Rebel Řepka má dovést Spartu k titulu

Jan Cigánik
18. 5. 2007 10:00
Praha - Manažer West Hamu United Glenn Roeder kdysi prohlásil, že by si přál mít v sestavě další dva až tři Tomáše Řepky. Ale jen když má dobrou náladu.
Tomáš Řepka - kontroverzní postava českého fotbalu
Tomáš Řepka - kontroverzní postava českého fotbalu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Úspěchy Tomáše Řepky

ME U16, 1. místo
1991: Pohár ČR, 1. místo
1996: Pohár ČR, 1. místo
1997: Gambrinus liga, 1. místo, (Sparta Praha)
1998: Gambrinus liga, 1. místo, (Sparta Praha)
1999: Italský pohár, 2. místo
1999: Italská Serie A, 3. místo
2000: Liga mistrů, osmifinále
2001: Italský pohár, 1. místo
2006: Pohár ČMFS, 1. místo, (AC Sparta Praha)

Problémový hráč má letos coby kapitán Sparty dovést svůj tým k ligovému titulu.

Slova zkušeného anglického manažera zcela přesně popisují osobnost největší hvězdy české ligy. Stoper světové extratřídy, ale i vzteklý rváč, kterému je lépe jít z cesty. To jsou dvě tváře sparťanského obránce.

Hráč se špatnou pověstí

Po klíčovém zápase s Libercem se novináři na tiskové konferenci neptali trenéra Bílka na nic jiného, než co říká na výkon Tomáše Řepky.

Neměli ovšem na mysli jeho vliv na hru sparťanské obrany, ale ptali se, proč řízný obránce nedostal žlutou kartu po soubojích s libereckým Parksem. Nad sparťanským kapitánem visí hrozba dvanácté žluté, která by znamenala stop pro klíčová dvě kola soutěže. Opomíjena byla jeho současná výborná forma.

Ale pověst problémového hráče jej provází celou jeho kariéru.

Rodák ze Slavičína u Zlína vždy působil jako kontroverzní fotbalista. Zvládnout Řepkovy emoce, to byl pro trenéra vždy hlavní úkol. O řízném zadákovi se většinou mluvilo ve spojitosti s jeho "sbírkou" karet a nelichotivých výroku.

Jeho prostořekost je známá, co si myslí, to řekne a udělá, a nehledí při tom napravo ani nalevo. Stejně tvrdý je i na hřišti, a proto platí: Kdo z trenérů zvládne Řepkovo chování, získá v něm kvalitní stopera světových kvalit.

Nezapomenutelné jsou dvě jeho červené karty v reprezentaci. V roce 2001 v zápase s Maltou, který náš tým nakonec jen remizoval 0:0, a hlavně fatální selhání v témže v roce, když v barážovém duelu proti Belgii v Bruselu viděl od Švýcara Meiera také červenou a naše reprezentace před 42 000 diváky odešla potupně poražena.

Sezona 2001 byla pro Řepku vůbec rokem dvou protipólů. Po propadáku s reprezentací si spravil náladu v italské  Fiorentině, ve které měl vynikající sezonu a vyhrál i italský pohár.

Fiorentina zmítána finančními problémy však musela udělat velký hráčský výprodej.  A tak se tvrdý stoper se stabilní výkonností po sezoně chtě nechtě stěhoval na Britské ostrovy do tradičního londýnského celku West Hamu United.

Pilíř obrany West Hamu United

Zde ovšem začal své další fotbalové působení v klasickém "řepkovském" duchu. Hned v prvním zápase dostal červenou kartu a diváci v londýnském Upton Park nevěřili svým očím. To že má být jedna z nejdražších posil v dějinách klubu?

Řepkova kariéra na ostrovech nezačala tedy nejpříznivěji a v podobném stylu se vlastně odvíjelo celé jeho působení v Premier League. Neustále bojoval s fanoušky o přízeň, známé jsou i konflikty s gólmanem Davidem Jamesem, manažerem týmu i vedením východolondýnského klubu.

V následujících pěti letech se však i přes určité osobní rozepře Řepka uklidnil, zabydlel se. Přestal s všímat okolních vlivů a  začal se soustředit pouze na svou hru. To se okamžitě odrazilo na jeho výkonech, díky kterým se stal oporou klubu a jedním z nejlépe hodnocených hráčů West Hamu.

O to větší překvapení vzbudilo jeho prohlášení, ve kterém oznámil ukončení kariéry v Londýně. Kvůli rodinným problémům se Tomáš Řepka rozhodl k návratu domů, a tak se v lednu 2006 objevil na Letné, v klubu svého srdce, ze kterého se vydal dobývat fotbalový svět, ostatně  nápis ACS, který má bývalý reprezentant vytetovaný na předloktí, má vyjadřovat jeho pevné pouto k pražskému klubu.

Tvrdý obránce přišel ve své kariéře do Sparty dvakrát. Poprvé jako mladík z Baníku Ostrava, tentokráte se ovšem vracel jako zkušený internacionál, který měl v letenském celku šéfovat obraně.

Za poslední léta vyvolal podobný mediální humbuk snad jen návrat Karla Poborského do české nejvyšší soutěže. Stabilní hráč v kádru týmu z jedné z nejlepších lig na světě se vrátil do českého fotobalového prostředí.

To muselo vzbudit zvědavost i u nejzarytějších odpůrců Sparty. A hned se taky ukázala jeho kontroverzní povaha. Jakoby si snad ani nedal říct a první, co si v novém působišti dá za úkol, je udělat nějaký skandál.

Za krátký čas svého působení na Spartě stačil vyvolat dvě velké aféry: jihlavského kouče Karla Večeřu nazval kreténem, v Teplicích zase ukázal prostředníkem na diváky, kteří ho skandováním uráželi. A dvakrát se dostal před disciplinární komisi, která mu udělila tvrdé finanční sankce.

 

Tehdy prý dokonce zvažoval konec kariéry: "Chtěl jsem s fotbalem úplně skončit, definitivně. Ze Sparty bych ale už nikam jinam nešel, potřebu odcházet z klubu jsem neměl," prohlásil Řepka.

To je však minulostí. Sparta v těchto dnech bojuje o ligový titul a postup do Ligy mistrů. Nezbývá jí než doufat, že Tomáš Řepka dokáže na hřišti  své emoce ukočírovat a že jí tak pomůže ke kýženému ligovému prvenství a postupu do pohádkově bohaté evropské soutěže.

Řepka reprezentant

A jaký je vztah letenského kapitána k reprezentaci? Od roku 1995 se pravidelně objevoval ve všech reprezentačních výběrech. Červené karty proti Maltě a Belgii byly jen jedním z mnoha výstřelku, kterými se tento nekompromisní obránce "proslavil". Po faulu na španělského reprezentanta Raúla v kvalifikaci jedenadvacítek mu kvůli trestu utekl největší úspěch samostatného českého fotbalu - stříbro z Eura 1996.

Ještě na větší problémy si zadělal svými vyjádřeními na adresu bývalého šéfa svazu Jan Obsta po prohrané baráži s Belgií, kdy byl označen jako jeden z hlavních viníků vyřazení. Reagoval tvrdou kritikou vedení svazu, z níž doslova trčely výroky: "S takovými týpky, jako je předseda svazu Obst, se nemám o čem bavit" a "To ďábel vylezl nahoru a dal tam toho magora!"

Sparťanský kapitán děkuje fanouškům
Sparťanský kapitán děkuje fanouškům | Foto: ČTK

Předseda svazu se proti výrokům samozřejmě ohradil a chtěl od hráče omluvu. Než aby se omlouval,  rozhodl se Řepka v prvních měsících roku 2002 s reprezentací skončit. I když si poté oba aktéři aféry přes média vzájemně odpustili, Řepka se už do reprezentace nepodíval.

A vypadá to, že pod současným trenér Brücknerem, který preferuje hráče nekonfliktní a pokorné, ani už nepodívá.

V podobě Tomáše Řepky má český fotbal tvrdého nesmlouvavého obránce. Nebýt jeho častých excesů jistě by i dnes patřil mezi světovou stoperskou extratřídu. Je jen a jen škoda, že mu jeho bouřlivá povaha zkomplikovala cestu do reprezentace, vždyť jak by se v této chvíli české reprezentaci hodil obránce jeho typu a zkušeností.

 

Právě se děje

Další zprávy