Haalandův gól Norům proti Skotsku nepomohl, Slováci vyhráli na Islandu

Aktualizováno 17. 6. 2023 23:41
Fotbalisté Skotska v kvalifikaci mistrovství Evropy zvítězili v Norsku po obratu v závěru 2:1 a ve skupině A po třech kolech zůstali stoprocentní. Domácím nepomohla k premiérové výhře v bojích o Euro 2024 ani proměněná penalta kanonýra Erlinga Haalanda, jenž v kvalifikaci nastoupil poprvé.
Erling Haaland v kvalifikačním zápase Norska proti Skotsku.
Erling Haaland v kvalifikačním zápase Norska proti Skotsku. | Foto: Reuters

Třetí plný bodový zisk a třetí čisté konto si připsalo Portugalsko. Lídr skupiny J na svém hřišti porazil Bosnu a Hercegovinu 3:0.

Norům se v Oslu dlouho nedařilo překonat pevnou skotskou obranu. Po hodině hry Porteous stáhl v pokutovém území Haalanda a dvaadvacetiletý kanonýr penaltu proměnil. Haaland, jenž v minulé sezoně za Manchester City nastřílel 52 soutěžních gólů a pomohl k zisku treble, skóroval po pětizápasovém půstu.

Jeho 22. reprezentační trefa však Norům k bodům nestačila. Krátce po Haalandově vystřídání totiž v 87. minutě srovnal Dykes a hostující útočník hned za dva minuty připravil vítězný gól pro střídajícího McLeana. Skotští fotbalisté navázali na triumfy nad Kyprem (3:0) a Španělskem (2:0) a nakročili k postupu.

Portugalské favority v Lisabonu poslal do vedení těsně před pauzou Bernardo Silva, po změně stran se dvakrát prosadil další ofenzivní záložník Bruno Fernandes. Hvězdný domácí kapitán Cristiano Ronaldo ve svém 199. reprezentačním duelu neskóroval.

Slovensko zvítězilo na Islandu 2:1, v kvalifikaci udrželo neporazitelnost a z druhé pozice ztrácí dva body na suverénní Portugalce. Na Kuckův gól ještě v první půli odpověděl domácí Finnbogason proměněnou penaltou, ale v 70. minutě rozhodl střídající Suslov.

Rakousko remizovalo v Belgii 1:1 a zůstalo v čele skupiny F. Hosté se v Bruselu prosadili jako první ve 22. minutě díky Mangalově vlastní brance. Po hodině hry vyrovnal kanonýr Lukaku ranou z hranice šestnáctky. Historicky nejlepší belgický střelec a kapitán při absenci zraněného záložníka De Bruyneho si polepšil na 73 reprezentačních zásahů.

Černá Hora před úterním přípravou s Českem remizovala v Podgorici s Maďarskem 0:0. Domácí v neúplné tabulce kvalifikační skupiny G zůstali třetí o skóre za svým dnešním soupeřem. Maďaři ale odehráli o zápas méně.

Brazilští fotbalisté v přípravném zápase v Barceloně nastoupili v černých dresech, aby upozornili na problém s rasismem, jemuž čelil jejich spoluhráč Vinícius Júnior. Útočník Realu Madrid čelil rasistickým projevům při venkovních duelech španělské ligy. Dnes gólem z penalty pečetil Vinícius výhru 4:1 nad Guineou.

Místo tradičních žlutých dresů nastoupili Brazilci v černém na stadionu Espaňolu, před začátkem navíc poklekli. Podle vedení reprezentace použili tuto barvu poprvé. V kampani chtějí pokračovat i v úterý, kdy se v Lisabonu utkají se Senegalem.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:

Norsko - Skotsko 1:2 (0:0)

Branky: 61. Haaland z pen. - 87. Dykes, 89. McLean.

Kypr - Gruzie 1:2 (1:1)

Branky: 40. Pittas z pen. - 31. Mikautadze, 84. Davitašvili.

Belgie - Rakousko 1:1 (0:1)

Branky: 62. Lukaku - 22. vlastní Mangala.

Litva - Bulharsko 1:1 (1:1)

Branky: 15. Girdvainis - 27. Petkov. ČK: 17. Lasickas (Litva).

Island - Slovensko 1:2 (1:1)

Branky: 41. Finnbogason z pen. - 27. Kucka, 70. Suslov.

Portugalsko - Bosna a Hercegovina 3:0 (1:0)

Branky: 77. a 90.+3 Bruno Fernandes, 44. Bernardo Silva.

Barcelona: Brazílie - Guinea 4:1 (2:1)

Branky: 27. Joelinton, 30. Rodrygo, 47. Militao, 87. Vinícius Júnior z pen. - 36. Guirassy.