Nová fakta v sázkařské aféře. Objednávky mafie nevycházely

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 9. 2013 5:00
Pokyny sázkařské mafie chodily do Čech ze Slovenska. A ne vždycky na hřišti vyšly, říká advokát obviněných Bronislav Šerák
Račte si vsadit. Jen není jisté, zda to neudělali i sami hráči - a zápas teď nezmanipulují
Račte si vsadit. Jen není jisté, zda to neudělali i sami hráči - a zápas teď nezmanipulují | Foto: Fortuna

Praha - Žádný organizovaný gang, přinejmenším v Česku ne. Veškerá snaha o manipulaci českých fotbalových soutěží přicházela ze Slovenska. A zápasy stejně velmi často končily jiným výsledkem, než jak si někdo zkoušel objednat.

Tak alespoň vidí skutečnosti spojené s tzv. sázkařskou aférou v českém fotbale Bronislav Šerák, advokát dvou z dvanácti dosud obviněných fotbalistů.

Jedním z nich je Jan Halama. Ten sice nyní působí v Bohemians Praha, ale obvinění se patrně týká období, kdy figuroval na soupisce Českých Budějovic, potažmo jejich farmy ve Strakonicích.

"Jméno Jana Halamy se do médií dostalo, protože je z těch hráčů nejznámější, ve srovnání s nimi hraje nejvyšší soutěž. Jméno druhého svého klienta vám neprozradím, stejně tak samozřejmě ani jména ostatních obviněných," říká Bronislav Šerák.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz ale naznačil jiné, dosud neznámé aspekty celého případu.

Zlo přicházelo ze Slovenska

Fungovaly osoby obviněné v Česku jako gang či organizovaná skupina?

"Vůbec ne. Veškeré pokusy něco ovlivňovat přicházely výhradně ze Slovenska. V rámci slovenského vyšetřování tamní obvinění vypověděli, že se v Česku pokoušeli takto kontaktovat hráče, o nichž se prý vědělo, že jsou sociálně či charakterově slabší. Každopádně šlo o jednotlivce. V celé věci nijak nefigurují české kluby, rozhodčí, funkcionáři, nikdo takový. Jen několik hráčů."

Z jakých českých soutěží se ti hráči rekrutovali? Ve kterých soutěžích jsou zápasy vyšetřovány?

"Ti hráči jsou všichni z nižších soutěži, šlo o juniorskou ligu, ČFL a druhou ligu. A jeden zápas v první lize."

Státní zástupce Miloslav Kelyman mluvil o prvoligovém duelu Teplice-České Budějovice.

"Pokud to řekl, tak to můžu potvrdit."

A jak to tedy fungovalo? Někdo ze Slovenska oslovil někoho v Česku. A dál?

"A častokrát to pak vůbec nevyšlo. Ty zápasy často končily jinými výsledky, než jak se možná někdo přál. Zdejší hráči třeba mohli něco naslibovat, ale pak se ukázalo, že ani neměli možnost něco ovlivnit, třeba v tom zápase ani nenastoupili. Navíc tam probíhaly věci, u nichž je podle mě sporné, zda je lze vykládat jako korupci, protože se dá říct, že šlo o pozitivní motivaci."

Jak to myslíte?

"Že třeba osoba A chtěla po osobě B, aby zápas neskončil jen 2:0, ale žádala, aby ten tým hrál naplno až do konce a vyhrál třeba 4:0. Nabádat někoho k tomu, aby hrál líp než normálně, je to trestné?"

Pomoc FAČR? Ve spisu nic není

A jak v tom figuroval váš klient Jan Halama?

"Obecně řeknu, že některé z těch osob jsou obviněny podle paragrafu 332 o podplácení, což je i případ Jana Halamy, jiné podle paragrafu 331 o přijímání úplatku. Jan Halama je vyšetřován v souvislosti s toliko jedním zápasem, a to ve smyslu spolupachatelství. Víc bych k tomu v tuto chvíli neříkal."

Na Slovensku se podle informací tamních médií řada obviněných už přiznala...

"Trestní řízení tam funguje trochu jinak, přiznání u nich umožňuje dohodu o vině a trestu."

Fotbalová asociace ČR se ústy svého místopředsedy Romana Berbra den po vypuknutí aféry přihlásila k její iniciaci, sdělila, že její informace stály na začátku celého vyšetřování. Jakou roli hraje FAČR v celém případu podle vás?

"Podle toho, co jsem měl možnost přečíst si ve vyšetřovacím spisu, tak vůbec žádnou. Fotbalová asociace podle spisu jen na žádost policie zjistila a pak jí předala výsledky těch vyšetřovaných utkání. O ničem jiném nevím."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

FAČR jména obviněných nemá

Ví se, že orgány činné v trestním řízení obvinily v rámci sázkařské aféry z korupčních trestných činů zatím celkem 12 osob. Úterní zpráva ČTK, že státní zástupce Miloslav Kelyman poslal na Fotbalovou asociaci ČR seznam těchto obviněných, se však ukázala jako nepřesná.

Když totiž avizovaný dopis stále nepřicházel, začal se po něm bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký shánět a oslovil v této věci přímo státního zástupce Kelymana.

"Ten mi sdělil, že informace z médií není přesná, protože státní zastupitelství nezaslalo na FAČR žádný dopis. Tento dopis bude teprve zaslán útvarem ÚOKFK SKPV PP ČR, což je protikorupční policie. Bude se jednat o Usnesení o zahájení trestního stíhání, jelikož po vzájemné komunikaci státní zastupitelství Strakonice společně s Policií vyhodnotili FAČR jako poškozenou stranu," vysvětlil Synecký na webu FAČR.

 

Právě se děje

Další zprávy