Strakonice - Strakonický soudce Roman Šustr ve středu přepsal dějiny české justice. Poprvé v historii poslal někoho do vězení kvůli fotbalu. Soudce vyměřil tříletý trest Michalu Káníkovi, třiačtyřicetiletému bývalému prvoligovému hráči Dukly, Českých Budějovic či Plzně a pozdějšímu funkcionáři Strakonic.
Šustr mu sečetl dvě podmínky, které Káník dostal krátce po sobě: jednu předloni za podvody v účetnictví strakonického klubu a druhou pak na začátku letošního roku.
Jde o známý případ sázkařské mafie, v němž figuruje celkem 22 obžalovaných a který Hospodářské noviny a Aktuálně.cz v minulosti podrobně popsaly. Káník pomáhal mafiánům tak, že nabízel hráčům nebo rozhodčím úplatky za ovlivnění výsledku zápasů první ligy i nižších a juniorských soutěží.
"Ve zkušební době spáchal další trestný čin, a proto soud rozhodl o přeměně podmíněného trestu na nepodmíněný," tlumočil rozhodnutí soudce Šustra mluvčí strakonického soudu David Moravec.
Rozsudek musí potvrdit krajský soud
Rozhodnutí ještě není pravomocné. Káník hned v soudní síni podal stížnost a případ bude řešit ještě českobudějovický krajský soud. "Dokud to neskončí, nebudu k tomu nic říkat," odmítl Káník středeční soudní verdikt komentovat.
Vězení, byť nepravomocné, za fotbalovou korupci je průlomem v české justici. Za mříže nemuseli ani aktéři dosud největšího skandálu starého téměř dvanáct let, jehož hlavním symbolem byl Ivan Horník. Někdejší žižkovský manažer vyvázl z ovlivňování prvoligových zápasů se sedmiměsíční podmínkou.
První podmíněný trest - tři roky s pětiletou zkušební dobou - dostal Káník předloni v prosinci za více než milionový daňový podvod v účetnictví strakonického fotbalového klubu, který řídil.
Roční podmínku se čtyřletou zkušební dobou pak za podíl na manipulaci s výsledky fotbalových zápasů. Mafie s kořeny ve východní Asii nabízela přes prostředníky včetně Káníka tisíce eur za to, že na hřišti zařídí požadovaný výsledek, nejčastěji hodně vstřelených gólů. Na tom pak měli zločinci vydělávat až statisíce eur.
Jak vlastně všechno fungovalo?
Fotbalistovi se na mobilu objevila SMS zpráva s nabídkou, jestli si nechce vydělat. Nejčastěji tak, že by sám nebo se spoluhráči zařídil, aby v utkání začalo padat hodně gólů. Ale až po čtvrthodině zápasu.
Mafie si během prvních minut duelu počkala, až se s přibývajícím časem zvýší kurz na to, že padne hodně branek. A ve vhodnou chvíli vsadila vysokou sumu. U on-line sázek se totiž kurzy hýbou v závislosti na tom, jak se utkání vyvíjí.
Na výrok soudu čekají další včetně Hauzra
Strakonický soud už za to kromě Káníka pravomocně potrestal podmínkami ještě tři fotbalisty. Dalších osmnáct členů gangu, kteří se na ovlivňování "cinklých" zápasů z let 2012 a 2013 podíleli mnohem víc, teprve na soud čeká.
Líčení začne v červnu a nejznámějším obžalovaným je bývalý brankář Liberce Zbyněk Hauzr, který podle obžaloby pracoval i na manipulaci dvou prvoligových zápasů. Hrozí mu až šest let vězení.
Aby obžalovaní odešli od soudu s co nejtvrdšími tresty, žádá šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. "Tyhle sázky, to je rakovina fotbalu," řekl Pelta v dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz poté, co policie v roce 2013 pozatýkala první korupčníky.
Kauza zázkařské mafie
Kdo už byl odsouzen:
Michal Káník – 1 rok podmíněně se zkušební dobou 4 roky, trest se kvůli předchozí podmínce přeměnil (nepravomocně) na tříletý nepodmíněný
Vítězslav Brožík - 10 měsíců podmíněně s odkladem na 18 měsíců.
Karel Kodeš - 1 rok podmíněně s odkladem na zkušební dobu 2,5 roku.
Jaroslav Chalupa - 8 měsíců podmíněně, se zkušební dobou na 24 měsíců.
Kdo čeká na soud:
Ondřej Bíro, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Hanzal, Zbyněk Hauzr, Petr Hlaváček, David Jablonský, Jan Kalenda, Daniel Kaplan, Robert Kopas, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Michal Macháček, Jan Procházka, David Placák, Martin Sus.