Radní kritizují komentátory: Čapkovi a spol. ujíždí vlak

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 7. 2014 17:01
Radní České televize dnes kritizovali výkon některých komentátorů při uplynulém fotbalovém šampionátu.
Komentátoři sklízejí kritiku za uplynulé MS ve fotbale
Komentátoři sklízejí kritiku za uplynulé MS ve fotbale | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Radní České televize dnes kritizovali výkon některých komentátorů při uplynulém fotbalovém šampionátu. Přenosy utkání v kopané podle nich kvalitou zaostávaly například za hokejovými zápasy nebo letošní olympiádou.

Výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský uvedl, že kritiku vnímá velmi pozorně. K jednotlivým osobám se nechtěl vyjadřovat; chce s nimi promluvit, až se vrátí z Brazílie.

České televizi prý ujíždí vlak

Téma rozdílné úrovně komentátorů otevřel místopředseda rady René Kühn po přednesení Analýzy programu ČT sport za loňský rok. Pochválil výkony moderátorů při zimních sportech a letošní olympiádě, za nimiž ale prý zaostalo právě komentování fotbalu.

"Dlouhodobě v tom České televizi ujíždí vlak," míní Kühn. Není podle něj dobré, když fanoušci upřednostňují přenosy v jiných televizích.

Uznal, že lidé mohou mít neoblíbené komentátory, současně ale upozornil na vznikající facebookové stránky, které se plní diváckou kritikou. Čestnou výjimkou je podle něj výkon komentátora Jaromíra Bosáka.

Ponikelský: Sportu každý rozumí

Ponikelský upozornil, že sport funguje ve specifickém prostředí. "Každý s ním má zkušenost, každý mu rozumí," uvedl šéf ČT sport. Diváci jsou navíc podle něj rozděleni na kritiky jednotlivých komentátorů, což ukazují i písemné připomínky, které od diváků dostává.

Ponikelský prohlásil, že novináři někdy při kritice čerpají spíše ze sociálních sítí než ze skutečných přenosů.

Na rozdílnou úroveň hokejových a fotbalových přenosů v ČT poukázal i radní Luboš Beniak. "Ten rozdíl mezi diváckou odezvou je neoddiskutovatelný," řekl Beniak.

Levá se zastala kritizovaného Čapka

Upozornil zejména na některá často používaná klišé. V této souvislosti se radní Ivana Levá zastala jednoho z kritizovaných Pavla Čapka, pochválila ho za kultivovaný projev a za to, že se málokdy nechá strnout k hovorové češtině.

Hodnocení výkonů komentátorů je podle Ponikelského pravidelné a vždy po velkých sportovních akcích. Jeho garantem je šéfkomentátor Robert Záruba a externě při něm spolupracuje také někdejší dlouholetý šéfredaktor redakce sportu v ČT Otakar Černý.

 

Právě se děje

Další zprávy