Ukrajinci postoupili až na penalty

SportPlus, ČTK
26. 6. 2006 23:39
Kolín nad Rýnem - Fotbalisté Ukrajiny se do čtvrtfinále MS probojovali až na penalty, po prodloužení hráli se Švýcarskem 0:0. Uvnitř: Galerie
Ukrajinec Oleg Husev dává rozhodující penaltu do sítě švýcarského gólmana Pascala Zuberbühlera. | Foto: Reuters

První penaltový rozstřel na letošním MS vyhráli Ukrajinci jasně 3:0, i když hned jejich první střelec Ševčenko minul. Pak se však už nemýlili, zatímco Švýcaři neproměnili jediný pokutový kop.

Ve čtvrtfinále se Ukrajina utká s Itálií.

Oba týmy se mohly postupem stát jedním z velkých překvapení turnaje a především Švýcaři dávali najevo, že mají více sebevědomí a také odvahy ke střeleckým pokusům.

Jejich hra byla hodně aktivní a už v sedmé minutě Yakin a podruhé Wicky ve 13. minutě mohli otevřít skóre, ovšem jejich tvrdé pokusy z dvaceti metrů zlikvidoval gólman Šovkovskij. Zvláště při druhé střele měl hodně práce, aby míč vytlačil na roh.

Ukrajinci sázeli na hluboký obranný blok, z něhož se snažili nacházet dlouhými kolmými pasy kanonýra Ševčenka a právě čerstvá posila Chelsea byla nejblíže vedoucímu gólu už při první střele svého týmu mezi tyče. Ve 21. minutě rybičkou předskočil švýcarské stopery při trestném kopu a nastřelil břevno.

Švýcaří Philipp Degen (vlevo) a Tranquillo Barnetta (16) diskutují s Andrijem Nesmačným z Ukrajiny. | Foto: Reuters

I na druhé straně hřiště přišla největší možnost k vedoucí brance po trestném kopu. Frei orazítkoval břevno přímou technickou střelou z osmnácti metrů.

Hra se rychle přelévala ze strany na stranu, ovšem šancí před poločasem ubývalo. Šelajev sice dvakrát během jediné akce vypálil ze šestnáctky, ale poprvé trefil hradu švýcarských fotbalistů a vyražený pokus poslal nad.

Švýcaři už po půlhodině přišli o náhradního stopera Djouroua, ale nově poskládaná obrana hrající bez Senderose si se Ševčenkem dokázala poradit. Hned po změně stran ji sice vystrašil hlavičkou těsně vedle tyče Voronin, ale jinak si počínala velmi přesně.

V 67. minutě Švýcaři nebyli příliš těsně u Ševčenka a jeho tvrdý pokus jen zasvištěl kolem opuštěného kouta branky. Oba týmy i nadále dokazovaly, proč v posledních dvou letech před šampionátem prohrávaly jen výjimečně.

Důsledná defenziva před šestnáctkami bránila případné brankové přestřelce a stále více bylo zřejmé, že stejně jako v odpoledním duelu Itálie s Austrálií může rozhodnout o postupu jediná akce.

Úroveň i tempo hry v teplém počasí v druhém poločase klesaly a především neutrální fanoušci v hledišti dali hráčům pískotem brzy najevo, co si o jejich výkonech myslí. V posledních minutách základní hrací doby oba týmy už zcela rezignovaly na vstřelení gólu a duel se prodlužoval.

Švýcar Frei (v červeném) překonává ukrajinskou zeď, aby posléze nastřelil břevno. | Foto: Reuters

Švýcaři byli v prodloužení aktivnější, ovšem s výjimkou jedné střely doprostřed branky se nedostávali k finální přihrávce, natož pak k pokusu, který by znamenal rozhodnutí.

Navíc především ukrajinské hráče začaly chytat křeče. Pět minut před koncem sice Streller v šestnáctce málem dokázal rozhodnout, ale Husinův obětavý zákrok přišel včas. Na trávník se dostal na poslední tři minuty i sparťanský útočník Lustrinelli, ale prosadit se nedokázal.

A tak rozhodly penalty. Hned na úvod švýcarský gólman chytil penaltu obávaného exekutora Ševčenka, jenže stejně dopadl vzápětí Streller. Velké drama nakonec rozhodla už druhá série, v níž Milevskij připomněl Panenkův bělehradský dloubák a Barnetta vzápětí nastřelil břevno.

Rozhodnuto bylo už ve čtvrté sérii, kdy Husev proměnil třetí penaltu Ukrajiny, která tak jde při své premiéře na šampionátu dál.

Švýcaři jako první tým v historii mistrovství světa při penaltovém rozstřelu ani jednou neskórovali. Obránce Ludovic Magnin litoval způsobu, jakým ze šampionátu v Německu vypadli. "Je to strašné. Je tak smutné prohrát tímto způsobem, ale fotbal není vždycky fair," řekl novinářům se slzami v očích.

"Hodně jsme toho dokázali a myslím, že je na nás celé Švýcarsko hrdé. Teď se musíme sebrat a podívat se směrem k domácímu Euru 2008," uvedl Magnin. Příští evropský šampionát bude za dva roky Švýcarsko pořádat společně s Rakouskem.

Švýcar Johan Djourou a Andrij Voronin z Ukrajiny (ve žlutém) bojují na zemi o míč. | Foto: Reuters

Trenér ukrajinských fotbalistů Oleg Blochin se při premiéře svého týmu na MS mohl radovat už z postupu do čtvrtfinále. "Týmy byly vyrovnané a měly stejné šance. My jsme prostě měli více štěstí, jako v ruské ruletě," řekl bývalý slavný útočník.

Jeho nástupce Andrej Ševčenko sice svůj pokutový kop neproměnil, ale nakonec to na výsledek zápasu nemělo vliv. "Jsme šťastní, že jsme vyhráli pro celou Ukrajinu. Nemáme nejlepší hráče, ale dokázali jsme to díky tomu, že jsme se jeden za druhého obětovali. Hráli jsme srdcem," prohlásil.

Výsledek
Švýcarsko - Ukrajina 0:0 - 0:3 na penalty
Rozhodčí: Archundia - Ramirez (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Barnetta (Švýc.). Diváci: 45.000 (vyprodáno). Penalty proměnili: Milevskij, Rebrov, Husev (všichni Ukr.). Penalty neproměnili: Streller, Barnetta, Cabanas - Ševčenko.
Švýcarsko: Zuberbühler - Magnin, Djourou (33. Grichting), Müller, Degen - Wicky, Vogel, Cabanas, Yakin (64. Streller), Barnetta - Frei (117. Lustrinelli). Trenér: Kuhn.
Ukrajina: Šovkovskij - Husin, Vaščuk, Nesmačnyj - Husev, Timoščuk, Šelajev, Kaliničenko (75. Rotan), Vorobej (94. Rebrov) - Ševčenko, Voronin (110. Milevskij). Trenér: Blochin.