Schváleno! Fotbalová asociace získá stadion Evžena Rošického

Foto: FAČR
Sport Sport
1. 12. 2012 14:30
Valná hromada ČSTV potvrdila převod majetku. Fotbalová asociace České republiky tak získá stadion Evžena Rošického, stadion Přátelství a hotel Coubertin.

Nymburk - Potvrzeno. Valná hromada Českého svazu tělovýchovy a sportu dnes v Nymburce valnou většinou schválila převod a prodej majetku na Strahově.

Fotbalová asociace ČR díky tomu získá chátrající stadion Evžena Rošického, komplex budov i sousední stadion Přátelství a hotel Coubertin. Nafukovací halu dostane Český atletický svaz.

ČSTV na tyto stavby ročne doplácel zhruba 16 milionů korun a nebyl schopný zaplatit jejich rekonstrukci. Za prodej získá 129 milionů, které chtějí funkcionáři využít jako rezervu pro vyrovnání dluhů.

Nechceme, aby sport o majetek přišel

"Důležité je, že po rekonstrukci budou moci i další svazy areál využívat. Nechceme, aby sport o majetek přišel, a tohle je elegantní řešení. Jinak se o území poperou developeři. Nabídka FAČR je velkorysá," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta před hlasováním.

"Pozitivní je, že je za to fotbal ochoten zaplatit," dodal Jansta. Stadion pro dvacet tisíc diváků ale český fotbal získá zdarma, protože by se musela vracet třicetimilionová dotace od ministerstva školství.

"Přicházíme s férovou nabídkou a fotbal přitom na sebe bere ohromné břemeno, že to koupíme a budeme i revitalizovat. A investice budou muset být masivní," uvědomuje si nejvyšší muž českého fotbalu Miroslav Pelta.

Nové sídlo FAČR, možná i národní stadion

FAČR počítá s rekonstrukcí stadionu Přátelství, vedle kterého zároveň vyroste nové sídlo asociace dotované z peněz UEFA a FIFA. Ty do pokladny českého fotbalu pošlou dohromady 152 milionů.

"Budeme rekonstruovat celý stadion, potom pokračovat rekonstrukcí tribuny, kde nyní sídlí svaz, a až tohle zvládneme, tak rekonstrukcí hotelu Coubertin," nastínil Pelta.

Stadion Evžena Rošického by podle neoficiálních informací v příštích letech mohl ustoupit stavbě nového fotbalového národního stadionu. "Musíme zjistit jeho aktuální stav. Abych říkal, že budeme na Strahově stavět národní stadion, to je předčasné," říká nejistě Pelta.

Další jednání čekají FAČR s pražským magistrátem. Asociaci patří pozemky jen ze dvou třetin pod stadionem Přátelství a hotelem Coubertin. "Budou intenzivní jednání s městem. Bude třeba udělat třeba směnu nemovitostí, ale o tom musíme jednat," uvedl Pelta.

 

Právě se děje

Další zprávy