Podvodník řádil i v Česku. Slovák sliboval fotbalistům, že zajistí zkoušku v Parmě

Rudolf Černík
21. 8. 2019 19:48
Světová hráčská asociace FIFPRO varovala na svých stránkách před Martinem Koišem. Slovenský občan vylákal peníze z řady mladých fotbalistů, kterým sliboval zajištění zkoušky v italské prvoligové Parmě. Jeho oběť měla být i z Česka.
Fotbal, ilustrační foto
Fotbal, ilustrační foto | Foto: Reuters

"FIFPRO radí profesionálním fotbalistům a rodičům mladých hráčů, aby nikdy neplatili zálohu nebo poplatek žádným zprostředkovatelům za zařízení zkoušky nebo kontraktu," stojí doporučení na oficiální webové stránce organizace. "Světová hráčská unie obdržela od hráčů a rodičů stížnosti na slovenského občana jménem Martin Koiš," píše se ve zprávě.

Podle hráčské asociace kontaktuje zmiňovaný Slovák hráče přes sociální sítě a slibuje jim zprostředkování zkoušky v Parmě, klubu italské Serie A. Za to požaduje částku většinou ve výši kolem jednoho tisíce eur (asi 26 tisíc korun), pak už se však neozve.

FIFPRO má informace o tomto jednání zatím z osmi zemí včetně České republiky. Další případy zaregistrovala ve Finsku, Litvě, Norsku, Portugalsku, Slovensku, Švédsku a také v USA.

"Kontaktoval mého syna přes Instagram. Říkal, že viděl jeho zápasy online přes skautovací systém, a sliboval, že může zařídit zkoušku v Parmě," prozradil otec jednoho z napálených fotbalistů. "Kluk hraje nejvyšší mládežnickou soutěž ve Finsku a někteří z jeho spoluhráčů do zahraničních klubů odešli," doplnil.

"Koiš mluvil i s námi. Povídali jsme si přes FaceTime a viděli jsme jeho tvář. Byl velice zdvořilý a profesionální a říkal ty správné věci," pokračoval v líčení otec finského fotbalisty s tím, že údajný zprostředkovatel o sobě tvrdil, že je sám bývalým hráčem.

"Protože měl špatnou zkušenost s hráči, kteří pak na zkoušku nedorazili, tak chtěl zálohu. Připadalo mi to divné, stejně jako mým přátelům. Ale nemohli jsme o něm a jeho společnosti najít na internetu žádné negativní zprávy," popsal Fin pro stránku FIFPRO.

"Vzal jsem to jako přiměřený risk, že sice možná utratím 1200 eur, ale pro mého syna by zkouška v italském klubu mohla být hezkou zkušeností," dodal.

Poté, co podepsal kontrakt, bombardoval ho Kois s tím, ať urychleně zaplatí, jinak by mohl místo jeho syna zabrat v Parmě někdo jiný. "Během několika hodin jsem zaplatil," přiznal otec finského mladíka.

"Pak už jsme o něm skoro neslyšeli. Když se blížilo datum zkoušky, prohlásil, že se omlouvá, ale že došlo k nějakému nedorozumění. Jsem frustrovaný, že jsme přišli o peníze, ale ještě víc mi vadí, že Martin Koiš ničí sny mladým klukům," uzavřel Fin svou story.

Další jeho krajan udělal s Koišem prakticky totožnou zkušenost s podobným průběhem. Slovák na rodiče tlačil s tím, že Parma má poslední volné místo pro testované hráče a navíc zvýšila poplatek, proto požadoval 1500 eur.

Podle slovenských médií však Koiš považuje vyjádření na stránkách FIFPRO za účelová. "FIFPRO zveřejňuje anonymní příběhy dvou hráčů z Finska," cituje Koiše Denník N.

A zastávají se ho i někteří hráči oslovení slovenským deníkem. "Já jsem panu Koišovi vděčný, co pro mě za dlouhé roky udělal," prohlásil 21letý Filip Halgoš, jenž momentálně působí v české druhé lize, kde hájí barvy Viktorie Žižkov.

Stejně starý Kevin Zsigmond nyní hostuje z Dunajské Stredy v Trebišově a rovněž si Koiše pochvaluje. "Dokonce ho doporučuju," podotkl. 

O rok mladší Dávid Filinský, který hraje za rezervu Ružomberku a předtím strávil tři roky právě v Itálii, je s ním "nadmíru spokojený".

Italský fotbalový svaz nicméně kauzu registruje. "Můžeme potvrdit, že Martin Koiš, který je údajně fotbalovým agentem, není na našem seznamu fotbalových agentů, takže v Itálii nemůže ve fotbale působit," vyjádřil se Italský fotbalový svaz.

Případem se zabývá rovněž Slovenský fotbalový svaz. "Obrátili jsme se přímo na italský klub, který měl být příjemcem všech zmiňovaných mladíků. Parma potvrdila, že ji oslovili rodiče osmi talentovaných fotbalistů se stížností a žádostí o pomoc," sdělil Jakub Čavoj ze Slovenského fotbalového svazu. "Odpověď byla vždy stejná: klub takovouto aktivitu nevyvíjel, s Koišem nespolupracuje," dodal.

"Radíme všem hráčům, aby v případě, že mají jakékoliv pochybnosti ohledně jim nabízených zprostředkování, kontaktovali jejich národní pobočky," vyzval generální sekretář FIFPRO Theo van Seggelen. Za Česko je členem FIFPRO Česká asociace fotbalových hráčů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy