohemku". Se střížkovským klubem, který hraje první sezonou nejvyšší soutěž, už je Vejsada dohodnutý.

"FK Bohemians Praha (střížkovský tým) oslovil nového správce konkurzní podstaty, že má zájem akcionářsky vstoupit do FC Bohemians Praha. Rádi bychom převedli první ligu a šest mládežnických družstev a došlo by vlastně ke sloučení," podotkl Vejsada, podle něhož by se klub přejmenoval na FC Bohemians Praha.

Vejsadovým cílem je ale spojení ještě s třetím subjektem - Bohemians 1905, kteří podle něj startují v druhé lize neoprávněně. "Chceme, aby vznikla jedna Bohemka, která by mohla navázat na historii z 80. let a hrála by v Dolíčku. Probíhají jednání s Bohemians 1905, majoritní vlastníci by měli o spolupráci zájem, minoritní ne," uvedl Vejsada.

Dohoda s Bohemians 1905 ale není reálná. Vejsadova společnost si totiž nárokuje práva na přibližně tři stovky hráčů a na jejich případné odměny za přestup v řádech pár desítek procent. Ve hře jsou Morávek, sparťan Václav Kadlec či dokonce bývalý mladoboleslavský kapitán Jan Rajnoch, který odešel na hostování s opcí do Chotěbuzi.

"Bojujeme, aby nás arbitrážní komise uznávala. Máme fotbalové pohledávky a musíme je řešit."

O peníze mi nejde, tvrdí Vejsada

Zmínění hráči byli správcem konkurzní podstaty zařazeni do jejího majetku a nyní se čeká na rozhodnutí, která strana je v právu. "Správce vlastně předešel ty žaloby. Soud určí, komu ten majetek patří," podotkl Vejsada.

V kauze jde také o Jana Rajnocha.
V kauze jde také o Jana Rajnocha. | Foto: Václav Rojík, Energie Chotěbuz

Ten tvrdí, že mu v žádném případě nejde o finanční stránku. "Rozhodně to není boj o peníze, v první řadě to dělám kvůli historii a kvůli fanouškům," uvedl Vejsada, který tvrdí, že mu volají i fanoušci vršovické "Bohemky" s tím, že by byli rádi, aby se situace konečně vyřešila.

Přibyl s Vejsadou nesouhlasí. "Nechceme komentovat každý krok a každý výpad pana Vejsady. Jde mu o něco jiného než o Bohemku, jde mu o finance. Dokonce jsme od něj dostali písemně nabídku, že když mu dáme požadované peníze, všechny žaloby stáhne," prohlásil Přibyl.

Vejsadův subjekt měl závazky ve výši 43 milionů korun, ale nyní prý dluží věřitelům jen 15 milionů. "Bylo nám dáno za pravdu, že například pohledávka brankáře Čontofalského ve výši 3,5 milionu je neplatná. Soud prvního stupně snížil také částku u FK Pardubice. Chceme uspokojit poctivé věřitele a vyvézt společnost z konkurzu," podotkl.

Vejsada se znovu pustil také do svazu a opakovaně napadl převod práv na tehdejší AFK Vršovice a poté Bohemians 1905. "Na odvolací a revizní komisi jsme proto podali žádost o přezkoumání rozhodnutí výkonného výboru ČMFS," uvedl Vejsada. "My se řídíme tím, že výkonný výbor převedl práva na nás. S tím se nedá nic udělat," reagoval Přibyl.

Vejsada dnes rovněž informoval o zahájení trestného řízení s někdejším předsedou FC Bohemians Praha Pavlem Švarcem. Údajně se měl na základě fiktivních smluv dopustit zpronevěry peněz, což posléze vedlo i k vyhlášení konkurzu.

 

Právě se děje

Další zprávy