Prasečí chřipka straší fotbal. Neplivejte, zní Anglií

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
5. 11. 2009 10:25
Nakažených hráčů přibývá, týmy chystají opatření
Fanoušci Dynama Kyjev se obávali nebezpečí prasečí chřipky
Fanoušci Dynama Kyjev se obávali nebezpečí prasečí chřipky | Foto: Sport

Praha - Ani svět sportu nezůstává v těchto dnech a týdnech ušetřen následků pandemie prasečí chřipky. Ta do něj naopak zasahuje čím dál tím více.

Například středeční utkání Ligy mistrů mezi Dynamem Kyjev a Interem Milán bylo právě kvůli hrozbě nákazy málem odloženo, neboť na Ukrajině enormně stoupá počet nakažených jedinců.

V Rumunsku se zase svaz snaží zabránit hráčům, aby při hře plivali na zem. Podle dostupných informací se totiž jen v pondělí v Rumunsku objevilo 600 nových případů viru H1N1.

Opatření pocítí i pražská Sparta, která ve čtvrtek sehraje v rumunské Kluži své utkání Evropské ligy proti tamějšímu celku.  "Já se toho nebojím, neplivu a nebudu," prohlásil před zápasem kapitán Sparty Tomáš Řepka.

Čtěte také:

100 dní před ZOH hlásí Vancouver: Přijeďte očkovaní
Řepka jako vůdce: Plivat nebudu. Spartě jde o hodně

Podobné zákazy jsou ale podle všeho přehnané. Riziko nakažení mezi hráči na hřišti je nízké, daleko příznivější prostředí pro šíření totiž nastává při dlouhodobějším a těsnějším kontaktu než na hřišti.

"Myslím si, že to riziko šíření může být hlavně v šatnách a dalších společných prostorách," řekl Aktuálně.cz hlavní hygienik ČR Michael Vít.

V Česku se chtějí nechat očkovat olympionici

O tom by svědčily i informace z klubů, které chřipka nedávno postihla. Například ve Francii se postupně nakazili hned tři hráči Paris St. Germain, což následně vedlo ke zrušení derby s Marseille. Celý tým byl poté nucen zůstat 48 hodin v karanténě.

Foto: Reuters

Podobně je tomu i v Premier League, kde minimálně dva případy nakažení zaznamenal Blackburn Rovers a v podezření jsou i další hráči klubu. Až deset nakažených fotbalistů může údajně mít také Betis Sevilla.

Že to berou v Anglii vážně, o tom svědčí i vzkaz tamní Agentury pro ochranu zdraví (Health Protection Agency).

"Nepliváte v šatně, v domech, v uzavřených místnostech. Tak neplivejte ani na hřišti. Pokud to udělají před někým jiným, zvyšují riziko nákazy," tvrdí v Anglii odborníci a na jejich radu se bude tímto problémem zabývat i tamní Fotbalová asociace.

Jednou z cest, jak zabránit nákaze, je očkování. Na to se chystá například i AC Milán. "Účinnost je velmi vysoká, až 90 procent," potvrzuje sílu vakcíny hlavní hygienik Vít.

V českých klubech se zatím případy nakažení virem prasečí chřipky podle dostupných informací neobjevily, i když pandemie se již do Čech dostala. Podle posledních čísel chřipkou typu H1N1 v Česku nyní trpí 351 lidí.

K preventivnímu očkování proti prasečí chřipce se v České republice zatím chystá pouze olympijská výprava, která v únoru vyrazí do kanadského Vancouveru na zimní olympijské hry. V době her by totiž pandemie měla vrcholit. 

"Požadavek olympijské výpravy řešíme, ale rozhodnuto zatím není," dodal pro Aktuálně.cz Vít, který o rozdělování státem zakoupených vakcín spolurozhoduje.  

 

Právě se děje

Další zprávy