Salmán bude mít v prezidentských volbách FIFA podporu Afriky

ČTK ČTK
5. 2. 2016 17:27
Zástupci africké konfederace podpoří ve volbě předsedy FIFA Salmána bin Ibráhíma Chalífů, jenž je v současné době předseda asijské konfederace.
Boj o post šéfa FIFA vrcholí.
Boj o post šéfa FIFA vrcholí. | Foto: Reuters

Kigali - Zástupci fotbalové konfederace Afriky podpoří v únorové volbě předsedy FIFA současného šéfa asijského fotbalu Salmána bin Ibráhíma Chalífu. Oznámili to viceprezidenti čtyřiapadesátičlenné CAF Suketu Patel a Almamy Kabele Camara po zasedání výkonného výboru federace ve Rwandě. Padesátiletý bahrajnský šejk tak dostal přednost před jediným africkým zástupcem mezi pěticí kandidátů Tokyem Sexwalem z JAR.

Pravděpodobně největším Salmánovým konkurentem v boji o prezidentské křeslo bude Švýcar Gianni Infantino. Generální sekretář UEFA si na konci ledna zajistil vedle Evropy také podporu federací Jižní a Střední Ameriky.

O post prezidenta Mezinárodní fotbalové federace se ucházejí ještě Francouz Jérome Champagne a jordánský princ Alí bin Husajn. Volby se uskuteční 26. února a v prvním kole je k vítězství nutné získat dvě třetiny hlasů, v následujících už stačí prostá většina.

FIFA hledá nástupce za Seppa Blattera, který po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry dal funkci k dispozici. Navíc následně dostal stejně jako předseda UEFA Michel Platini osmiletý zákaz činnosti kvůli uplácení.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Americký diplomat jednal v Jižní Koreji o jaderné diplomacii, KLDR odmítá obnovit dialog

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun ve středu jednal s jihokorejskými představiteli o stagnující jaderné diplomacii na Korejském poloostrově. Návštěva hlavního amerického diplomata pro rozhovory se Severní Koreou se uskutečnila v době, kdy KLDR opakovaně odmítá obnovit s USA dialog. Biegun po setkání s jihokorejským jaderným vyslancem I Tu-hunem prohlásil, že USA i Jižní Korea budou pokračovat v diplomatické snaze eliminovat severokorejské jaderné zbraně a vytvořit trvalejší mír na poloostrově, napsala agentura AP.

Podle amerického emisara Spojené státy nežádaly o žádné setkání se severokorejskými představiteli během Biegunovy cesty do Jižní Koreje. Návštěva následovala krátce poté, co náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v prohlášení uvedla, že KLDR neobnoví rozhovory, dokud Washington neskoncuje s tím, co Pchjongjang vnímá jako "nepřátelskou politiku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy