Fotbalistky a kluby jednají o kolektivní smlouvě více než rok. Neshodnou se mimo jiné v počtu pracovních hodin - hráčky chtějí mít garantováno minimálně 30 hodin týdně, kluby maximálně 20. "My jsme ale fotbalistky na plný úvazek. V některých týmech mají hráčky smlouvy dokonce jen na 12 hodin týdně," uvedla brankářka a kapitánka Athleticu Bilbao Ainhoa Tirapuová.
Hráčky také chtějí mít minimální roční mzdu ve výši 20 000 eur (přes 500 000 korun), zatímco kluby nabízejí 16 000 eur (400 000 korun).
"Nejde jen o peníze, ale o naše práva. Neděláme to jen pro sebe, ale i pro budoucí hráčky. Věřím, že se jednou dohodneme," dodala Tirapuová, podle níž nepřineslo pokrok v jednání ani 18 schůzek.
Kluby tvrdí, že si změny požadované fotbalistkami nemohou dovolit. Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří, podobně jako mezi muži, Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.
Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.