Proč Brückner selhal? Rakousko zná 10 důvodů

Václav Rojík, roj
4. 3. 2009 13:25
Brücknerovi čelí podobné kritice jako v ČR
Karel Brückner prohrál s Rakouskem pět zápasů v řadě - v tom posledním nestačil jeho tým na Švédy. A tak přišel jeho pád.
Karel Brückner prohrál s Rakouskem pět zápasů v řadě - v tom posledním nestačil jeho tým na Švédy. A tak přišel jeho pád. | Foto: Reuters

Vídeň - Konec Karla Brücknera v roli trenéra národního týmu Rakouska hýbe tamními sportovními médii.

Výborně rozjeté angažmá olomouckého stratéga skončilo po sedmi měsících po sérii neúspěchů a nejen u jižních sousedů se hledají příčiny obratu špatným směrem.

Jedni vyčítají odborné i laické veřejnosti neopodstatněný tlak vůči renomovanému kouči vycházející z přecenění úrovně rakouského fotbalu, který Brücknerovi práci u národního týmu hodně znechutil.

Druzí zase poukazují na profesní i osobní selhání českého trenéra.

Čtěte také:
Brücknerův konec v Rakousku? Šéf svazu prý lže
Brückner v Rakousku končí. Na vlastní žádost

V Rakousku se již hodně spekuluje o novém trenérovi, který má zachránit již téměř ztracený postup na MS. Server Laola1.at se však vrátil k Brücknerovu angažmá a sestavil seznam deseti největších chyb, kterých se již bývalý trenér u reprezentace měl dopustit.

Takto ve stručnosti pojmenoval jeho nedostatky:

Nedostatečná přítomnost - "Trenérovým pracovním místem zůstala Olomouc. Po slavné výhře nad Francií jeho nedostatečnou přítomnost v Rakousku nikdo nekritizoval. Jenže kouč včas nerozpoznal důležitost tohoto faktoru a to byla zřejmě jeho vůbec největší chyba. Nedokázal tak proniknout do ne vždy jednoduché rakouské mentality. Jeho postoj demonstroval spíše nezájem a neztotožnění se s prostředím."

Strach z kontaktů - "Jak se chcete seznámit s pracovním prostředím, když se sám uzavíráte? Brückner i Kocán nikdy nevyhledávali kontakty s ligovými trenéry nebo s jinými lidmi z fotbalu, s nimiž by si promluvili o možných kandidátech na reprezentaci či celkové struktuře v hnutí.  Hlavní důvodem angažování zahraničního trenéra byl mimo jiné očekávaný boj kouče proti zavedeným pořádkům. To ale Brückner vůbec neakceptoval."

Vnější prezentace - "To, že musel Brückner čelit obviněním "z chybějícího elánu", je fackou trenéru rutinérovi. Ale ne nezaslouženou. Nikdo mu nemůže vyčítat nic co se týče práce s hráči či analýz DVD. Nikdo také nevyžaduje mít zrovna ´VIP týmového šéfa´, ale minimum sociálního chování je nutné. Atmosféru vytouženého odchodu trenéra by jinak ´bílý otec´ nikdy nevytvořil."

Zřeknutí se existujícího know how - "Kdo zažil, jak intenzivně a efektivně fungovala spolupráce s kondičním specialistou Rogerem Spyrem, může se jen podivovat nad tím, v jakém stínu se ocitl Spyr v posledních měsících. Dojem, že českému kouči se Spyrovy metody moc nezdály, se nezměnil."

Minimum vstřícnosti k veřejnosti - "Pro každého, komu osud rakouského fotbalu leží na srdci, musí trenér, jenž se koncentruje na svoji práci, být také trochu mluvka a herec. Jsou určitě v této práci důležitější věci než vztah s médii, ale kompletně odpískat styk s veřejností v 21. století už prostě nejde. Brückner neměl v zemi tvůrce veřejného mínění na své straně a fanoušci se jen těžko dozvídali jeho názory a myšlenky."

Kromě špatných vzpomínek na Turky straší Karla Brücknera i zranění opor. Jak nejlépe poskládat sestavu?
Kromě špatných vzpomínek na Turky straší Karla Brücknera i zranění opor. Jak nejlépe poskládat sestavu? | Foto: Reuters

Příliš defenzivní taktika - "Taktika byla jedním z nejoblíbenějších Brücknerových témat, na němž Rakousko potřebovalo zapracovat. Ne všechny jeho myšlenky byly špatné. Ale nepodařilo se mu zkrátka dostat mužstvo na svoji stranu. I přes úspěch proti Francii bylo hráčům bližší ofenzivní pojetí pod koučem Hickersbergerem a byli přesvědčeni, že je to jediný recept na úspěch. Konsenzus se najít nepodařilo.

Personální politika - "Brücknerův přístup, založený na povolávání legionářů bez herního vytížení místo důvěry v hráče z domácí ligy, symbolizoval názor experta na naší ligu. A svaz o tom měl spíše přemýšlet, než si stěžovat. Některé experimenty s hráči však byly neúspěšné. Třeba postavení Erwina Hoffera na pravé křídlo, či povolání Klause Salmuttera po chabém podzimu. Tohle se může stát jen z nedostatku informací."

Herzog nebyl ideálním kolegou - "Andreas Herzog není spolutrenér ale ´partner´, sdělil Brückner při svém jmenování do funkce. Tím, že žil kouč v Olomouci, však tenhle vynález moc nefungoval. Žádný div, že rekordman národního týmu jen přizvukoval a nechtěl zdržovat při rozhodování. Přeloženo: Brücknerovým partnerem byl jen Kocián, jemuž důvěřoval. Herzogovi se dostalo jen malého slyšení. Ale byl ideálním megafonem, když se nechtělo Brücknerovi na tiskovou konferenci."

Žádný přínos - "Nejenom bývalý hráč Peter Stöger kritizoval Brücknera, že se nikdy neobtěžoval tím, aby vysvětlil český model. Jistě by nebylo nezajímavé dozvědět se, jak se ze země s podobnou startovní čarou stal respektovaný bod na fotbalové mapě. Když angažujete zahraničního trenéra, očekáváte, že přinese pozitivní vlivy z vnějšku.  Tahle očekávání zklamala."

Sebepřecenění - "Brückner musí bojovat se zdravotními problémy. Kvůli problémům se zády už vynechal i zápasy české reprezentace. Devětašedesátiletý muž viditelně podcenil fakt, jak moc energie bude muset vydat, aby dosáhl pokroku v rakouském fotbale."

 

Právě se děje

Další zprávy