2. 8. 2008 20:55
Sparta - Mladá Boleslav 1:0
Boleslavský kapitán Rajnoch v hlavičkovém souboji se sparťanem Slepičkou.
Boleslavský kapitán Rajnoch v hlavičkovém souboji se sparťanem Slepičkou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fotbalisté pražské Sparty vstoupili do Gambrinus ligy utrápenou výhrou. Tři body jim v sobotním zápase proti Mladé Boleslavi zajistil zlepšený výkon ve druhém poločase a také obránce Michal Kadlec, jediný střelec utkání.

Deset týdnů čekali fanoušci na nový ročník nejvyšší české soutěže. Někde, například v Plzni, se hned po letní přestávce mohli fotbalem bavit. Zato na Letné si více než patnáct tisíc diváků mohlo o pěti gólech nechat jen zdát.

Sparťané měli v prvním poločase více ze hry. Jejich převaha ovšem končila ještě před pokutovým územím soupeře. Marně čekali diváci na velké šance, výjimkou byla snad jen hlavička obránce Kučery, který po rohovém kopu Matušoviče mířil jen těsně vedle.

Domácí se potom snažili najít skulinu v defenzivě Středočechů. Jenže vůbec se jim to nedařilo. A tak balon často končil za autovou nebo brankovou čarou, jako tomu bylo v případě zbrklé střely Kladrubského.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

A Mladá Boleslav? Svěřenci Pavla Hapala se občas pokusili o rychlý brejk, ale ve třech hráčích snad ani nemohli pomýšlet na pořádný útok. První pokus tak na bránu soupeře vyslal fotbalista v rudém dresu. Šlo znovu o Kučeru, který po přímém kopu Voříška hlavičkoval jen do připraveného Millera.

Po dvaceti minutách se fanoušci dočkali prvního fotbalového momentu, když se po pěkné kombinaci na pravé straně dostal až do vápna Voříšek, který zcela osamocen trefil jen gólmana. Pokud by však rozvlnil síť, rozhodčí by gól neuznali kvůli ofsajdu.

Řepka zase řádil

O chvíli později nastala první sporná situace. Kolář v nadějné pozici trefil bránícího Kalinu. Jak hráči, tak fanoušci reklamovali ruku hostujícího obránce. Jenže sudí nechal hru plynout a Kolář se neprosadil ani napodruhé, to ho zablokoval Rajnoch.

Krátce před koncem poločasu se kousek od půlicí čáry srazil volný Matušovič s kapitánem Bergrem. Tato situace přesně vystihla průběh prvního dějství. Proč? Oba týmy působily v ofenzivě hodně bezmocně.

Ještě před odchodem do kabin se udála jedna situace, která zase pobouřila hostující příznivce. Řepka, který již za jeden zákrok viděl žlutou kartu, zezadu srazil Papadopulose. Rozhodčí Jílek však řízného stopera překvapivě nevyloučil.

Do druhého poločasu poslal kouč Lavička Wilfrieda, jenže krátce po hvizdu z ničeho nic zahrozilo před brankou Matúše Kozáčika. Rajnoch nabídnutou šancí pohrdl, mířil vedle.

V podobné příležitosti se za chvíli ocitl Slepička, ale jeho hlavička snad nesnesla ani parametry střely. S přibývajícími minutami se tempo hry zvedlo, ale stále tomu chyběly góly.

Spartu zachránil Kadlec. A potom tyč a Kozáčik

Další neúspěšný pokus si připsal Matušovič, jehož ránu vyškrábl Miller na roh. Stejně si vedl po hodině hry Wilfried a také Slepička.

Tomáš Řepka a Matúš Kozáčik po vítězném zápase.
Tomáš Řepka a Matúš Kozáčik po vítězném zápase. | Foto: Ludvík Hradilek

Když se nedařilo útočníkům, vzal na sebe roli spasitele Michal Kadlec. Po rychlé rozehrávce přímého kopu se v 69. minutě reprezentační obránce napřáhl a jeho střela skončila v síti - 1:0.

Boleslav ožila, inkasovaný gól ji probudil a hned mohlo být vyrovnáno. Po neskutečném závaru ve vápně domácích se k balonu dostal Papadopulos a jen dobře postavená tyč zachránila již překonaného Kozáčika.

Modrobílý tým se snažil s výsledkem ještě něco udělat. Další šanci si vypracoval střídající Nečas, ale šanci dvacetiletého mladíka zneškodnil tentokráte výborně postavený Kozáčik. Zato sparťanská defenziva si rozhodně nemohla zasloužit nálepku bezchybná.

Těsnou výhru už si ale svěřenci Vítězslava Lavičky pohlídali. Na výsledku nic nezměnila hlavička Wilfrieda ani závěrečný tlak Mladé Boleslavi, a tak Letenští vstoupili do ligové sezony vítězstvím 1:0.