Ofenzivní harakiri nebo pomoc od Italů. Portugalci lvíčatům laťku nezvýšili, zatím oslavují Slováci

David Janeczek David Janeczek
24. 6. 2017 7:32
Stanou se čeští mladíci obětí brutálního postupového klíče jako kolegové z Portugalska? Nebo si na konci základních skupin vytáhnou černého Petra také Slováci? Lvíčata musejí porazit Dány minimálně o tři góly. Přečtěte si, co všechno potřebuje česká jednadvacítka k postupu mezi nejlepší čtveřici starého kontinentu.
Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let bude muset proti Dánsku předvést ofenzivní smršť.
Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let bude muset proti Dánsku předvést ofenzivní smršť. | Foto: Milan Kammermayer

Tychy (od našeho zpravodaje) - Českou fotbalovou jednadvacítku čeká v posledním zápase ve skupině zápas o všechno. Proti už jistě vyřazeným Dánům totiž lvíčata musí zvítězit minimálně o tři branky nebo spoléhat na přesný výsledek ze souběžně hraného zápasu Itálie s Německem.

Před posledním kolem základních skupin byly na tom na druhých příčkách úplně stejně hned tři týmy. Slovensko, Portugalsko a Česko. 

Zatímco Slovensko vyhrálo se Švédskem 3:0, tak Portugalci ofenzivní dostihy proti Makedonii sice zvládli, ale vítězství 4:2 týmu z Pyrenejského poloostrova nestačí. Takže před zápasem Česka drží postupového žolíka tým trenéra Pavla Hapala. 

Pokud ale Češi zvítězí 3:0 a zároveň nebudou ani jednou upozornění kartou, tak vzhledem k vyššímu koeficientu před začátkem turnaje postoupí. K jistému postupu by pak pomohla i jakákoliv vyšší výhra o tři branky (4:1, 5:2..). Nebo samozřejmě vítězství o čtyři a více gólů.

Může přijít pomoc i od Italů

Stále dokonce existuje možnost, že lvíčata dokonce vyhrají skupinu. V takovém případě by museli jakkoli porazit Dánsko a poté čekat, zda Italové porazí Němce přesně 2:0. V takovém případě by rozhodovala minitabulka mezi Itálií, Německem a Českem a postupoval by tým Vítězslava Lavičky.

Velmi drsný postupový klíč už vytrestal Portugalce, kteří uhráli šest bodů se skóre 7:5, ale bohužel pro ně na turnaji končí. Česko čeká Dánsko, které na turnaji dosud neuhrálo ani bod a navíc svěřenci Nielse Frederiksena ještě nedali ani gól.

Přesto kouč Frederiksen na tiskové konferenci před zápasem zdůraznil, že určitě nemá problém motivovat své hráče. "Každý zápas chceme vyhrát." Otázce, zda dá kouč šanci hráčům, kteří toho na turnaji dosud příliš neodehráli, se Frederisken šikovně vyhnul.

Tajemný dánský kouč

Přesto dánský kádr v Polsku disponuje hned osmičkou hráčů, kteří mohou nastupovat ještě v příští kvalifikaci o turnaj v Itálii. "Mám tady 23 hráčů a všichni jsou v pořádku a chtějí nastoupit," znovu se Frederiksen vyhnul přímé odpovědi, zda už nezačne s přípravou na další kvalifikaci.

Češi tedy budou muset dobývat branku soupeře, který sice už nemůže postoupit, ale před posledním zápasem přesto neodkryl ani kousíček svých plánů. "Samozřejmě musíme útočit, ale musíme si dávat pozor i na obranu, protože každý gól může rozhodnout," upozornil den před zápasem trenér Lavička. 

Jen o pár hodin později jeho slova potvrdili Portugalci, kteří sice Makedonce výrazně přehráli, ale nechávali až příliš otevřená okna v obraně a po gólech hladoví Makedonci trestali. Dva inkasované góly totiž znamenají, že tým, který se žene za postupem, musí vstřelit pět branek. 

Trenér Lavička proti Itálii pozměnil základní sestavu hned na třech postech a před zápasem přiznal, že stále váhá, koho postaví do středové řady a na křídla. Není se čemu divit, protože proti Dánům musí bezpodmínečně útočit, ale každý obdržený gól může naopak znamenat konec před branami semifinále.

Předpokládaná sestava reportéra Aktuálně.cz: Zima - Havel, Lüftner, Simič, Holzer - Souček, Hubínek - Černý, Trávník, Jankto - Schick.

 

Právě se děje

před 15 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy