Horváth se v Plzni uvedl gólem. Trefil se i Svěrkoš

sid
2. 8. 2008 20:53
Plzeň-Žižkov 3:2, Zlín-Jablonec 0:1, Baník-Kladno 1:0

Plzeň - Fotbalová Gambrinus liga se po letní přestávce znovu rozběhla na plné obrátky. První zápas, derby Viktorií, viděli diváci v plzeňských Štruncových sadech. Na duel domácích s Žižkovem jich dorazilo přes sedm tisícovek.

Posílený kádr Plzně se jim odměnil vítězstvím 3:2, když se v prvním poločase prosadily obě posily z pražské Sparty Pavel Horváth a David Limberský. Za hosty snižoval půlhodinu před koncem Martin Vozábal, o osudu zápasu pak rozhodla vlastní branka do sítě Žižkova, která padla po nešťastné teči mladíka Josefa Hušbauera.

Svěřenci trenéra Stanislava Grigy stihli v nastaveném čase skóre už pouze korigovat. Trefila se nová makedonská akvizice Riste Naumov.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

V základní sestavě Plzně nastoupila od začátku zápasu kompletní čtveřice letních sparťanských posil. Domácí branku hájil Poštulka, v záloze nechyběli Limberský a kapitán Horváth, v útoku zase Rezek.

Nové tváře představili také Žižkovští. Po letech strávených v Německu se do české ligy vrátil stoper Petr Gabriel, z Českých Budějovic přišel zase zkušený záložník Martin Vozábal.

Rozhodl vlastní gól

První půle vyšla daleko lépe domácím fotbalistům a vědět o sobě dali právě bývalí sparťané. Pavel Horváth se ve 27. minutě po faulu Šťastného na Rezka postavil k nařízené penaltě a Plzeň vedla. A když se po chvíli prosadil i Limberský, narostlo skóre na dvoubrankový rozdíl.

Třetí gól mohl krátce před přestávkou přidat po Rezkově přihrávce Petržela, žižkovský gólman Hruška byl ale na místě.

Role si oba vyměnili v 59. minutě. Petržela ale přihrával do ofsajdu a Rezkova branka neplatila. Udeřilo tak na druhé straně, míč za Poštulkova záda dostal Vozábal a bylo zase o co hrát.

Než se pak Pražané stačili vzchopit k závěrečnému náporu, uzemnil je vlastní gól. Nešťastnou premiéru v žižkovském dresu zažil střídající Hušbauer, který jen sedm minut po tom, co vystřídal zraněného kapitána Straceného, mířil do vlastní sítě.

Další náhradník Naumov už stihl v nastaveném čase pouze snížit na konečných 3:2. Plzeň si tak připsala do tabulky první tři body, Žižkov se vrací ze západu Čech s prázdnou.

Vyhrály i Jablonec a Baník

První ligové kolo se povedlo také fotbalistům Jablonce, kteří díky hlavičce obránce Hubera po rohovém kopu vedli ve Zlíně už od čtvrté minuty utkání. Domácí se tlačili za vyrovnáním a jen útočník Žůrek měl v prvním poločase minimálně tři dobré příležitosti ke srovnání skóre.

Žádná z nich však díky nepřesnostem i zbrklé koncovce za zády brankáře Špita neskončila. Hosté se po vstřeleném gólu soustředili spíše na defenzivu, přesto měli také několik možností k navýšení stavu.

Až do konce zápasu se ale mezi střelce žádný z fotbalistů nezapsal, a tak si Severočeši odvezli po hubeném vítězství všechny body.

K domácí výhře se před téměř desetitisícovou návštěvou propracovali také hráči ostravského Baníku. O osudu jejich duelu s Kladnem rozhodl stejně jako ve Zlíně jediný gól.

Ostravané měli od začátku zápasu více ze hry, v koncovce se ovšem celý první poločas trápili. V osmnácté minutě nedokázal nadějnou akci zakončit Svěrkoš, o pár minut později zase hostující brankář Pavlík vychytal Střihavku.

Brankář Kladna držel naději svého celku na dobrý výsledek až do 72. minuty, když předtím pochytal další šanci útočného dua Baníku. Po přihrávce Lukeše se však už Václav Svěrkoš nemýlil a domácí po zásluze zvítězili 1:0.

V posledním sobotním utkání si stejným výsledkem poradila na Letné Sparta s Mladou Boleslaví, kde jediným střelcem byl reprezentační obránce Michal Kadlec. Více o tomto zápase si přečtěte ZDE.

FC Viktoria Plzeň - FK Viktoria Žižkov 3:2 (2:0)
 27. Horváth, 35. Limberský, 85. Hušbauer vlastní - 62. Vozábal, 90. Naumov
Plzeň: Poštulka - Rada, Hochmeister (46. Navrátil), Smola, Trapp - Limberský, Horváth, Petržela (87. Malcharek), Lecjaks (81. Jiráček) - Rezek, Tatanašvili
Žižkov: Hruška - Labant, Gabriel, Šťastný, Procházka - Čermák, Stracený (78. Hušbauer), Koukal, Vozábal - Kalod (71. Švancara), Demjan (46. Naumov)

FC Tescoma Zlín - FK Baumit Jablonec 0:1 (0:1)