Sivokův gól zachránil Čechy. Z úcty k Turkům ho moc neslavil

ČTK ČTK
11. 10. 2014 6:50
"Moc se nesluší, abych tady po těch letech skákal a dělal kotrmelce," řekl Sivok, který se postaral o porážku Turků na stadionu Besiktase, kde už několik sezon působí.
Gól Tomáše Sivoka nastartoval český obrat. Fotbalisté mají po dvou zápasech kvalifikace o Euro plný počet bodů.
Gól Tomáše Sivoka nastartoval český obrat. Fotbalisté mají po dvou zápasech kvalifikace o Euro plný počet bodů. | Foto: Reuters

Istanbul - Stoper Tomáš Sivok téměř po roční pauze způsobené zraněním nastoupil za fotbalovou reprezentaci a hned přispěl k výhře 2:1 v zápase kvalifikace mistrovství Evropy v Turecku možná klíčovým vyrovnávacím gólem.

Jelikož už přes šest let působí v Besiktasi Istanbul, svou první trefu v národním dresu od listopadu 2011 nijak bouřlivě neslavil. Věří, že skvostný vstup do kvalifikační skupiny český celek potvrdí v dalším utkání v pondělí v Kazachstánu.

Sivok se prosadil po čtvrthodině hry, kdy přesnou hlavičkou po rohovém kopu dokázal odpovědět na rychlý vedoucí gól Turků. "Čekali jsme, že na nás Turci vlítnou. Myslím, že nás hodně zachránila branka ze standaradky, ta nás udržela ve hře. V druhé půli jsme pak ukázali, že umíme hrát fotbal," řekl novinářům Sivok.

"Nesluší se, abych tady skákal a dělal kotrmelce"

Vzhledem k tomu, že od léta 2008 působí v tureckém Besiktasi Istanbul, dával gesty publiku jasně najevo, že trefu nechce nijak zvlášť slavit. "Samozřejmě to pro mě byl specifický zápas. Asi se moc nesluší, abych tady po těch letech skákal a dělal kotrmelce," uvedl.

"Chtěl jsem ukázat, že nechci slavit, že je to v klidu. Radost z toho člověk samozřejmě vevnitř má, ale nemůže slavit tak emotivně, jako kdyby hrál proti jiného soupeři," dodal jednatřicetiletý stoper.

Připustil, že v první půli měl český celek štěstí. "Nedařilo se nám kombinovat, neudrželi jsme balon. Turecko bylo jasně lepším týmem, individuálně jsou skvěle vybavení. Trenér nám vyčetl, co jsme dělali v první půli špatně, poučili jsme se z toho a začali hrát. V takovémhle zápase se asi vždycky dostanete pod tlak, který je třeba ustát. Je třeba mít i trochu štěstí a to jsme my měli," uvedl Sivok.

Chtělo by to vyhrát v Kazachstánu

Ke skvělému vstupu do kvalifikace a šesti bodům ze zápasů s Nizozemskem v Turecku podle něj mohlo paradoxně pomoci i to, že v přípravě se Čechům nedařilo. "Když jsem viděl ten los na začátku, trochu jsem se toho lekl. Ale je dobře, že nám moc nevycházely ty přípravné duely. Bývá to tak, že když vychází příprava, potom ta samotná kvalifikace často není moc dobrá," přemítal Sivok.

Doufá, že český tým potvrdí výborný úvod kvalifikace v pondělí na umělé trávě v Astaně proti Kazachstánu. "Máme šest bodů, ale ještě nikde nejsme. Chtělo by to vyhrát v Kazachstánu, nebo aspoň uhrát bod. Kdybychom si přivezli čtyři body z těch dvou zápasů, byli bychom spokojeni," řekl. "Víme, že budeme hrát na umělé trávě. Myslím, že to bude stejně těžký zápas jako proti Turecku," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy