Oficiální hymnu fotbalového MS složil Herbert Grönemeyer

ČTK
10. 5. 2006 11:56
V Česku ho moc lidí nezná, ale v Německu patří k nejúspěšnějším skladatelům a zpěvákům populární hudby posledních let. Například jeho čtyři roky staré poslední album Mensch (Člověk) se stále prodává a koupilo si ho už více než tři miliony lidí. Řeč je o padesátiletém Herbertu Grönemeyerovi, který teď vstupuje i do historie sportu.

Je totiž autorem oficiální hymny nadcházejícího fotbalového mistrovství světa, kterou právě schválilo vedení mezinárodní federace FIFA. Osobně ji také zazpívá 9. června na mnichovském stadionu při slavnostním zahajovacím ceremoniálu. V té době by však píseň již měla být známá, protože v nejbližších dnech vyjde na zvukových nosičích, a to hned ve třech jazykových verzích - kromě německé též anglicky a francouzsky. Grönemeyer, který pochází z Bochumi, ale již osm let žije převážně v Londýně, přiznává, že si nikdy nepomyslel, že by mohl napsat píseň pro fotbalový svaz. Ke sportu a zvláště k fotbalu však má vztah, sám si občas zakope při různých exhibičních příležitostech a na mistrovství se chystá jako divák, který chce vidět co nejvíc zápasů přímo na stadionech. Jeho fanoušci prý budou asi překvapeni, protože hymna fotbalového MS není pro jeho tvorbu typická. Pod názvem Slavit tento den (v angličtině a francouzštině) a Je čas, aby se něco pohnulo (v němčině) připravil písničku, která má podle jeho slov již vytvářet jakýsi oblouk k dějišti příštího šampionátu v Africe. A proto ho na nahrávce doprovází duo slepých zpěváků Amadou a Miriam z Mali, které již slaví úspěchy ve Francii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy