Sparta propadla ve Zlíně, Liberec remizoval

ČTK, SportPlus
7. 4. 2007 20:57
Praha - Fotbalisté Sparty a Liberce nezvládli v 21. kole první ligy roli favoritů a Slavia se v neděli může bodově odpoutat na čele tabulky. Uvnitř: GALERIE

Liberec tak ztratil důležité dva body ve stíhací jízdě na čelo tabulky. Pokud Slavia i Sparta své zápasy vyhrají, odpoutají se od Severočechů už na šest, respektive pět bodů.

Zlomí fotbalová Sparta zlínské prokletí?
Analýza sázkařských expertů z BettingCentra.cz

Slavia jede na titul. Spartu drží osobnosti
Kdo ovládne poslední třetinu fotbalové Gambrinus ligy? K titulu míří po 11 letech Slavia, na záda ji dýchá Sparta, ale i třetí vzadu - Liberec.

Jenže ani Sparta v sobotu ve Zlíně neuspěla. Z jihu Moravy si neodvezla po porážce 0:2 ani bod. Potvrdila tak nepříznivou bilanci na hřišti Zlína, kde ještě nevyhrála.

• Tabulku první ligy najdete ZDE

Liberec - Slovácko 1:1 (1:0)

Liberec šel do vedení už v 16. minutě, kdy skóroval Nezmar, ale hostující Racko dvacet minut před koncem dokázal srovnat. Slovan tak promarnil možnost posunout se na druhé místo.

Liberec se ujal vedení v 16. minutě, kdy po akci Papouška a Blažka dostal přihrávku do výhodné pozice Nezmar a šanci proměnil. Hosté okamžitě kontrovali Kúdelovou střelou z dálky, kterou brankář Hauzr vyrazil na roh. Liberec si potom vytvořil územní převahu, ale kazily ji nepřesné, většinou přetažené centry.

Hosté nebyli úplně pasivní, avšak jejich střelecké pokusy až na jednu výjimku soupeřovu branku míjely. V 43. minutě měl Liberec možnost zvýšit skóre, když se Blažek zbavil obránců a naservíroval míč Nezmarovi, jehož střela se ale mezi tyče také nevešla.

V úvodu druhého poločasu liberecký tlak zesílil, avšak ke gólovému efektu nevedl. Neuspěl ani Papoušek, jenž v 51. minutě po Blažkově akci spálil takřka stoprocentní šanci.

Po čtvrthodině druhé půle se hra vyrovnala a Slovácko se začalo dostávat na dostřel domácí branky. Hosté často zachytávali liberecké rozehrávky a zvýšená aktivita se jim vyplatila. V 71. minutě střídající Racko převzal přihrávku na oblouku pokutového území, po několika krocích vypálil a přízemní střelou překonal brankáře Hauzra.

Zaskočený Liberec se pokusil o ofenzivu, která však narážela na urputnou a obětavou obranu Slovácka. Střelecké pokusy domácích byly většinou nepřesné. Branku trefila jen v 80. minutě Pudilova hlavička, s tou si ale brankář Drobisz poradil.

V hledišti stadionu U Nisy se začalo pískat a hlasitá nespokojenost fanoušků pak vyprovázela hráče i do kabin, protože nerozhodný výsledek 1:1 se už nezměnil. Poslední velkou šancí Liberce byla v třetí minutě nastavené hrací doby Bílkova střela po Parksově akci, ani ta však Drobisze nezaskočila.

Výsledek:
FC Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)
Branky: 16. Nezmar - 71. Racko. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Pelikán. ŽK: Bílek, Janů (oba Liberec). Diváci: 5180.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Košťál, Polák, Janů - Papoušek (81. Dohnálek), Bílek, Hodúr (74. Rick), Pudil - Nezmar, Blažek (59. Parks). Trenér: Lavička.
Slovácko: Drobisz - Němčický, Šuškavčevič, Ineman, Lysoněk - J. Mareš (46. Racko), Görner, Kúdela (81. Šturma), Kubáň - Brožík (88. Šimáček), Ivana. Trenér: Malura.

Zlín - Sparta 2:0 (1:0)

Bojovnost a přesnější koncovka vynesly fotbalistům Zlína v 21. kole první ligy nečekané vítězství 2:0 nad Spartou. Vedoucí branku vstřelil těsně před koncem poločasu Kraus, druhý gól přidal v 79. minutě Vyskočil. Zlín v posledních šesti vzájemných zápasech na domácím hřišti se Spartou neprohrál a počtvrté získal plný počet bodů.

Zlín v sobotu vsadil na aktivní hru, kterou doplňoval dokonale zajištěnou defenzivou. Sparta si s touto taktikou nevěděla rady; kombinovala sice ve středu pole, do šancí se však přes pozorné domácí zadáky nedostávala.

Nebezpečného střelce Pražanů Doška pokryl obránce Zbožínek a k většině nakopávaných míčů se Došek nedostal. Přestože měla Sparta mírnou územní převahu, její snaha končila pouze rohovými kopy. Po jednom z nich Došek v 18. minutě hlavičkoval těsně nad břevno.

I když Zlín útočil rychleji a přímočařeji, do šancí se také často nedostával. První ránu mezi tyče vyslal v 22. minutě zdálky aktivní Opiela, jeho střela však mířila jen do náruče brankáře Blažka.

O čtyři minuty později nejistému gólmanovi Sparty vypadl centrovaný míč a dostal se k Opielovi, před kterým se otevřela odkrytá branka, jenže zlínský středopolař tvrdou ranou z deseti metrů trefil pouze břevno.

Těsně před koncem poločasu sparťanský obránce Drobný na pravé straně bezhlavě odkopl míč do středu pole přímo na nabíhajícího Krause, který tvrdou ranou k tyči z dvaceti metrů vstřelil gól a po 410 minutách ukončil neplodnou sérii Zlína.

Vedoucí branka dodala domácím fotbalistů sebevědomí a po změně stran se nebojácně pustili do útočné hry. Pomohla jim k tomu i Sparta, která se snažila o rychlé vyrovnání.

Na obou stranách se střídaly gólové příležitosti. Dvě šance měl domácí Červenka, který jednou netrefil po Vidličkově centru dobře míč a podruhé po Krausově akci místo střely hlavou poslal míč nepřesně zpět.

Sparta na rozdíl od prvního poločasu útočila mnohem nebezpečněji, v brance Zlína se ale činil gólman Zlámal. Ten kryl dvě Kuličovy tvrdé střely, vyrovnat mohl po hodině hry hned po svém příchodu na hřiště Jun, který ale z šesti metrů branku vysoko přestřelil. Další vyloženou šanci po Doškově přiťuknutí hlavou spálil Kulič, který se také netrefil mezi tyče.

Chyby Sparty trestal Zlín bleskovými protiútoky. Možnost zvýšit skóre promarnil v 65. minutě Bača, který po sólu přehodil s brankářem Blažkem i branku. Sparta znervózněla, často chybovala v rozehrávce.

V 79. minutě se dostal odražený míč k Vyskočilovi, jehož se pokoušel přetlačit Kučera, ale tísněný domácí hráč přesnou střelou k tyči přidal druhou branku. Sparta se i potom dál snažila o zvrat, v závěru si vypracovala převahu, proti srdnatě bojujícím zadákům Zlína se ale neprosadila.

Výsledek:
FC Tescoma Zlín - AC Sparta Praha 2:0 (1:0)
Branky: 45+1. Kraus, 79. Vyskočil. Rozhodčí: Příhoda - Slavík, Kubáň. ŽK: Penner, Šmahaj - Kulič. Diváci: 4672.
Zlín: Zlámal - Vidlička, Švach, Zbožínek, Penner - Kraus (74. Dian), Vrtělka (52. Bača), Opiela, Červenka - Vyskočil (83. Zúbek), Šmahaj. Trenér: Hoftych.
Sparta: Blažek - Pospěch, Drobný (80. Horváth), Š. Kučera, Kadlec - Kolář (73. Ančic), Hušek, Sylvestre (59. Jun), Matušovič - Došek, Kulič. Trenér: Bílek.