Razie na fotbalové asociaci a ministerstvu školství. Policie zadržela Peltu a náměstkyni Valachové

Luděk Mádl Lukáš Prchal Markéta Hronová Luděk Mádl, Lukáš Prchal, Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 5. 2017 13:26
V budově Fotbalové asociace ČR na Strahově od rána operuje policejní tým. A další se objevil na ministerstvu školství, kde zadržel náměstkyni Simonu Kratochvílovou.
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově
Pelta má starosti. Policie zasahuje od rána v budově Fotbalové asociace na Strahově | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Policie ve středu provedla razii v budovách Fotbalové asociace (FAČR) a ministerstva školství. V souvislosti se státními dotačními programy pro sport bylo zahájeno trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby. 

Zadrženi byli předseda FAČR Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství s gescí pro sport. Právnickou osobou, které by se případné obvinění mělo týkat, je pak Fotbalová asociace FAČR.

Zadržen byl i Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Policie se zajímá také o Zdeňka Břízu, šéfa sportovního odboru na ministerstvu, pročesala i magistrátní kanceláře Karla Březiny a Soni Fáberové. V rámci policejního zásahu se orgánům činným v trestním řízení měl vyzpovídat také Stanislav Janouš, funkcionář České unie sportu, který radil klubům, jak využít dotační programy.

Podle České televize je ve hře návrh vazby minimálně pro jednoho člověka. Záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli a také na rozhodnutí soudu.

Jak už deník Aktuálně.cz avizoval, celá kauza by se měla týkat přerozdělení dotací do jednotlivých sportovních svazů, což odpoledne potvrdil i Bronislav Šerák, právní zástupce Miroslava Pelty.

"Policie hledá podklady týkající se dotačních programů v MŠMT vůči svazu a dalším sportovním svazům. Ostatní spekulace, že jde o peníze na stadiony a úplatky, jsou nesmysl. Má jít o dotace mimo jiné do fotbalových klubů," řekl Šerák.

Miroslav Pelta prý nebyl ve středu večer zatím ani obviněn, ani vyslechnut. "Je zadržen proto, aby se účastnil domovních prohlídek nebytových prostor, to je celý důvod. Pan Pelta s policií spolupracuje, označuje, které doklady by mohly být ty, které policisté hledají," dodal Šerák.

Sport od ministerstva dostává ročně dotaci kolem deseti miliard korun. Nejvíc peněz proudí právě do fotbalu, který si přijde asi na 560 milionů. Z toho 380 milionů míří na činnost svazu, dalších téměř 70 milionů jde na reprezentaci a 110 milionů na talentovanou mládež.

Vysvětlení v celé věci podává policii i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Několik lidí ze sekce sportu včetně paní náměstkyně podává policii vysvětlení v této věci," řekla odpoledne ministryně Valachová. "Mohu potvrdit, že se to týká sportovních dotací a policie bude vycházet z interních auditů a personálních opatření a kárných řízení, které jsem nařídila," dodala.

Informaci o zadržení svého šéfa potvrdila FAČR s tím, že se Pelta spolu se svým právníkem Bronislavem Šerákem nachází v budově asociace. "Pan předseda je v budově, probíhá šetření," řekl novinářům mluvčí FAČR Michal Jurman. Výslech Miroslava Pelty má provádět osobně Lenka Bradáčová. Během dneška by měla rozhodnout o tom, jestli na Peltu bude uvalena vyšetřovací vazba.

Podle Seznam.cz zatkli policisté Peltu už v úterý večer před budovou FAČR, když se chystal odjet na letiště a cestovat na zápas Ligy mistrů Monako-Juventus.

FK Jablonec i Březinova kancelář

Týmy policejní Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem provedly v noci na dnešek a brzy ráno koordinovanou akci, kdy se naráz ocitly na pražském Strahově v budově Fotbalové asociace ČR a také v Karmelitské ulici, kde má kanceláře ministerstvo školství. "Ano, policisté v budově stále jsou, poskytujeme jim maximální součinnost," uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ...
Policisté při zásahu na Strahově zaparkovali i na místě vyhrazeném pro Peltu ... | Foto: Milan Kammermayer

Policisté se ale objevili i na stadionu FK Jablonec, klubu, který patří Miroslavu Peltovi, předsedovi Fotbalové asociace ČR. Policie podle mluvčího klubu zapečetila několik kanceláří, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. "Čekáme na bližší informace. Podle našich informací se ale vyšetřování netýká našeho klubu," uvedl mluvčí Štěpán Hanuš.

A také na pražském magistrátu, jak první uvedly lidovky.cz. Konkrétně se policisté objevili v kancelářích šéfa zastupitelů za ČSSD Karla Březiny a Soni Fáberové, ředitelky odboru sportu a volného času. Březina funguje paralelně jako poradce ministerstva školství, s nímž dříve spolupracovala i Fáberová.

"Ano, v budově magistrátu zasahuje policie, podle našich informací však vyšetřování nesouvisí s činností našeho úřadu," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kdyby se nejvyšší fotbalová liga neoddělila od FAČR, tak bychom do ní nevstoupili, říká šéf ePojištění.cz Dušan Šenkypl | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Trumpova cla na dovoz hliníku a oceli byla podle WTO proti mezinárodním pravidlům

Cla na dovoz hliníku a oceli do Spojených států, která americká vláda zavedla za úřadování bývalého prezidenta Donalda Trumpa, byla v rozporu s globálními obchodními pravidly. Rozhodla o tom v pátek podle agentury Reuters ve svém rozsudku Světová obchodní organizace (WTO). Washington její rozhodnutí kritizuje.

Žalobci byly Čína, Norsko, Švýcarsko a Turecko. Evropská unie žalobu na USA u WTO kvůli clům původně podala také, ale poté, co Washington loni souhlasil se zrušením cel na dovoz z EU, Brusel žalobu pozastavil.

Spojené státy v době Trumpovy vlády zavedly cla ve výši až 25 procent. Zdůvodnily to tím, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost země. Vzhledem k tomu, že podle pravidel WTO a její předchůdkyně GATT mají země právo pozastavit obchodní úlevy, jako je bezcelní dovoz, bez dalšího zdůvodnění v zájmu ochrany své národní bezpečnosti, zastávala vláda USA názor, že WTO by se urovnáním sporu vůbec neměla zabývat.

Spor byl jedním z nejvýznamnějších a potenciálně výbušných případů, o jakém WTO rozhodovala. Její tříčlenná porota nyní uvedla, že americká opatření nebyla v souladu s pravidly WTO a doporučila Spojeným státům, aby je do souladu uvedly. Spojené státy sdělily, že důrazně odmítají "chybný" výklad a závěry panelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy