Sivokův gól zachránil Čechy. Z úcty k Turkům ho moc neslavil

ČTK ČTK
11. 10. 2014 6:50
"Moc se nesluší, abych tady po těch letech skákal a dělal kotrmelce," řekl Sivok, který se postaral o porážku Turků na stadionu Besiktase, kde už několik sezon působí.
Gól Tomáše Sivoka nastartoval český obrat. Fotbalisté mají po dvou zápasech kvalifikace o Euro plný počet bodů.
Gól Tomáše Sivoka nastartoval český obrat. Fotbalisté mají po dvou zápasech kvalifikace o Euro plný počet bodů. | Foto: Reuters

Istanbul - Stoper Tomáš Sivok téměř po roční pauze způsobené zraněním nastoupil za fotbalovou reprezentaci a hned přispěl k výhře 2:1 v zápase kvalifikace mistrovství Evropy v Turecku možná klíčovým vyrovnávacím gólem.

Jelikož už přes šest let působí v Besiktasi Istanbul, svou první trefu v národním dresu od listopadu 2011 nijak bouřlivě neslavil. Věří, že skvostný vstup do kvalifikační skupiny český celek potvrdí v dalším utkání v pondělí v Kazachstánu.

Sivok se prosadil po čtvrthodině hry, kdy přesnou hlavičkou po rohovém kopu dokázal odpovědět na rychlý vedoucí gól Turků. "Čekali jsme, že na nás Turci vlítnou. Myslím, že nás hodně zachránila branka ze standaradky, ta nás udržela ve hře. V druhé půli jsme pak ukázali, že umíme hrát fotbal," řekl novinářům Sivok.

"Nesluší se, abych tady skákal a dělal kotrmelce"

Vzhledem k tomu, že od léta 2008 působí v tureckém Besiktasi Istanbul, dával gesty publiku jasně najevo, že trefu nechce nijak zvlášť slavit. "Samozřejmě to pro mě byl specifický zápas. Asi se moc nesluší, abych tady po těch letech skákal a dělal kotrmelce," uvedl.

"Chtěl jsem ukázat, že nechci slavit, že je to v klidu. Radost z toho člověk samozřejmě vevnitř má, ale nemůže slavit tak emotivně, jako kdyby hrál proti jiného soupeři," dodal jednatřicetiletý stoper.

Připustil, že v první půli měl český celek štěstí. "Nedařilo se nám kombinovat, neudrželi jsme balon. Turecko bylo jasně lepším týmem, individuálně jsou skvěle vybavení. Trenér nám vyčetl, co jsme dělali v první půli špatně, poučili jsme se z toho a začali hrát. V takovémhle zápase se asi vždycky dostanete pod tlak, který je třeba ustát. Je třeba mít i trochu štěstí a to jsme my měli," uvedl Sivok.

Chtělo by to vyhrát v Kazachstánu

Ke skvělému vstupu do kvalifikace a šesti bodům ze zápasů s Nizozemskem v Turecku podle něj mohlo paradoxně pomoci i to, že v přípravě se Čechům nedařilo. "Když jsem viděl ten los na začátku, trochu jsem se toho lekl. Ale je dobře, že nám moc nevycházely ty přípravné duely. Bývá to tak, že když vychází příprava, potom ta samotná kvalifikace často není moc dobrá," přemítal Sivok.

Doufá, že český tým potvrdí výborný úvod kvalifikace v pondělí na umělé trávě v Astaně proti Kazachstánu. "Máme šest bodů, ale ještě nikde nejsme. Chtělo by to vyhrát v Kazachstánu, nebo aspoň uhrát bod. Kdybychom si přivezli čtyři body z těch dvou zápasů, byli bychom spokojeni," řekl. "Víme, že budeme hrát na umělé trávě. Myslím, že to bude stejně těžký zápas jako proti Turecku," dodal.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy