Slavia a Boleslav vyhrály, Slovácko sestupuje

ČTK, SportPlus
13. 5. 2007 22:10
Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi a Slavie vyhráli a ještě drží šance na mistrovský titul. Slovácko je prvním sestupujícím do druhé ligy. Uvnitř: GALERIE

Mladá Boleslav porazila v nedělním zápase 28. kola Gambrinus ligy Ostravu 2:0 a má stejně bodů jako druhý Liberec. Ten však má pondělní dohrávku se Spartou k dobru.

Jistým sestupujícím do druhé ligy je Slovácko, které prohrálo v Plzni 0:2. Klub tak po sedmi letech opouští nejvyšší soutěž.

Výrazně se sestupu přiblížila i Příbram. Marila prohrála doma se Slavií 0:2 a dvě kola před koncem ligy ztrácí na čtrnáctou Olomouc čtyři body.

V tabulce čtvrtá Slavia tak vyhrála po šesti zápasech a ještě má teoretickou šanci na titul, ale o ni může definitvně přijít v případě výhry Sparty v dohrávce s Libercem.

Marila Příbram - Slavia Praha 0:2 (0:1)

Po šesti zápasech bez výhry se dnes fotbalisté Slavie Praha dočkali tříbodového zisku. Na stadionu Na Litavce porazili brankami Jarolíma a Hrdličky Marilu Příbram 2:0.

Domácí si tak ještě více zkomplikovali svou situaci v boji o udržení ligové příslušnosti. Na čtrnáctou příčku znamenající záchranu ztrácí Marila dvě kola před koncem čtyři body. Naopak vítězové zůstali v bodovém kontaktu s Mladou Boleslaví v boji o účast v Poháru UEFA.

8 - V. Schulmeister (Olomouc)
7 - Fořt (Slavia), Lafata (Jablonec), Rajtoral (Ostrava).

6 - Kozáčik (Slavia), Pavlík (Kladno).

Trenér Slavie Karel Jarolím měl hodně složitou situaci jak sestavit jedenáctku, protože mu chybělo sedm hráčů. Švento pro žluté karty, zranění Suchý, Aračič, Reiter a Černý a navíc Necid s Dočkalem, kteří odjeli s reprezentační devatenáctkou na kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy.

Proto se do sestavy vrátil Studík, který hrál naposledy v srpnu loňského roku v Liberci a na lavičku náhradníků usedl Jablonský z juniorky.

Příliš pohledných akcí se diváci v prvním poločase nedočkali. Hrálo se většinou ve středu hřiště, ale trochu nebezpečnější byli domácí.

V sedmé minutě Šmerda vyslal z 25 metrů dělovku na hostující branku, ale těsně minul. Po dvaceti minutách Nohýnek vysunul Otepku, ale na jeho centr před brankou Jungr s Rilkem nedosáhli.

Slavia se snažila zaskočit soupeře centrovanými míči, ale ty byly buď nepřesné, nebo je s jistotou likvidoval brankář Marily Pařízek.

Přesto hosté šli ve 34. minutě do vedení. Po Kalivodově rohovém kopu tvrdě vypálil Lukáš Jarolím, míč prošel chumlem hráčů a domácí Hunal ho ještě tečoval před brankovou čárou.

Druhý poločas začali aktivněji hosté. V 50. minutě Latka těsně minul, když prodloužil Kalivodův centr z rohu. O dvě minuty později Janda podklouzl v dobré pozici, když se k němu dostal míč vyboxovaný Pařízkem po centru Krajčíka, Jarolím pak z dálky přestřelil.

Po hodině hry šel Vlček s Gaúchem na jediného obránce domácích, ale rozhodl se pro střelu, kterou Pařízek skvěle vyrazil.

Domácí bojovali, snažili se tlačit před branku Slavie, ale hosté v klidu hru kontrolovali a do šance hráče Marily prakticky nepustili. Na třináct minut nastoupil ke své ligové premiéře devatenáctiletý Jablonský a pět minut před koncem výhru pojistil Hrdlička. Vlček na něj poslal zpětnou přihrávku na hranici vápna a náhradník nasměroval míč po zemi k levé tyči.

Branky:
34. Jarolím, 85. Hrdlička. Rozhodčí: Adam - Chytil, Goňa. ŽK: Navrátil, Otepka - Latka, Janda. Diváci: 4233.
Příbram: Pařízek - Nohýnek, Navrátil, Hunal, Mácha - Lesák, Šmerda (53. Sviták), Hašek, Jung (75. Eismann) - Rilke (81. Pilík), Otepka. Trenér: Kotrba.
Slavia: M. Vorel - Krajčík, Latka, Studík (46. Hrdlička), Hubáček - Kalivoda (88. J. Vorel), L. Jarolím, Švec, Janda (77. Jablonský) - Vlček, Gaúcho. Trenér: K. Jarolím.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 2:0 (1:0)

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili Ostravu 2:0 a znovu se hlasitě přihlásili do boje o mistrovský titul.

Na své vítězství se však hodně nadřeli, hosté Středočechům byli více než vyrovnaným soupeřem a kdyby nepropadli v koncovce, mohli bodovat. Domácí se střelecky prosadili na začátku a v závěru utkání.

Ostrava doplatila v Mladé Boleslavi na špatný vstup do utkání. Domácí totiž využili hned první závar před brankou Bučka v klíčové vedení, které významně ovlivnilo zbývající vývoj utkání.

Po dlouhém autu z pravé strany se dostal v sedmé minutě k zakončení hlavou Pecka, ale jeho jeho střelu ještě dokázal gólman vytáhnout. Jenže míč se odrazil jen k Poláčkovi, kterému ostravští zadáci dovolili namířit znovu hlavou do sítě. ´

Následující minuty mohly všechno změnit, protože hosté hráli hodně ofenzivně a domácí brance hrozilo často velké nebezpečí, především pak po akcích z křídelních prostorů, které mířily na dvojici vysokých ostravských útočníků.

Střihavka ale v jedenácté minutě přestřelil, Magera později prohrál tvrdý souboj s brankářem Millerem. Hodně se domácí gólman zapotil také při Mičolově průniku z levé strany.

Domácí se po čtvrthodinovém výpadku vzpamatovali, nastartovala je především Brunclíkova střela z 24. minuty, s níž měl Buček hodně práce.

Od té chvíle zpřesnili Boleslavští hru ve středu hřiště a závěr poločasu byl znovu v jejich režii, ale těsně před přestávkou měl Miller co dělat, aby přízemní dělovku Lukeše z trestného kopu vyrazil alespoň na roh.

Domácí se ale nepoučili a jejich kraje i po pauze působily hodně nejistě. V 54. minutě se prohnal kolem Rajnocha dravý Střihavka, který naservíroval míč před branku Magerovi, ale ten v jasné pozici jen nastřelil tyč.

Domácí se pokoušeli přelstít aktivního soupeře především rychlými kombinacemi a v 60. minutě po jedné z nich měl našlápnuto do šance Kysela, ale souboj s Bučkem prohrál a ještě musel být ošetřován.

Hosté se zdáli být stále nebezpečnější a především Střihavka zaměstnával soupeřovu obranu, jenže v 62. minutě pálil vedle a krátce poté ho trenér Večeřa překvapivě stáhnul ze hřiště.

Hosté se sice snažili závěr utkání zdramatizovat, ale největší šanci Mišinského sedm minut před koncem Miller vyrazil na roh.

Domácí využívali otevřenější ostravské obrany k rychlým akcím. Nejlepší ligový kanonýr Pecka se tentokrát prosadit nedokázal, jedenáct minut před koncem hlavičkoval mimo.

Nakonec se ale domácí dočkali vítězné pojistky tři minuty před koncem po trefě agilního Kysely a vyprodaným stadionem se rozběhla oslavná vlna.

Branky:
7. Poláček, 87. Kysela. Rozhodčí: Racek - Košec, Pelikán. ŽK: Rajtoral (Ostrava). Diváci: 5000 (vyprodáno).
Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Palát - Brunclík (64. Dittrich), Matějovský, Abraham, Poláček (90. Holub) - Kysela, Pecka. Trenér: Uhrin.
Ostrava: Buček - Klimpl, Cigánek, Bystroň, Čoupek - Metelka (69. Rajtoral), Lukeš, Marek, Mičola - Střihavka (69. Mišinský), Magera. Trenér: Večeřa.

FC Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

O sestupu Slovácka definitivně rozhodla jejich nedělní prohra 0:2 v Plzni, jejíž vítězství hned v úvodní desetiminutovce zařídil dvěma góly útočník Tomáš Krbeček.

Klub z Uherského Hradiště tak dnes ztratil poslední teoretickou šanci na udržení, dvě kola před koncem je jeho ztráta na konkurenty už nedostižná.

Slovácko sice poslední dva zápasy na plzeňském stadionu vyhrálo, aniž by inkasovalo branku, ale dnes zahájilo cestu za uchováním naděje na záchranu tím nejhorším možným způsobem.

Nekoncentrovaní hosté připomínali odevzdané mužstvo smířené se svým osudem. Už ve třetí minutě neodvrátili roh Plzně, Fillo míč vrátil z velkého vápna před bránu a nehlídaný Krbeček zblízka prostřelil brankáře Fryštáka. Ten si zřejmě svoji ligovou premiéru představoval jinak.

Západočeši ve Štruncových řadech tři zápasy po sobě nevyhráli a dnes dali rázně najevo, že chtějí špatnou sérii ukončit.

Jejich úvod byl strhující, po deseti minutách se domácím povedla pohledná akce na pravé straně, Procházka si vyměnil míč s Malárem a po centru prvně jmenovaného Krbeček pohotově usměrnil míč podruhé do branky.

Domácí kanonýr se letos trefil už podeváté a znovu ukázal, proč si ho všímá i trenér reprezentační jednadvacítky.

Plzeňané pak hodně z nasazeného tempa ubrali a Malcharkova šance byla na dlouhou posledním ohrožením branky hostů.

Do útočení se pak nesměle pustilo i Slovácko, za které už dnes nenastoupili zkušení hráči v čele s Drobiszem, Němčickým, Šuškavčevičem či Ivanou.

Jihomoravané poprvé zahrozili po půl hodině po rohu Stýskaly, ale kapitán Ineman našel svojí hlavičkou jen pozorného brankáře Daňka. Pak pálil nad branku Racko a proti Daňkovi po rychlém úniku neuspěl ani Brožík.

Druhý poločas se svojí úrovní tomu prvnímu vůbec nepřiblížil. Západočeši vyklidili pozice na polovině soupeře, ale bez potíží zachytávali chabé výpady Slovácka. Daňka mohla v 72. minutě vystrašit snad jen přízemní rána Mareše.

Plzeň se v útoku připomněla o tři minuty později, když střídající Borek po deseti minutách pobytu na hřišti skákavou střelou nastřelil pravou tyč.

Náskok nezvýšili ani Fillo s Borkem, kteří deset minut před koncem jen těsně nedosáhli na Pleškův centr. Smolař závěrečných minut Borek se svého třetího gólu v sezoně nedočkal ani v 86. minutě, když hlavičkoval tentokrát do břevna.

Branky
: 3. a 10. Krbeček. Rozhodčí: Jech - Filípek, Teuber. Diváci: 3805.
Plzeň: Daněk - Procházka, Zakopal, Rada, Smola - Malár (65. Borek), Trapp, Fillo, Róth (46. P. Šíma) - Malcharek, Krbeček (85. Psohlavec). Trenér: Levý.
Slovácko: Fryšták - Kaspřák, Šimáček, Ineman, Lysoněk - Kúdela (74. Němčický), Görner, Stýskala - Mareš, Racko (58. Filipský) - Brožík (58. Ondřejka). Trenér: Malura.

SK Kladno - SIAD Most 2:2 (2:1)

Mostečtí fotbalisté si v první lize připsali čtvrtou remízu za sebou. Na Kladně dlouho prohrávali 1:2, ale útočník Pešír v 76. minutě ukončil svoje dlouhé čekání na přesný ligový zásah a zajistil severočeskému celku cenný bod.

• Zápas Kladno - Most budí pochybnosti. Je domluvený?
    Analýza BettingCentrum.cz

Kladenští doma nevyhráli posedmé za sebou, ale stejně jako Most si díky nedělní remíze zajistili účast i v následujícím ročníku nejvyšší soutěže.

Ani jeden z týmů ještě neměl před dnešním zápasem definitivu záchrany, a tak se jako nejpravděpodobnější jevila remíza, na níž dokonce během týdne nasázeli tipující tak vysoké částky, že duel drtivá většina kanceláří stáhnula ze své nabídky.

Tyto prognózy se nakonec potvrdily.

Místo očekávané opatrné podívané se ale hrál bestarostný fotbal, v němž hrál prim útok před obranami.

Aktivně začali hosté, kteří zahrozili už po třech minutách, ale Gašparík zleva Pavlíka nepropálil. V 9. minutě se po centru Gašparíka odrazil balon ke Škodovi, ovšem ani jeho dalekonosná střela nenašla cíl.

A tak z první vážnější akce udeřili domácí. Litevský kanonýr Radzinevičius v 11. minutě obešel dva obránce, prokličkoval se až před Vaniaka a jeho pokus ještě před brankovou čarou dorazil Kousal.

Inkasovaný gól hosty probudil a za dvě minuty mohl odpovědět Alexandre Mendy, jenže míč si v nadějné pozici příliš předkopl.

V 18. minutě Vozábal vysunul Pešíra a domácí bek Farbák se musel hodně natahovat, aby na poslední chvíli jeho střelu zblokoval.

Stejný obránce zachraňoval Kladno i o pár chvil později, když z brankové čáry vykopával pokus Gašparíka. Po 25 minutách už ale byli hosté za svoji zvýšenou aktivitu odměněni: Pešír vyslal kolmicí dopředu agilního Mendyho a ten chladnokrevně mezi nohama Pavlíka srovnal.

Gól ve vlastní síti tentokrát probudil Kladenské, jenže Kousal místo druhé branky v utkání v jasné pozici nepochopitelně přestřelil. Ve 32. minutě ovšem už domácí fanoušci slavili: zhruba ze 30 metrů napřáhl Šelicha, míč těsně před Vaniakem skočil a zastavil se až v síti.

Hosté opět přidali, po příchodu z kabin sice postupně ovládli střed hřiště, ale do vážnějších šancí se nedokázali dostat. Když už se v 54. minutě prosadil po pravé straně Mendy, místo přihrávky poslal míč zbrkle do Pavlíkovy náruče.

Kladno se ve druhé půli snažilo kontrolovat vedení, ale příliš pasivní hra se mu nakonec vymstila.

Čtvrt hodiny před koncem po rychlém brejku předložil střídající Jendruščák míč volnému Pešírovi a hostující útočník se poprvé od listopadu 2005 zapsal mezi ligové střelce.

Vrátit náskok mohl domácím Čáp, ale sám před Vaniakem poslal míč jen do jeho náruče. Utkání tak dospělo k očekávané remíze, Kladno tak čeká na domácí výhru už šest měsíců.

Branky:
11. Kousal, 32. Šelicha - 25. A. Mendy, 76. Pešír. Rozhodčí: Královec - Hojsík, Jiřík. ŽK: Killar, Farbák (oba Kladno). Diváci: 2145.
Kladno: Pavlík - Šimůnek, Farbák, Killar, Hamouz - Cigánek (67. Čáp), Šelicha, Strnad (71. Hlava), Kalina - Kousal (64. Veleba), Radzinevičius. Trenér: Koubek.
Most: Vaniak - Prášil, Procházka, Krejčí, Zbončák - A. Mendy, Vozábal, Škoda, Gašparík (74. Trubila) - Brzezina (64. Jendruščák), Pešír (84. Macek). Trenér: Ščasný.

FK Teplice - SK Sigma Olomouc 2:2 (1:1)

Hráči Teplic jen remizovali s Olomoucí 2:2. Prohospodařili totiž hned dvakrát nadějné vedení a navíc přišli o dalšího brankáře.

Slovák Belic se totiž v průběhu utkání zranil, a připojil se tak na marodce k týmové jedničce Slavíkovi. Utkání potom dochytal mladý Dvořák z teplické rezervy a právě jeho chyba stála domácí výhru.

Poklidné slunečné odpoledne se na teplických Stínadlech změnilo hned v úvodu v ofenzivní přestřelku.

Již ve čtvrté minutě přiťukl na hranici šestnáctky domácí Sabou volnému Dortovi, který poslal míč k levé tyči brankáře Lovásika.

Radost domácích ale trvala jen necelé dvě minuty. K exekuci trestného kopu z asi dvaadvaceti metrů se postavil olomoucký záložník Melinho a jeho oblouček přes zeď zapadl k opačné tyči, než u které stál brankář Belic.

Slovenský brankář ve službách Teplic své zaváhání zanedlouho odčinil, ale byl to také jeho poslední zákrok v zápase.

Táhlý centr z levé strany našel na malém vápně domácích volného Šultése, který sice zblízka Belice nepřekonal, zato mu v následném souboji prošlápl levou nohu.

Kulhající Belic se sice ještě pokusil utkání dochytat, ve 26. minutě se při marném pokusu o robinzonádu zranil ještě víc a mezi tyče musel mladý Jakub Dvořák. Letos dvacetiletému brankáři přitom v Teplicích patří post až pátého brankáře.

Po změně stran se ale domácí opět vrhli do útoku. Přímý kop Doležala v 51. minutě ještě s pomocí tyče vyboxoval Lovásik, ani další střelecký pokus Doležala o čtyři minuty později do sítě nevedl.

V 58. minutě však aktivní Fenin našel kolmicí za obránce naběhnutého Džeka, který sám před brankářem nezaváhal. Pro bosenského fotbalistu to byla již třináctá letošní trefa.

Olomouc však dokázala i podruhé v zápase vyrovnat a opět u toho bylo zaváhání domácího brankáře. V 71. minutě zkusil štěstí z rohu šestnáctky Onofrej, jeho skákavá střela Dvořákovi proklouzla na tyč a odrazila se na nohu dobíhajícího Schulmeistera, který z úhlu poslal míč do sítě.

Teplice měly přesto možnost utkání potřetí zvrátit na svou stranu. V 74. minutě se po sérii krátkých přihrávek u levé postranní čáry vrhl mezi čtyři protihráče Džeko a předložil míč do úniku Jirsákovi.

Ten sice zvládl udělat Lovásikovi kličku, jeho slabou střelu ale z prázdné branky odkopl dobíhající Randa. Olomouc cennou remízu v Teplicích už udržela.

Branky:
4. Dort, 58. Džeko - 6. Melinho, 71. V. Schulmeister. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Večeřa. ŽK: Lukáš - Hartig. Diváci: 3950.
Teplice: Belic (26. Dvořák) - Jirsák (79. Verbíř), Lukáš, Klein, Krmaš - Doležal, Sabou, Dort, Štohanzl - Fenin (68. Dragoun), Džeko. Trenér: Bartl.
Olomouc: Lovásik - Jindřišek, Komárek, Škerle, Randa - Štěpán (66. Janotka), Rýdel, Melinho, Onofrej - Šultés (82. M. Hubník), Hartig (61. V. Schulmeister). Trenér: Petržela.

FK Jablonec 97 - 1. FC Brno 0:1 (0:1)

Brněnští fotbalisté v neděli vyhráli v Jablonci nad Nisou 1:0. Hlavní postavou zápasu byl Luděk Zelenka, který nejprve vstřelil vedoucí gól a pak dostal červenou kartu. Hosté však i v deseti těsnou výhru uhájili, přestože Jablonec měl po většinu utkání převahu.

V duelu soused z tabulky, kteří nejsou v ohrožení, ani nemají pohárové ambice, se hrál bezstarostný fotbal. První střelu na branku sice vyslal hostující Polách, ale poté se do šancí dostávali domácí.

Nejprve míč mezi tyče neusměrnil Smíšek a vzápětí se do dobré střelecké pozice dostal Zeher, avšak jeho dělovku k bližší tyči Bureš, který v brance hostů vystřídal Hrdličku, vytáhl na roh.

V 11. minutě zahodil Zeher stoprocentní příležitost, když vystihl malou domů Brna, avšak místo přihrávky na nabíhajícího Smíška, který by střílel do prázdné branky, zkoušel přehodit Bureše.

V 19. minutě vyzkoušel pozornost Bureše z dálky Svátek, o chvíli později si za obranu zaběhl Smíšek, ale vysoký míč jen přizvedl a brankář Brna jej v klidu polapil.

Jablonec sice útočil, ale vedení se ujali hosté. Ve 23. minutě Flachbart chyboval, míče se zmocnil Mezlík a jeho centr u bližší tyče usměrnil za Špitova záda Luděk Zelenka.

Domácí hráče branka evidentně zaskočila a chvíli trvalo, než se z šoku vzpamatovali. Až v závěru půle se opět probudili a ve 39. minutě se na hranici pokutového území uvolnil Petržela, avšak jeho střela minula branku.

Po změně stran nastoupil Jablonec se snahou zvrátit nepříznivý výsledek. V 50. minutě měl vyrovnání na svých kopačkách Kordula, který si v šestnáctce krásně zpracoval Barankův centr, jenže z hranice malého čtverce trefil Bureše, který vyrazil i doražený míč padajícího Korduly.

Jablonec byl i nadále aktivní a o efektní zakončení se v 54. minutě nůžkami pokoušel Zeher.

Snaha Jablonec o vyrovnání úspěch nepřinášela a trenér Petr Rada sáhl ke střídání, a to nejspíše z důvodu blížícího se semifinálového zápasu poháru.

Hřiště opustili Zeher a Smíšek a nahradili je mladíci Eliáš a Vošahlík. Vzápětí do karet domácího celku nahrálo vyloučení Zelenky, který během pěti minut za protesty dostal dvě žluté a šel do sprch.

Jablonec přidal na obrátkách, avšak v koncovce mu chyběl větší klid i přesnost a většina střel směřovala do míst, kde stál pozorný Bureš.

Výhru Brna mohl definitivně potvrdit v 83. minutě Holek, ale svůj únik zakončil střelou mimo jabloneckou branku. Závěrečný tlak se změnil v křeč, ve které Jablonec na vyrovnání neměl.

Branka:
23. Zelenka. Rozhodčí: Jára - Ondo, Gallo. ŽK: Zeher, Baranek - Vrána, Polách, Zelenka. ČK: 72. Zelenka (Brno). Diváci: 2890.
Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Fukal, Flachbart - Baranek (71. Weber), Kordula, Svátek, Petržela - Zeher (62. Vošahlík), Smíšek (62. Eliáš). Trenér: Rada.
Brno: Bureš - Mazuch, Pavlík, Trousil, P. Siegl - Mezlík (85. Kalouda), Holek, Polách, Besta - Zelenka, Vrána (78. Wagner). Trenér: Mazura.