


Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zkontumovala ve prospěch Sparty sobotní pražské derby na Slavii, které bylo v závěru za stavu 3:2 předčasně ukončeno poté, co domácí fanoušci vtrhli na trávník a napadli několik hostujících hráčů.

Vršovický klub zároveň dostal nejvyšší možnou pokutu deset milionů korun a nejbližší čtyři domácí soutěžní zápasy musí odehrát bez diváků. Komise tresty vynesla na dnešním mimořádném zasedání v Praze.
Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík už před vynesením verdiktu avizoval, že klub bude akceptovat jakýkoli trest a nebude se proti němu odvolávat.
Po jednání disciplinárky to potvrdil místopředseda představenstva klubu Martin Říha.
"Přicházeli jsme s vědomím, že předpokládané sankce se můžou blížit horním sazbám. S kontumací utkání jsme počítali jako s nevyhnutelným důsledkem, protože v zásadě jiné řešení se ani nenabízelo," řekl Říha.
"V kombinaci pokuty a odehrání čtyř utkání bez diváků utrpí klub ztrátu asi 50 milionů," dodal.
Komise posuzovala incident podle paragrafů 65 a 66 jako porušení povinností pořádajícího klubu a o nesportovním chování fanoušků a jiných osob.
Mohla sáhnout ke kontumaci utkání, nařídit odehrání až šesti domácích zápasů bez diváků, nejvyšší možnou pokutou bylo deset milionů korun. Odečet bodů v těchto paragrafech za přečiny fanoušků Slavii nehrozil.
Komise vzhledem k tomu, jak se k incidentu postavil klub, nesáhla k uzavření stadionu. To by znamenalo, že by červenobílí museli odehrát zápasy mimo Eden.
Bez diváků budou muset slávisté absolvovat poslední dva domácí zápasy nadstavby, ve středu proti Jablonci a v závěrečném pátém kole proti Plzni, a první dva duely další sezony.
Podle disciplinárního řádu nad rámec obvyklých aktérů utkání bude moci do hlediště ještě 30 VIP hostů obou celků a 150 osob, které určí soupeřův klub.
"Události, k nimž došlo v závěru utkání mezi Slavií a Spartou, považuje disciplinární komise za jeden z nejzávažnějších a nejzavrženíhodnějších momentů v historii českého ligového fotbalu," uvedl předseda komise Jiří Matzner.
„Rozhodnutím vysíláme jasný signál, že podobné chování v českém profesionálním fotbale nemá místo a nesmí se už nikdy opakovat.“ pokračoval šéf disciplinárky.
"S ohledem na bezprecedentní rozsah incidentů, selhání pořadatelských a bezpečnostních opatření i přímý dopad na regulérní průběh utkání, které bylo předčasně ukončeno, přistoupila disciplinární komise k sankcím, které mohou na první pohled působit mimořádně přísně. Jejich výše a rozsah však odpovídají charakteru událostí, riziku, kterému byli aktéři vystaveni, a také zásahu do důvěry veřejnosti v český profesionální fotbal. Disciplinární řád nám nedával prostor, abychom rozhodli o něčem jiném než o kontumaci," dodal Matzner.
Po nedohraném derby dostala vysokou pokutu i Sparta. Komise jí udělila trest ve výši 600.000 korun za výtržnosti fanoušků, kteří mimo jiné poničili zařízení stadionu a vhazovali pyrotechniku na trávník, a to i poblíž hráčů.
Fanoušci v sobotním šlágru druhého kola nadstavby vtrhli na trávník v sedmé z avizovaných deseti minut nastaveného času.
Pokud by Slavia vedení v zápase udržela, s předstihem by obhájila titul. Po kontumační porážce 0:3 se boj o prvenství zdramatizoval, Sparta tři kola před koncem soutěže z druhého místa v tabulce snížila ztrátu na rivala z osmi na pět bodů.
V samostatné české lize byl zápas z důvodu nepřístojného chování fanoušků zkontumován teprve podruhé. Poprvé se to stalo v květnu 2003 a shodou okolností rovněž v utkání Sparty. Duel na stadionu Bohemians 1905 tehdy zůstal nedohrán po napadení asistenta rozhodčího domácím příznivcem.
O osm let později způsobili předčasné ukončení semifinále poháru a pozdější kontumaci slávističtí fanoušci poté, co se v poločase dožadovali informací od vedení klubu v době ekonomických problémů.
Na trávník při sobotním šlágru vběhli především fanoušci ze severní tribuny, kde sídlí "kotel" nejhlasitějších a nejradikálnějších příznivců.
Chuligáni napadli několik sparťanských hráčů, zřejmě nejhůř dopadl brankář Jakub Surovčík, který zůstává z incidentu psychicky otřesený.
Řada lidí vtrhla na trávník se světlicemi a dostala se až na opačnou stranu stadionu, kde házela pyrotechniku do sektoru hostů. Někteří výtržníci měli zahalený obličej.
"Domácí klub jako organizátor utkání pořadatelsky a bezpečnostně absolutně podcenil a nezvládl jeden z nejrizikovějších zápasů sezony. Z podkladů, které má komise k dispozici, vyplývá, že zástupci Slavie museli počítat s možností vniknutí fanoušků na hrací plochu v případě titulových oslav," uvedl Matzner.
"Přesto dle důkazních materiálů nebyla přijata odpovídající preventivní opatření. Za mimořádně závažné považujeme také to, že ani ve chvíli, kdy fanoušci začali vnikat do prostoru hřiště, domácí klub nedokázal adekvátně reagovat. V kritických momentech navíc včas nepožádal o pomoc Policii České republiky. Bez nadsázky lze říci, že pouze shodou okolností nedošlo k ještě závažnějším následkům na zdraví ať už napadených hráčů nebo dalších aktérů," podotkl Matzner.
Vedení Slavie dnes během disciplinárního jednání dostalo i další špatnou zprávu. "Zastupitelstvo Šeberova nás prostřednictvím paní starostky dopisem informovalo, že ruší svoje usnesení, kterým umožňovalo do budoucna vybudování tréninkového zázemí pro náš A-tým. Nadále se bude jednat jen o tréninkovém centru pro mládežnickou akademii," oznámil Říha.
Vršovický klub dlouhodobě plánoval, že v pražském Šeberově postaví tréninkové centrum pro celý klub včetně prvoligového A-týmu. Starostka městské části Petra Venturová dnes původní dohodu korigovala. "Je to přímý důsledek dění v derby," potvrdil Říha.



Fotbalisté Rakouska oslavili návrat na světový šampionát po 28 letech výhrou nad Jordánskem 3:1. Zápas skupiny J v San Franciscu rozhodl nešťastný vlastní gól obránce Jazana Araba v 76. minutě.



Nadšení a úleva, ale také nedůvěra a obavy, že válka bude za nějaký čas pokračovat – takové jsou reakce Íránců na dohodu Washingtonu s Teheránem podle zpravodajů španělského deníku El País a serveru Middle East Eye. Některým také vadí, že se v ní nezmiňuje požadavek, aby íránský teokratický režim přestal porušovat lidská práva. A dohodu Washingtonu s teokratickým režimem považují za zradu.



Jak už deník Aktuálně.cz uvedl, vojenská kariéra Romana Hyťhy je u konce. Osmačtyřicetiletý generál a blízký kolega Karla Řehky se však z armády nemusí klidit kvůli incidentu z loňského září, kdy jej v noci v baru pořezal mladší voják. Stejně jako některým dalším příslušníkům ozbrojených sil či důležitým úředníkům zabrzdilo Hyťhovi vojenskou profesi odebrání bezpečnostní prověrky. K důvodům mlčí.



Čelní představitelé ekonomicky vyspělých zemí G7 se na summitu ve Francii shodli na posílení sankcí proti Rusku a navýšení vojenské podpory Ukrajiny, která se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Vyplývá to ze společného prohlášení lídrů Spojených států, Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady, které bylo zveřejněno v noci na středu.



Americká armáda oznámila další zásah lodi ve východní části Tichého oceánu, kterou označila za zapojenou do obchodu s drogami. Během akce byl zabit jeden člověk, další dva přežili, uvedlo v noci na středu na síti X velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti operace v Karibiku a Střední i Jižní Americe.