Praha - Strahov, Eden, Letná, Letňany. To jsou pražské varianty lokací, kde by mohl vyrůst fotbalový Národní stadion. Tedy... Buď vyrůst, nebo se vyklubat z přestavby stávajícího sportovního zařízení.
Kromě těch pražských existuje v úvahách šéfů českého fotbalu o Národním stadionu také velmi žhavá varianta spojená s Brnem.
To vše vypátral deník Insider a publikoval to ve svém čtvrtečním vydání.
Euro 2020 v Česku, to je cíl, který si vytyčila Fotbalová asociace ČR, kterou řídí Miroslav Pelta.
Turnaj se bude hrát netradičně, na 13 stadionech po celé Evropě - a dva z nich mohou být i menší než ostatní. Z normy 50 000 sedaček učinila UEFA dvě výjimky: šanci tedy mají i dvě města se stadionem pro 30 000 lidí.
Ani takový ale v Česku nestojí. Přitom nejpozději do 25. dubna 2014 je potřeba zaslat na UEFA závaznou kandidaturu, v níž by bylo nejen přesně určeno místo stavby nového stadionu, ale také by tam byl předestřen způsob, jak by stavba byla financována, a to včetně garancí, nejlépe od státu.
Ve hře opět také Letňany
„Lokace Národního stadionu? Těch možností je víc, ovšem nechceme je zatím specifikovat,“ mlží Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.
Deník Insider však s odkazem na zdroje blízké jednáním uvádí, že se všechny shodují na těchto variantách:
1) Zásadní přestavba Rošického stadionu na Strahově.
2) Přistavění patra nyní zhruba dvacetitisícové Synot-Tip Areny v Edenu, kde hrává Slavia.
3) Přestavba Generali Areny na Letné, kde hrává Sparta. Tak, jak o tom před lety snil i tehdejší šéf českého fotbalu Vlastimil Košťál.
4) Vybudování stadionu v Brně, na místě, kde jsou nyní ruiny někdejšího stadionu Za Lužánkami.
Jeden ze zdrojů Insideru pak uvádí i možnost stavět na "zelené louce", patrně v pražských Letňanech, kde už se kdysi uvažovalo také o olympijském stadionu.
UEFA dává přednost Praze
Variantě spojené s Brnem podle zdrojů Insideru není nakloněná UEFA, která v zákulisních jednáních údajně jednoznačně preferuje hlavní město České republiky.
„Co si budeme říkat, podstatné je, jak po volbách bude vypadat sněmovna a vláda,“ připomíná klíčovou souvislost Josef Tancoš, člen výkonného výboru FAČR a zároveň poslanec za ČSSD.
„Musíme si zpracovat jednotlivé varianty, vyčíslit, kolik by každá z nich stála peněz,“ naznačuje Tancoš logický postup.
A míra finanční vstřícnosti státu pak v podstatě rozhodne o tom, která varianta Národního stadionu případně uspěje.
Jakou roli v celé věci hraje aspirant na pozici příštího premiéra Michal Hašek? Jakými zbraněmi a proč proti sobě bojují ve věci Národního stadionu pražská a moravská lobby? Další podrobnosti, vazby a souvislosti najdete ve čtvrtečním vydání deníku Insider.
Deník INSIDER
Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.
1 den – 9 Kč | objednat |
1 měsíc – 190 Kč | objednat |
1 rok – 890 Kč | objednat |
DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení