Prvně se zveřejní, kolik berou agenti hvězd. Ale má to háček

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 12. 2014 11:30
S Pavlem Paskou, prezidentem Asociace fotbalových agentů, o řadě novinek, která tuto profesi čeká.
Profese Pavla Pasky změní název. Z hráčských agentů se stanou zprostředkovatelé
Profese Pavla Pasky změní název. Z hráčských agentů se stanou zprostředkovatelé | Foto: Agentura ISM

Praha - Mezinárodní fotbalová federace FIFA chystá velké změny. Týkají se hráčských agentů, jejichž činnost dosud FIFA zastřešovala, nyní je předá do kompetence národních asociací.

A nové mezinárodní předpisy pro tuto profesi zároveň zavedou i zcela nové označení. Chystané normy už totiž nehovoří o agentech, ale o zprostředkovatelích (anglicky intermediaries).

Reforma nabídne i další změny, mimo jiné se poprvé dozvíme, kolik čeští agenti zinkasují ročně od tuzemských klubů. I když... Neradujte se předčasně, ta věc má totiž háček. V čem spočívá? Nejen o tom hovořil deník Aktuálně.cz s Pavlem Paskou, prezidentem tuzemské Asociace fotbalových agentů (AFA).

Právě Pavel Paska patřil v 90. letech spolu se Zdeňkem Nehodou mezi české průkopníky této profese, jeho firma ISM zastupuje dnes mimo jiné kapitána reprezentace Tomáše Rosického.

Co všechno tedy FIFA směrem k profesi hráčských agentů změní?

"Od 1. dubna příštího roku ruší FIFA systém licencovaných hráčských agentů, který doposud zastřešovala. Všechny kompetence v této oblasti přesouvá na národní asociace, které už připravují příslušné předpisy. Agentům se nově bude říkat zprostředkovatelé, anglicky intermediaries. Podmínkou vykonávání této práce pak bude registrace každého takového zprostředkovatele u národní asociace."

Proč FIFA k takovému kroku sáhla?

"Už nestíhala řešit obrovské množství různých sporů, ať už vedených mezi dvěma kluby, klubem a hráčem, nebo třeba agentem a klubem.... Nakupilo se jim tam 20 000 dlouhodobě nevyřešených kauz. A když se teď FIFA zbaví agendy kolem agentů, alespoň částečně se jí v tomto ohledu uleví. Ale pozor! UEFA naznačila možnost, že alespoň tady u nás v Evropě bychom se k tomu současnému systému, na který jsme byli léta zvyklí, mohli zase vrátit, možná už do dvou let. Ale tentokrát už pod křídly UEFA."

Mnohé zaujalo, že v rámci reformy by nyní měly být zveřejňovány příjmy agentů, nově zprostředkovatelů. Co na to říkáte?

"Fotbalová asociace jednou ročně osloví tuzemské kluby, aby jí sdělily, kolik peněz vyplatily v rámci vzájemných obchodních vztahů tuzemským hráčským agentům. Všechny ty částky pak sečte a konečný součet zveřejní. Ale jenom to jedno číslo, tedy nikoli detailní jmenovitou informaci, kolik získala ta která agentura, to ne. A s touto formou nemám problém, alespoň všichni zjistí, jak velké oči ve svých představách o tom, kolik nám české kluby platí, vlastně mají."

A co příjmy českých agentů od zahraničních klubů, to budou zajímavější částky, ne?

"To věřím, že by vás to zajímalo (směje se). Ale všude to bude fungovat stejně. Dejme tomu například v Anglii tedy také zveřejní pouze tu celkovou sumu. Čili součet všech plateb tamních klubů ve prospěch agentů, s nimiž obchodují. Včetně agentů českých, pochopitelně."

Co se dá dělat, do peněženky se vám tedy nepodíváme. Už jsme seznam změn, jež agenty čekají, vyčerpali?

"Až doposud směla hráče zastupovat jen fyzická osoba, nově to bude moci být i osoba právnická."

Pro agenty vždy platilo, že podmínkou udělení licence pro ně bylo úspěšné zvládnutí testu, který je zkoušel např. ze znalosti předpisů. Půjdete tedy v novém systému všichni na přezkoušení?

"Platí, že agent držící k 31. březnu 2015 platnou licenci, bude k 1. dubnu u FAČR automaticky nově zaregistrován jako zprostředkovatel. Takže testy, které už jednou úspěšně zvládl, opakovat nemusí. Nové uchazeče o registraci zkoušky opět čekat budou, tam se mnoho nemění."

Hovoříme o řadě změn, které se připravují. Jakou roli v tom hraje Asociace fotbalových agentů (AFA)?

"Ve spolupráci s FAČR pracujeme na tom, aby vše proběhlo hladce. A intenzivně v této věci samozřejmě komunikujeme také  s EFAA. To je mezinárodní organizace fotbalových agentů. Ze 16 nejdůležitějších zemí, mezi nimiž díky AFA neschází ani Česká republika."

Jak česká AFA funguje?

"Nedávno proběhlo velké zasedání AFA, na kterém se uskutečnily volby vedení. Ve funkci prezidenta jsem byl na další tři roky potvrzen já, prvním viceprezidentem je opět Zdeněk Nehoda, druhým pak Dalibor Lacina. Generálním sekretářem zůstává Ondřej Zvára, který je také zástupcem AFA ve společné  pracovní skupině, jež nové předpisy spojené s agenty chystá na půdě FAČR: V dozorčí komisi AFA pak budou pracovat Viktor Kolář, Pavel Zíka a Ondrej Chovanec."

Najdeme v řadách AFA všechny licencované české agenty?

"Licenci drží 35 osob, v řadách AFA jich působí 20. Naši členové ovšem zastupují zhruba 95 procent hráčů, to znamená, že ta podstatná síla českých agentů v AFA pracuje. Navíc v souvislosti s novými předpisy očekáváme, že se počet členů AFA brzy ještě zvýší."

Proč? Čím dosavadní nečleny do AFA nalákáte?

"Člen AFA bude mít od 1. dubna následující výhodu: Díky našemu partnerství s mezinárodní organizací EFAA (European Football Agents Association) zajistíme, že každý člen české AFA získá po 1. dubnu v novém systému automaticky registraci u všech národních asociací, pro něž platí, že působí v členské zemi EFAA. Čili zatímco člen AFA bude mít registraci dejme tomu u Německého fotbalového svazu vyřízenou zcela bez starostí - a také hned v dané zemi bude smět začít pracovat, tak ti čeští agenti, co v AFA nepůsobí, si po celé Evropě, v každé jednotlivé zemi, budou muset svou registraci včetně pojištění vyřizovat sami."

I v české Synot lize se objevuje stále více cizinců, na soupiskách už jim patří 25 procent míst. A cizince sem vodí zahraniční agenti. Jakou s nimi máte zkušenost?

"Bohužel se nám tady objevuje stále víc osob, které nemají žádné oprávnění na českém území práci agenta vykonávat. I fotbalová asociace měla být v tomto ohledu důslednější. Ale to se změní. Na startu nového systému budou mít všichni zahraniční zprostředkovatelé povinnost registrovat se na FAČR. Kdo to neudělá nebo nebude se svou žádostí o registraci úspěšný, ten pak na českém trhu nebude smět samostatně působit. Jediný legální způsob, jakým tu své hráče - ať už z Afriky nebo třeba z Balkánu - bude moci nabízet, se mu naskytne v tom, že si obchodního partnera pro Česko najde mezi těmi, co budou mít registraci v pořádku. Ty současné zdivočelé poměry, kdy si tady nabízí hráče opravdu kdekdo, už začínaly být neúnosné. U nových pravidel už jejich obcházení tolerovat nebudeme, vše se zpřehlední a českému fotbalu to bude ku prospěchu."

 

Právě se děje

Další zprávy