Platini napadl Wengera: Myslí jen na peníze

Sport Sport, Red Spo, Reuters
23. 9. 2008 19:00
Platinimu vadí velký byznys ve fotbale a snaha o používání videa
Velkým klubům jde jen o byznys, zlobí se Platini.
Velkým klubům jde jen o byznys, zlobí se Platini. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Paříž - Kouč fotbalistů Arsenalu Arsene Wenger je šokován.  Šef evropské fotbalové asociace (UEFA) Michel Platini ho podrobil ostré kritice a nebral si příliš servítky.

Co mu v úterním rozhovoru pro francouzské noviny Le Dauphine Libere vytýká především? Že hledí více na obchod než na fotbal. A také odmítá volání manažera Arsenalu a dalších koučů po konzultaci rozhodčích s videem.

„Já hovořím o fotbalu, on hovoří o byznysu. Přestaňte již prosím s Wengerem a dalšími. Jediné, co Arsena zajímá, je starat se sám o sebe," poznamenává sarkasticky francouzská legenda.

Čtěte také:

Na otázku, zda jednou budou mít sudí při rozhodování k dispozici videozáběry, šéf UEFA poznamenal:

„Očekávám, že se toho Arsene Wenger nikdy nedočká."

Platini rovněž prozradil, že ho potěšilo špřekvapivé vítězství rumunského klubu CFR Kluž nad AS Řím při své premiéře v Lize mistrů.

„To je přesně to, co dělá fotbal krásný, ale také to, co lidé jako Wenger nechtějí vidět. Malé týmy porážejí velké, protože ty se starají jen o svůj byznys."

Napadený krajan reagoval na ostrou kritiku na stránkách francouzského sportovního deníku L'Equipe:

Wenger: Jde mi jen o fotbal

Jde mi jen o fotbal a jeho budoucnost, hájí se Wenger.
Jde mi jen o fotbal a jeho budoucnost, hájí se Wenger. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

„Jsem překvapen agresivním tónem, který Platini použil," nechal se slyšet.

„Jsem příznivcem dobrého klubového managementu bez finančních těžkostí. UEFA přece tuto myšlenku také musí podporovat. Bojuji o budoucnost fotbalu," vysvětloval.

Obhajoval rovněž svou snahu zavést do kopané použití videa. Do hry by prý vneslo více spravedlnosti:

„Je pravda, že jsem nakloněn tomu, aby sudí konzultovali své verdikty s videem. Ostatně jsou tomu nakloněni i všichni další trenéři. Myslím, že UEFA by v této snaze měla sehrát důležitou roli. Obhajuji sportovní spravedlnost a UEFA by za ni měla být zodpovědná."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy