Slávisté pomašírují na derby jak na pohřeb. ´Papírově´

Miloslav Lubas
26. 9. 2011 7:00
Sparta je letos fotbalový Goliáš, Slavia Davídek
Sparťané dávají slávistům před derby najevo svou nadřazenost i na nálepkách
Sparťané dávají slávistům před derby najevo svou nadřazenost i na nálepkách | Foto: Miloslav Lubas

Praha - Funébrmarš. Ničím jiným se nemůže stát tradiční pochod slávistických fanoušků z Edenu na Letnou.

Tedy alespoň ´na papíru´.  Na něm nebylo nikdy o vítězi derby pražských ´S´ nikdy menších pochyb než je nyní. Tuzemský fotbalový hit podzimu začne v pondělí v 19:30.

I jindy opatrní a střízliví fotbaloví znalci dávají sešívaným proti rudým pramalé šance.

"Tohle derby je jen o jednom mužstvu -  o Spartě," řekl Aktuálně.cz trenér reprezentační sedmnáctky Josef Csaplár.

"Když Sparta zápas nepodcení, vyhraje. Slavii nepomůže ani extrémní nasazení a bojovnost," dodal Csaplár. Podle něj Sparta Slavii předčí ve všech řadách. 

Čtěte také:
Sparťan, či slávista? Nyní je možné přiznat barvu
Lafatovy penalty porazily Žižkov, Hradec při ní selhal

Sparta vede ligu s 21 body a vyhrála sedmkrát za sebou. Slavia má na kontě pouhých šest bodů za jednu výhru, tři remízy a při porážky.

Branku nedala při hanebné prohře 0:3 s divizním Převýšovem v Ondrášovka Cupu, při debaklu 0:4 v Jablonci a ani při remíze doma s Duklou.

A nadsázkou řečeno - skoro každý, kdo v Česku fotbalu jen trochu rozumí, se po před derby pražských ´S´  neptá ´Kdo?´, ale ´O kolik?´.

Ultras: Je jedno, kde se soupeř plácá. Pošleme ho ještě níž

Sparťanští fanoušci se přesto před derby burcují,  jakoby šlo na Letné v pondělí večer o titul mistra světa 

Občanské sdružení ´Dvanáctým hráčem jsme my´ na webu Sparta Forever vzkazuje příznivcům rudých:  "...je úplně jedno, že se soupeř plácá, kde se plácá. O to větší by měla být motivace všech sparťanů, poslat ho ještě níž! Hráči na hřišti rozhodně pro to udělají vše, pomoci musíme i my!"

Dvanáctý hráč vyzývá, aby se Rudá hymna stala před utkáním chorálem, který se rozburácí ze 17.000 hrdel. A přeje si, ať hlasivky sparťanů přehluší hlasatele, oznamujícího sestavu Slavie. 

Na všech sedačkách najdou sparťané papíry v barvách klubu a v 10. minutě by je měli zvednout. A udělat z Letné rudou lavinu..

Sparta Forever propaguje na svém webu také antislávistické nálepky s odůvodněním, že ´Slavia je podřadný klub, jehož divní příznivci si zaslouží chodit po NAŠEM  hlavním městě kanálama´.

Na nálepkách jsou hesla Jedno město, jeden klub, Vládci Prahy nebo Udržuj čistotu, špína patří do koše. Oním odpadkem míní autoři nálepky slávistický znak.

"Je to takové špičkování," vysvětlil redaktor Sparta Forever Tomáš.

Mistr Evropy z Bělehradu Dobiáš: Kweuke je neudržitelný

Zatímco fanoušci si dělají ze Slavie nemilosrdnou ´velkoplošnou´ legraci, bývalý reprezentant a exsparťanská opora Václav Němeček byl stručný: "Kdyby kluci nevyhráli, tak by mě naštvali."

Spartu považuje za jasného favorita také majitel Baumitu Jablonec a dlouholetý sparťanský vysoký funkcionář Miroslav Pelta.

Mistr Evropy z Bělehradu 1976 a bývalý sparťanský trenér Karol Dobiáš Slavii úplně nezatracuje.

"Mužstvo, složené z několika zkušených hráčů a vycházejících hvězdiček, bude Spartě vzdorovat," prohlásil Dobiáš.

"Ale Sparta má Kweukeho a toho v naší lize nikdo neudrží!" upozornil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudaci větší části Blanky, uvedla ČT. Věc znovu posoudí odbor magistrátu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Učitelské platy by měly narůst na 130 procent průměrné mzdy, schválili to poslanci

Poměr učitelských platů k průměrné mzdě zřejmě bude stanoven zákonem. Sněmovna v pátek v rámci novely učitelského zákona schválila dílčí úpravu Pirátů, podle níž by se tyto platy měly zvyšovat minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Dolní komora o tom rozhodla navzdory nesouhlasu svého školského výboru i ministra školství Roberta Plagy (za ANO).

Schvalování celé novely a všech jejích úprav poslanci nedokončili vzhledem k tomu, že to dnes nestihli ve lhůtě vyhrazené k přijímání zákonů, která končí ve středu a v pátek dvě hodiny po poledni. Projednávání novely by měla sněmovna dokončit nejdříve příští týden ve středu.

Novela má mimo jiné umožnit, aby na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli až tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Nesouhlasí s tím pedagogické fakulty, profesní organizace a školské odbory. Proti jsou také vládní sociální demokraté, komunisté nebo lidovci. Návrh pokládají za degradaci učitelské profese a snah o zvýšení prestiže pedagogů.

Piráti naopak neprosadili návrh, podle něhož by ředitelé škol mohli uznat za odborně kvalifikované i členy pedagogického sboru s alespoň desetiletou praxí. Šanci mají bakaláři z pedagogických fakult, kteří si magisterské studium dodělají během tří let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy