Trenér Brückner své mužstvo chválil

Václav Rojík
3. 9. 2006 0:00
Teplice - Reprezentační trenér Karel Brückner nešetřil chválou na adresu svých svěřenců po vítězném kvalifikačním duelu proti Walesu.
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner.
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner. | Foto: Reuters

"Musím hráčům poděkovat. Vyhráli jsme těžké utkání. Po celý zápas jsme měli tlak, nakonec mužstvo zvládlo i hektický závěr," zhodnotil kouč těsnou výhru Česka nad Walesem 2:1, kterou zařídil v samém závěru svým druhým gólem v utkání David Lafata.

Trenér Česka přiznal, že jej jeho velšský protějšek trochu překvapil zvolenou taktikou. "Neočekával jsem, že Wales bude hrát až tak defenzivně. Postavili v podstatě pět obránců," zhodnotil rozestavení ostrovanů a dodal: "Po prvním poločase se ještě více zatáhli a my jsem se museli prosazovat kombinačně postupnými útoky do připravené obrany."

Velký posun oproti posledním zápasům viděl Brückner ve hře obranné čtveřice. Ta vyhořela zejména v poslední přípravě proti Srbsku a velmi horké chvilky zažívala i na MS proti ghanským rychlíkům.

"Ve hře obrany vidím markantní zlepšení oproti dvou třem předchozím zápasům. Čelit velšské ofenzivě nebylo jednoduché, zejména Bellamyho hře na hraně ofsajdu," viděl pozitiva kouč. "Se Srbskem to absolutně nejde srovnávat, tam byla příliš velká lehkomyslnost." 

Zároveň vyzdvihl i výkon stopera Martina Jiránka, autora vlastního vyrovnávacího gólu, jemuž Bellamy často zatápěl. "Martin podal dobrý výkon, i přes ten nešťastný vlastní gól."

Právě zařazení Jiránka na stoperský post bylo možná malým překvapením. Spíše se očekávalo zařazení v solidní formě hrajícího Radoslava Kováče, jenž se ve středu obrany osvědčil i na MS proti Itálii.

"Musel jsem reagovat na aktuální situaci u hráčů v klubech. Jak Kováč, tak Rozehnal nastupovali v posledních zápasech v lize ve středu hřiště," vysvětlil svoji volbu Karel Brückner. "Navíc jsem měl k dispozici možnost výměny postů mezi Ujfalušim a Jiránkem," dodal.

Další z otazníků visel před utkáním nad pozicí pravého krajního záložníka. Důvěru dostal od začátku Jiří Štajner, ale na jeho výkon reagoval Brückner poločasovým střídáním za Sionka. Ten hýřil aktivitou a důvěru splatil asistencí u obou branek českého týmu.

"Sionko a Šajner? To bylo snad vidět. Sionko byl nesrovnatelně lepší," měl jasno Brückner.

Největší slabiny viděl trenér v ofenzivě: "Jisté nedostatky byly ve finální fázi při řešení situací v pokutovém území. Ale tým se teprve tvoří, budeme na tom pracovat."

Přesto se přes řízné velšské obránce dokázal dvakrát prosadit debutant David Lafata. Jen pár sekund poté, co vystřídal již unaveného Marka Kuliče, si připsal premiérovou reprezentační trefu.

Ale kouč se bránil superlativům na adresu svého úspěšného rozhodnutí. "Já jsem Lafatu neobjevil, objevil se sám. Já jsem ho jen nominoval," uzavřel s úsměvem na rtech zkušený stratég.

 

Právě se děje

Další zprávy