Švédsko rozneslo Maltu, Anglie už posedmé vyhrála

10. 6. 2009 21:35
Finsko - Rusko 0:3
Švédové se radují z gólu do sítě Malty
Švédové se radují z gólu do sítě Malty | Foto: Reuters

Helsinki/Göteborg - Švédsko ve středeční fotbalové kvalifikaci o mistrovství světa v Jižní Africe napravilo dojem, zato další severská země Finsko si situaci hodně zkomplikovala.

"Suomi" vůbec nezvládli klíčový zápas a prohráli doma s Ruskem 0:3.

Mělo to být utkání, které napoví, kdo bude soupeřit s Německem o vítězství ve čtvrté skupině. Seveřané doma v loňském roce uhráli cennou remízu s lídrem skupiny, ale nezvládli střetnutí v Moskvě.

Také Rusové měli na svém kontě jednu porážku, a tak se v Helsinkách bojovalo o možnost dál bojovat o světový šampionát. Ve hře se udržel semifinalista poslední evropského šampionátu vedený trenérem Guusem Hiddinkem.

Hostující tým dostal do vedení v 26. minutě kanonýr Keržakov, který po pauze zvýšil na 2:0. Finský trenér třikrát vystřídal, ale branky se domácí nedočkali. Naopak, ještě jednou inkasovali, když skóre uzavřel v 71. minutě Zyrjanov.

Ruský brankář Akinfejev už počtvrté za sebou udržel čisté konto a dost možná, že se mu to příště podaří i popáté. Jeho tým, jemuž dál patří druhá příčka, ale už zaostává jen o bod za Německem, totiž hraje v září s Lichtenštejnskem.

Malta vzdorovat nedokázala

Naopak Švédové mohli být po nečekané porážce v derby se sousedním Dánskem spokojeni. Fotbalistům Malty, kteří v pátek trápili českou reprezentaci, ve středu nastříleli čtyři branky a vrátili se do hry o minimálně druhé místo zajišťující baráž.

Ostrovní státeček pod taktovkou Dušana Fitzela vzdoroval jen dvacet minut.

Poté se na stadionu v Göteborgu trefil Källström a tlak domácího výběru pokračoval. Na další gól si ale museli fanoušci počkat do druhé půle, kdy se během šesti minut prosadili Majstorovič, Ibrahimovič a Berg.

Čtěte dále: Jako Čech, Baroš a spol. Trápí se i Portugalci se Švédy

Švédové jsou v první skupině až čtvrtí, mají stejně bodů jako třetí Portugalci. Na první Dány ztrácejí tyto výběry sedm bodů, na druhé Maďary potom body čtyři.

K senzaci se schylovalo na Ukrajině. Do Kyjeva přijel podceňovaný Kazachstán, který v šesté skupině porazil jen Andorru. Asijský výběr se dostal do vedení, zásluhou dvou branek Nazarenka však domácí otočili výsledek na konečných 2:1.

Angličané rozstříleli Andorru

Ve stejné skupině o něco později vyzvala trpaslíka z Andorry hvězdná Anglie. Svěřenci italského kouče Fabia Capella se sice rozjížděli pomalu, ale nakonec se ve Wembley radovali z drtivé výhry 6:0.

Angličané se radují z branky
Angličané se radují z branky | Foto: Reuters

Do střelecké listiny se zapsali jen čtyři hráči - dvakrát se trefil Rooney, jenž načal ve čtvrté minutě skóre a o poločase byl vystřídán. Nahradil ho tottenhamský Defoe, který taktéž dal dva góly. Prosadili se také Lampard a Crouch.

Anglie vyhrála už sedmý duel a kráčí za postupem na MS.

O baráž si to rozdají Chorvaté s Ukrajinou, tyto dvě země si ale musejí dát pozor i na nenápadné Bělorusko.

Sedmé vítězství slaví i hráči Nizozemska, kteří již mají od soboty účast v Jižní Africe zajištěnu. Se skóre 16:2 vládnou deváté skupině, tentokráte v Rotterdamu porazili Norsko 2:0. Seveřané ještě nevyhráli ani jedno ze svých pěti střetnutí!

Skupina 1:
Göteborg:
Švédsko - Malta 4:0 (1:0)
22. Källström, 52. Majstorovic, 56. Ibrahimovic, 58. Berg. Rozhodčí: Murray (Skot.).

Finsko - Rusko 0:3 (0:1)
26. a 53. Keržakov, 71. Zyrjanov. Rozhodčí: Plautz (Rak.).

Ukrajina - Kazachstán 2:1 (1:1)
33. a 47. Nazarenko - 19. Nuserbajev. Rozhodčí: Paixao (Port.).

Londýn:
Anglie - Andorra 6:0 (3:0)
4. a 39. Rooney, 73. a 75. Defoe, 29. Lampard, 80. Crouch. Rozhodčí: Nijhujs (Niz.).

1. Anglie 7 7 0 0 26:4 21
2. Chorvatsko 6 3 2 1 12:6 11
3. Ukrajina 6 3 2 1 9:6 11
4. Bělorusko 5 3 0 2 14:7 9
5. Kazachstán 7 1 0 6 7:22 3
6. Andorra 7 0 0 7 2:25 0