Sparta v Liverpoolu padla pár minut před koncem

Liverpool-Sparta 1:0, celkem 1:0, postupuje Liverpool
Dirk Kuijt se raduje z vítězné branky.
Dirk Kuijt se raduje z vítězné branky. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Sparty nedokázali dovést nadějně rozehrané dvojutkání s Liverpoolem o postup do osmifinále Evropské ligy do úspěšného konce.

Gólem Dirka Kuijta ze 86. minuty prohráli na Anfield Road 0:1 a to v součtu s domácí bezbrankovou remízou znamená konec v soutěži.

Sparta přitom v odvetě rozhodně nepůsobila ustrašeně a v podstatě sehrála s horkým favoritem stejně jako na Letné vyrovnanou partii. I proto ji gól ze samotného závěru utkání nejspíš ještě bude hodně mrzet.

Utkání Liverpool-Sparta jsme sledovali ŽIVĚ
Sparta: Odvolací komise musí rozhodnout ještě v pondělí
Matějovský: Liverpool mě zklamal, měli jsme jim dát gól
Liverpool v Praze zklamal, Sparta měla na vítězství

Do zápasu ovšem mohli hosté, které do města Beatles přijelo podpořit na 3000 fanoušků, vstoupit tragicky. Ve vápně totiž centr Meirelese rukou tečoval Manuel Pamič a domácí se dost možná právem dožadovali penalty.

Tu ovšem srbský rozhodčí nenařídil, a tak se dopředu začala hrnout Sparta. Vyvrcholením její aktivity byla pološance Sionka, který ale těsně před Reinou nedokázal odražený míč umístit lépe než domácímu brankářovi do náruče.

Zhruba od dvacáté minuty zápasu začali hře dominovat domácí, když levou stranu defenzivy neustále zkoušel obránce Martin Kelly, zatímco na druhé straně úřadoval Joe Cole. Jejich centry ale zřídkakdy nacházely své adresáty, a když se tak stalo, zakončení domácích útočníků bylo povětšinou prachbídné.

Největší šance si tak oba celky schovaly na poslední minutu první půle, kdy nejprve Marek Matějovský v ideální pozici na hraně vápna špatně trefil balon, aby z následného brejku Lucas střílel jen těsně vedle tyče Blažkovy brány.

Rozhodl rohový kop

Po poločase se obraz hry příliš nezměnil. Domácí sice byli o něco aktivnější, ale jejich forvardi ne a ne zakončit mezi tři tyče.

Spartě dnes na rozdíl od prvního utkání příliš nevycházely úniky krajních beků, ovšem z několika málo pokusů, kdy se Pamič nebo Kušnír k takové akci dostali, vždy hrozilo pro Liverpool nebezpečí. Střelci Chovancova mužstva si ovšem vedli podobně jako jejich domácí kolegové.

Když už se zdálo, že vše míří k prodloužení, rozhodla standardní situace z 86. minuty. Raul Meireles zahrál precizní roh na přední tyč, kde se prosadil přes beky Sparty i brankáře Blažka Dirk Kuijt a hlavou poslal domácí do vedení.

Jeho trefa se o pět minut později ukázala jako vítězná, neboť Sparta, která zápas dohrávala dokonce se čtyřmi útočníky, se už na postupové vyrovnání nezmohla.

Přesto se může s letošním ročníkem Evropské ligy rozloučit se vztyčenou hlavou.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

FC Liverpool - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 86. Kuijt. Rozhodčí: Maržič - Ristič, Jovanovič (všichni Srb.). ŽK: Kelly, Poulsen, Carragher, Lucas - Pamič, Matějovský, Kweuke. Diváci: 45.000 (vyprodáno). První zápas 0:0, postupuje Liverpool.

Sestavy:

Liverpool: Reina - Kelly (46. Carragher), Agger (85. Škrtel), Kyrgiakos, Wilson - Kuijt, Lucas, Meireles, Poulsen (65. Spearing) - Ngog, J. Cole. Trenér: Dalglish.

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič (90. Kerič) - Vacek - Sionko (74. Podaný), Abena (78. Pekhart) Matějovský, Kadlec - Kweuke. Trenér: Chovanec.