Problémy s korupcí má fotbal i v Izraeli

Reuters, SportPlus
2. 1. 2007 15:00
Jeruzalém - Nastoupit k sobotnímu zápasu ještě mohou, ale jinak je jejich budoucnost značně nejistá.

Jsou podezřelí z toho, že se před dvěma týdny pokusili zmanipulovat výsledek zápasu, lidověji řečeno prodat jej. Cena byla lákavá: úspěšní sázkaři by si rozdělili 9,6 milionu amerických dolarů, tedy přes 200 milionů korun.

Hráči, kteří byli nakrátko zatčeni, mohou nastoupit, protože státní žalobce odmítl vydat fotbalovému svazu povolení k disciplinární akci. Jako důvod prokuratura uvedla, že by to ohrozilo policejní vyšetřování.

Foto: Aktuálně.cz

ČTĚTE VÍCE:
Slovensko: fotbalová korupce jen kvete
Korupce ve fotbale na Slovensku dál kvete: tamní policie získala data o systému podplácení na krajské a okresní úrovni.

"Kvůli postoji úřadu státního žalobce se fotbalový svaz prozatím zdrží potrestání hráčů," uvádí prohlášení svazu. Klub zároveň odmítl žádost svazu, aby hráče až do vyšetření aféry nestavěl.

Mezi podezřelými je podle policie šest hráčů Hapoelu a 17 dalších. Úřady dosud nezvznesly žádné obvinění. Státní sázková kancelář však kvůli aféře stáhla zápasy druhé ligy ze své nabídky. Její rekordní jackpot čítá 55 milionů šekelů (asi 260 milionů korun).

Uplácení není v izraelském fotbale novinkou. Na rozdíl od jiných zemích však za ně padají přísné tresty: v dosud posledním projednaném případě dostal rozhodčí za ovlivnění výsledků čtyř zápasů druhé a třetí ligy v letech 19972000 tříletý trest.

Johanan Cibutaru byl jednou ze tří fotbalových postav, jež musely kvůli korupci za mříže. Celkem bylo obviněno 13 lidí; některé z procesů stále pokračují.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy