• 6 - Gašparík (Most), Volešák, Táborský (oba Č. Budějovice), Blažek (Liberec), Holub (Ml. Boleslav), Kalivoda (Slavia).

• 10 - Čech (Liberec), Špit (Jablonec), Daněk (Plzeň),
  • 8 - Lejsal (Brno), Zlámal (Zlín), Pařízek (Příbram),
  • 7 - Vaniak (Most),
  • 6 - Kozáčik, Vorel (oba Slavia), Pavlík (Kladno), Drobisz (Slovácko).

Praha - Až dramatické 30. kolo přineslo jasno o tom, jaké bud ekonečné pořadí první fotbaliové ligy. Z titulu se radují hráči Sparty, kteří deklasovali Most 5:0.

Sparťané tak mají historicky první double v české lize, neboť ve čtvtek získali také Pohár ČMFS.

Letenští si zároveň zajistili účast ve třetím předkole Ligy mistrů.

O kolo dříve vstoupí do nejprestižnější klubové soutěže Slavia, která využila prohry Liberce v Mladé Boleslavi 0:4.

Po vítězství 2:0 v Českých Budějovicích poskočila na druhou příčku.

Při rovnosti bodů s Mladou Boleslaví a Libercem rozhodla ve prospěch Pražanů nejlepší bilance ve vzájemné minitabulce. Pohár UEFA si zahraje Mladá Boleslav.

Obhájce titulu Liberec nakonec spadl až na čtvrtou příčku, která umožňuje hrát pouze letní Pohár Intertoto, odkud vede cesta do Poháru UEFA.

30. kolo první ligy ŽIVĚ
Boje o titul  i evropské poháry
jsme sledovali v podrobné reportáži

Už před posledním kolem bylo rozhodnuto o sestupu Příbrami a Slovácka.

Sparta - Most 5:0

Nejvyšší výhrou sezony se probili sparťanští fotbalisté ke 34. mistrovskému titulu své historie a současně prvnímu double po 18 letech. Sparta v posledním kole porazila Most 5:0 a vyprodaný stadion na pražské Letné slaví.

Nový mistr po celý zápas jednoznačně dominoval, úvodní dva góly nastřílel v první čtvrthodině, o pět branek vedla dvacet minut před koncem. Nádherné loučení prožil brankář Jaromír Blažek, který odchází do Norimberku.

Před úvodním výkopem se loučil brankář Jaromír Blažek a dočkal se ovací vyprodaného stadionu, který sparťanské legendě aplaudoval vestoje.

Domácí gólman dnes nastoupil s kapitánskou páskou a jeho spoluhráči jako by mu chtěli co nejvíce jeho loučení ulehčit. Zcela zapomněli na své úvodní tápání z minulých zápasů a spustili na mosteckou branku útočný festival, který jim přinesl už v úvodní čtvrthodině dva góly.

Všechno začalo v 5. minutě: Došek sice nejdříve nestačil zpracovat Rezkův centr, ale po uklouznutí Trubily se znovu dostal k míči a přestože všichni čekali přihrávku před branku, z ostrého úhlu s pomocí tyče propálil Vaniaka a dostal Letnou do varu.

Sparta hrála uvolněně, jako by ani nepochybovala, že soupeře převálcuje. Kulič, ze středové řady vydatně podporovaný dvojicí Horváth - Sylvestre, se často dostával za obranu soupeře a připravoval šance sobě i spoluhráčům.

A pak v 15. minutě předvedl gól, na který se budou dlouho vzpomínat: položil si na zem obránce i Vaniaka a ještě než míč doputoval do branky, Toyota Arena byla na nohou. Všichni na stadionu pochopili, že to byl právě ten gól, který korunoval nového mistra. Stadionem se prohnala první oslavná vlna.

Od té chvíli bylo jasno, že Most dnes nebude soupeřem, který by mohl cestu nového mistru zatarasit. Hra se sice opticky po druhém gólu vyrovnala, ale Mostečtí neměli žádné šance, aby zápas alespoň zdramatizovali.

Definitivní úder jim zasadili noví šampioni hned po změně stran. Rezek s Doškem si zopakovali akci z úvodu utkání a Doškova hlava přinesla už třetí gól. Hlediště už nepokrytě slavilo, skandování "mistři" střídalo vyvolávání jména sparťanského gólmana a fanoušci byli v euforii, zvlášť když Kisel s Kuličem přidali další dva góly do sítě bezmocného soupeře.

Sparťanská lavička mohla pomalu oblékat mistrovská trička, ideálního loučení se dočkal brankář Blažek, kterého minutu před koncem jeho 281. utkání ve sparťanském dresu vystřídal Tomáš Poštulka. Ale to už nikoho samotný zápas ani nezajímal, Sparta a její fanoušci si začínali užívat desátý titul v samostatné české lize. Letnou znělo tradiční "Kdo neskáče není sparťan, hop, hop, hop," a teklo šampaňské.

Výsledek:
Sparta Praha - SIAD Most 5:0 (2:0)
Branky: 5. a 47. Došek, 15. a 70. Kulič, 64. Kisel. Rozhodčí: Kovařík - Goňa, Gallo. ŽK: Zabavník (Sparta). Diváci: 19.102.
Sparta: Blažek (89. Poštulka) - Pospěch, Drobný, Kučera, Zabavník - Kisel, Sylvestre, Horváth, Rezek - Kulič, Došek (75. Jun). Trenér: Bílek.
Most: Vaniak - Prášil (69. Macek), Procházka, Suchý, Krejčí, Trubila (37. Jendruščák) - Škoda, Vozábal, Gašparík - Pikl (46. Štípek), A. Mendy. Trenér: Ščasný.

České Budějovice - Slavia 1:2

Úvod střetnutí ozdobilo slavnostní rozloučení českého rekordmana v počtu reprezentačních startů Poborského s aktivní prvoligovou scénou. Zkušený středopolař nastoupil k 234. ligovému utkání a výkonný ředitel jihočeského klubu Zdeněk Kořínek poté vyřadil natrvalo dres s číslem 8 ze sestavy Českých Budějovic.

Hosté, i když nastoupili bez zraněných Aračiče, Suchého, Reitera, Jandy, Dočkala a Studíka, začali ofenzivně. Ve čtvrté minutě byl Gaúcho po přihrávce od Vlčka sám před domácím brankářem Křížkem, ale z bezprostřední blízkosti neuspěl.

O minutu později si to Hrdlička namířil mezi Horejše s Kladrubským a po jeho pádu rozhodčí odpískal penaltu. Tu s jistotou proměnil Kalivoda, který vstřelil třetí branka za 14 minut hry, když předchozí dvě dal v závěru zápasu minulého kola na Strahově do sítě Zlína.

Domácí odpověděli trestným kopem Černého, ale ten namířil jen do zdi, neuspěl ani Volešák, který trefil jen hostující obránce. Slavia sázela na hru po stranách hřiště, Hubáček vyslal dopředu Vlčka, ale po jeho přihrávce Kalivoda střílel vysoko nad. Prakticky z protiútoku poslal Černý do šance Poborského, ovšem oslavenec namířil vedle.

Těsně před půlhodinou hry po rychlé akci Krajčíka s Kalivodou byl na svém místě Vlček a po přesné hlavičce svou jedenáctou trefou v tomto ročníku zvýšil na 2:0. Korigovat mohli domácí ve 38. minutě, když šli dva hráči na Švece, ten však přihrávku Táborského na Černého stačil zachytil.

Hned po přestávce vybídl Vlček ke skórování Šventa, jehož střelu ale stačil Křížek skvěle chytit. Hra byla ve druhém poločase dost neurovnaná. Domácí nedokázali využít zbytečného vyběhnutí brankáře Michala Vorla, na druhé straně chytil lehkou střelu Vlčka brankář Křížek.

Situaci si hosté zkomplikovali čtvrt hodiny před koncem. Švec po podklouznutí prohrál souboj se Stráským, poté jej rukama stáhl k zemi, a protože by domácí hráč šel sám na brankáře, rozhodčí správně vytáhl červenou kartu.

V 79. minutě po přiťuknutí Táborského namířil v jasné šanci nad Stráský, přesto domácí čtyři minuty před koncem Táborským snížili a Slavia v závěru trnula. Hosté si ale i v deseti výhru a tím také vytoužené druhé místo vzít nenechali, i když v poslední minutě Michal Vorel zlikvidoval jasnou šanci Táborského.

Výsledek:
Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:2 (0:2)
Branky: 86. Táborský - 6. Kalivoda z pen., 29. Vlček. Rozhodčí: Příhoda - Hojsík, Jiřík. ŽK: Homoláč, Kladburský, Táborský - Kalivoda, Krajčík. ČK: 74. Švec (Slavia). Diváci: 5688.
České Budějovice: Křížek - Kladrubský, Horejš, Homoláč, Peroutka (73. Tischler) - Poborský, Volešák (46. Hrbáč), Žižka, Černý - Táborský, Mrkvička (46. Stráský). Trenér: Cipro.
Slavia: M. Vorel - Krajčík, Latka (33. J. Vorel), Švec, Hubáček - Kalivoda, L. Jarolím, Hrdlička, Švento (68. Jablonský) - Vlček, Gaúcho (82. Necid). Trenér: K. Jarolím.

Mladá Boleslav - Liberec 4:0

Boleslav soupeře v pondělí přehrála po změně stran, když k triumfu výrazně přispěl dvěma trefami útočník Kysela, debakl Liberce pak ještě dovršili Kopic se střídajícím Holubem.

Liberečtí fotbalisté do města automobilů jeli s vědomím, že jim i bod stačí k zajištění druhého místa v tabulce a tím i kvalifikace do druhého předkola Ligy mistrů.

A přizpůsobili tomu i taktiku: kouč Lavička, jemuž liberečtí fanoušci před duelem jasně vyjádřili svoji podporu, vyztužil střed pole o defenzivě laděného Lišku. Ten měl za úkol zkrotit útočné výpady v posledních zápasech výborně hrajícího středopolaře Poláčka. Na hrotu libereckého útoku naopak operoval osamocený Nezmar.

Boleslavští doma vyhráli všech pět jarních zápasů, ale dnes měli problémy se přes liberecký obranný blok prosadit. Střela záložníka Matějovského Hauzra nezaskočila.

Mnohem blíž k vedení ale měli domácí v 18. minutě: záložník Dittrich před pokutovým územím nafilmoval pád mezi beky Brezinským a Janů, sudí Kocián přesto nesprávně nařídil penaltu, ale kapitán Matějovský situaci nezvládl a vysoko přestřelil.

Petr Papoušek z Liberce (vlevo) atakuje Tomáše Poláčka z Mladé Boleslavi v utkání 30. kola první fotbalové ligy. | Foto: Reuters

Diváci na stadionu, mezi nimiž nechyběl ani reprezentační kouč Brückner s lodivodem jednadvacítky Škorpilem, pak sledovali hlavně urputnou bitvu plnou ostrých zákroků ve středu pole. Až po půlhodině domácího gólmana Millera vyzkoušel nebezpečnou hlavičkou Hodúr, při níž asistent chybně signalizoval ofsajd, a pak s hlavičkou neuspěl ani Matula.

Po poločasové pauze, v níž se možná liberečtí fotbalisté dozvěděli o jasném vedení Sparty v duelu s Mostem, se hosté vrátili na trávník pasivnější, jako by už jen chtěli bránit remízu a druhé místo v lize.

Liberec se však ještě připomněl jednou velkou šancí: Nezmar prodloužil míč na Hodúra, ale slovenský špílmachr selhal i při své druhé tutovce.

Tím jako by předznamenal zkázu svého týmu: sílící tlak a převahu domácí korunovali v 58. minutě, když na trestný kop Poláčka naskočil Kysela a přesnou hlavičkou potvrdil skvělou formu, když se trefil už ve třetím zápase za sebou.

Liberecký kouč Lavička zareagoval nasazením uzdraveného útočníka Blažka, ale nažhavená Boleslav nalomeného soka válcovala dál. Právě nový muž na hřišti Blažek na sebe upozornil chybnou rozehrávkou, po které se míč přes Matějovského a nejlepšího ligového kanonýra Pecku dostal nadvakrát ke Kyselovi a ten zblízka přidal druhou branku.

Boleslav se díky neúnavnému napadání a presinku dál hladově tlačila do zakončení. Desetiminutovku snů zakončil stoper Kopic, který naskočil na Poláčkův roh a bezmocný gólman Hauzr se potřetí jen bezmocně ohlédl pro míč do své branky.

Domácí si tak podruhé za sebou zajistili start v evropských pohárech a v euforii zdravili vyprodaný stadion, naopak hosté z Liberce smutnili nad nejhorší možnou variantou vývoje dnešního kola.

Na čtvrtém místě se v letošní sezoně ocitli poprvé, ale v ten nejnevhodnější moment.

Zápas byl po necelých třech posledním pro kouče Dušana Uhrina na Mladé Boleslavi. Devětatřicetiletý kouč to oznámil po pondělním utkání . O svém budoucím angažmá chce Uhrin informovat ještě v pondělí nebo v úterý, nejčastěji se mluví o jeho
odchodu do rumunského klubu Politechnika Temešvár.

Výsledek:
FK Mladá Boleslav - FC Slovan Liberec 4:0 (0:0)
Branky: 58. a 65. Kysela, 68. Kopic, 90+1. Holub. Rozhodčí: Kocián - Lhoták, Večeřa. ŽK: Abraham, Kopic - Nezmar, Brezinský, Bílek. Diváci: 5000 (vyprodáno).
Ml. Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Dittrich (39. Sedláček), Abraham, Matějovský, Poláček - Kysela (89. Holub), Pecka (90. Rolko). Trenér: Uhrin.
Liberec: Hauzr - Matula, Košťál, Brezinský, Janů - Liška (62. Blažek), Papoušek, Hodúr, Bílek, Pudil (76. Jonáš) - Nezmar (87. Maršner). Trenér: Lavička.

Teplice - Baník Ostrava 1:2

Kuriózním gólem svého nejlepšího střelce Davida Střihavky získali fotbalisté Baníku Ostrava výhru 2:1 v Teplicích. Severočeši vedli gólem Verbíře, ale hosté pak utkání obrátili.

Vítězství zařídil Střihavka pět minut před koncem svou třináctou trefou v sezoně, když míč poslal neočekávaně břichem z velkého vápna za záda teplického brankáře Dvořáka. Ostravští díky vítězství pokořili hranici 46 získaných bodů a podle prémiového řádu v klubu se mohou těšit na dva a půl milionu korun.

Výsledek:
FK Teplice - Baník Ostrava 1:2 (1:1)
Branky: 13. Verbíř - 32. Marek, 85. Střihavka. Rozhodčí: Jára - Kordula, Zlámal. ŽK: Kaufman, Verbíř - Metelka, Mičola. Diváci: 3010.
Teplice: Dvořák - Kaufman, Lukáš, Krmaš, Klein - Doležal, Sabou, Jirsák, Verbíř - Džeko, Dort (55. Štohanzl). Trenér: Bartl.
Ostrava: Vašek - Řezník, Cigánek, Klimpl, Čoupek - Rajtoral (90. Hoffmann), Marek, Bystroň, Metelka (76. Mičola) - Střihavka (90. Besta), Magera. Trenér: Večeřa.

Zlín - SK Sigma Olomouc 1:1

Hráči Zlína zakončili sezonu na domácím trávníku remízou 1:1 s Olomoucí. Svěřenci kouče Hoftycha poslal do vedení v 70. minutě obránce Ivo Zbožínek, ale o deset minut později srovnal hostující bek Aleš Škerle.

Výsledek:
FC Tescoma Zlín - SK Sigma Olomouc 1:1 (0:0)

Branky: 70. Zbožínek - 80. Škerle. Rozhodčí: Racek - Pelikán, Kubáň. Bez ŽK. Diváci: 2643.
Zlín: Baránek - Vidlička, Švach, Zbožínek, Dujka (68. Lukaštík)- Kraus (78. Elšík), Dian, Šmahaj, Červenka - Žůrek, Vyskočil (46. Činčala). Trenér: Hoftych.
Olomouc: Vojáček - Jindřišek, Škerle, Komárek, Randa - Janotka (82. Štěpán), Rýdel, Nepožitek, Onofrej(46. Vepřek) - V. Schulmeister (58. Šultés), Hartig. Trenér: Petržela.

Kladno - Plzeň 1:1

V zápase, který začal kvůli průtrži mračen s asi patnáctiminutovým zpožděním, se Plzeň ujala vedení v 11. minutě po brance  Pilaře, avšak v 74. minutě přišla o vyloučeného stopera Radu a náskokneudržela.

Výsledek:
SK Kladno - FC Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 76. Kaciáň - 11. Pilař. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Pokorný. ŽK: Kaciáň - Rada, Pilař, Psohlavec. ČK: 74. Rada. Diváci: 2150.
Kladno: Pavlík - Šimůnek, Farbák, Killar, Hamouz - Williams (46. Kalina), Gecov (74. Veleba), Šelicha, Cigánek - Radzinevičius (46. Kaciáň), Kousal. Trenér: Koubek.
Plzeň: Daněk - Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Malár (76. Knakal), Šíma, Pilař, Jarolím (71. Jarolím) - Fillo (90. Borek), Krbeček. Trenér: Levý.

Příbram - Brno 0:1

Hráči  Brna se rozloučili nejen s ligovou sezonou ale také s trenérem Josefem Mazurou vítězstvím v Příbrami, které je posunulo na páté místo. Jedinou branku utkání vstřelil už v 10. minutě po Mezlíkově přihrávce Zelenka, jenž z hranice trestného území přehodil
brankáře Pařízka.

Výsledek:
FK Marila Příbram - 1. FC Brno 0:1 (0:1)

Branka: 10. Zelenka. Rozhodčí: Makovička - Wilczek, Slavík. Bez karet. Diváci: 1620.
Příbram: Pařízek - Šmerda (80. Partika), Halama, Hunal (46. Jungr), Nohýnek - Otepka, Tarczal, Sviták, Pilík - Rilke, Huňa (70. Škácha). Trenér: Kotrba.
Brno: Bureš - Kuncl, Trousil, Pavlík, Siegl - Mezlík (62. Okleštěk), Kalouda (65. Chlup), Večeřa, Besta (75. Vrána) - Zelenka, Pacanda. Trenér: Mazura.

Jablonec - Slovácko 3:1

Díky dvěma brankám v samém závěru utkání prožil vítěznou derniéru na lavičce fotbalistů Jablonce trenér Petr Rada. Severočeši vydřeli tři body v poslední minutě duelu s jistým sestupujícím, když se nejprve po centru loučícího se Webera trefil Fukal a pojistku přidal Nulíček. Jablonec se tak po třech prohrách za sebou dočkal na závěr sezony plného bodového zisku.

Výsledek:
FK Jablonec 97 - 1. FC Slovácko 3:1 (0:0)

Branky: 73. Smíšek, 90. Fukal, 90.+1 Nulíček - 57. Racko. Rozhodčí: Adam - Košec, Ubias. ŽK: Hozda (Jablonec). Diváci: 2750.
FK Jablonec 97: Špit - Zábojník, Homola, Fukal, Hozda (78. Vošahlík) - Petržela (42. Flachbart), Eliáš, Svátek (58. Valenta), Weber - Smíšek, Nulíček. Trenér: Rada.
1. FC Slovácko: Marek - Kaspřák, Šuškavčevič, Spazier, Lysoněk - Mareš (74. Šturma), Stýskala (85. Diviš), Němčický, Filipský (78. Ondřejka) - Racko, Brožík. Trenér: Malura.