


I v táboře odvěkého rivala Slavie hledal rady před zítřejším zápasem fotbalové Ligy mistrů s červenobílými kouč Tottenhamu Thomas Frank.

Dánský trenér působil před příchodem do Tottenhamu takřka 10 let v Brentfordu, kde spolupracoval i s Larsem Friisem.
Ten strávil ve Spartě dva a půl roku, ještě minulou sezonu ji vedl jako hlavní trenér.
"Lars je můj dobrý kamarád, v minulosti jsme spolu i pracovali," přiznal Frank.
"Samozřejmě vám neprozradím, o čem jsme se spolu před zítřejším zápasem bavili," nechal si rady od kumpána pro sebe.
"Jsme v kontaktu. Tohle je pro nás velmi důležitý zápas, takže jsme se snažili využít informace nejen od našeho analytického týmu, ale z různých zdrojů," připojil kouč Spurs.
Poslední vítězové Evropské ligy si stále zvykají na nového trenéra, v Lize mistrů jsou na tom ale výrazně lépe než Slavia. V tabulce mají osm bodů a ze 36 týmů jsou na 16. místě.
Lídr české nejvyšší soutěže zatím bodoval jen při třech remízách a je až jednatřicátý.
Tím se však londýnský celek nechce nechat ukolébat. "Slavia to soupeři umí opravdu hodně znepříjemnit, hraje velmi přímočarý a fyzický fotbal," ocenil protivníka Frank.
"Po celém hřišti je to jeden na jednoho, nemůžete si ani na chvíli odpočinout. Před soupeřem máme respekt, ale bude to hlavně o nás. Věřím, že navážeme na dobrý výkon z utkání s Brentfordem," připomněl sobotní domácí výhru 2:0 v anglické Premier League.
Právě ze Slavie přišel v lednu do Tottenhamu brankář Antonín Kinský, od Franka však v této sezoně příliš šancí nedostal.
Chytal pouze dvakrát v anglickém Ligovém poháru a debutu v Lize mistrů se nejspíš nedočká ani proti bývalým spoluhráčům.
"Tony je velmi dobrý brankář, jsem s ním velmi spokojený. Má před sebou skvělou budoucnost," chválil Frank českou dvojku.
"Pro každého hráče je samozřejmě těžké, když nehraje, ale to je zkrátka součást hry. Když tahle situace nastane, tak musíte trénovat naplno a snažit se každý den zlepšovat. To je nejdůležitější," upozornil kouč Tottenhamu.



Dopravu na českých silnicích i v pondělí ráno komplikoval sníh. V Ostravě se brzy ráno na zastávce Svinovské mosty srazily dvě tramvaje, dva lidé jsou zranění, oznámila policie na sociální síti X.



Ruské drony v noci na pondělí poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.



Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem vyvrcholil kongres ODS zvolením čtyř řadových místopředsedů. Jsou jimi poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.



Počet obyvatel v Číně vloni klesl o více než tři miliony lidí. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na oficiální statistické údaje. Údaj tak klesal čtvrtým rokem po sobě.



Pokud se potvrdí zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci takzvaného nástroje proti ekonomického nátlaku (ACI), který Evropská unie dosud nikdy nepoužila. Předseda Evropské rady António Costa svolává kvůli poslednímu dění kolem Grónska mimořádný summit EU.