ženský fotbal

Fotbalistky Sparty prohrály doma s Köge 0:1 a vzdálila se jim skupina LM

Fotbalistky Sparty prohrály v úvodním utkání play off o účast ve skupině Ligy mistryň v Chomutově s dánským Köge 0:1 a postup se jim vzdálil. Zápas rozhodla v 73. minutě křížnou střelou střídající Cornelia Kramerová. Odveta se hraje za týden na severu Evropy.

Úvodní zápas o skupinu Ligy mistryň nevyšel v úterý ani druhému českému zástupci Slavii. Tým z Edenu prohrál na půdě vysoce favorizovaného Arsenalu 0:3 a před domácí odvetou má jen minimální naději na postup.

Liga mistryň od této sezony změnila formát a v hlavní fázi si týmy zahrají skupiny. V kvalifikaci se představilo i Slovácko, které vypadlo s Bordeaux.

Fotbalistky Slovácka prohrály s Bordeaux 1:2 a do základní části LM nepostoupí

Fotbalistky Slovácka prohrály při premiéře v prvním kole kvalifikace Ligy mistryň s francouzským Girondins Bordeaux 1:2 a do hlavní fáze prestižní soutěže se neprobojují.

Po brance Ines Jaurenaové ze 37. minuty se sice Moravanky dočkaly ve třetí minutě nastaveného času vyrovnání díky vlastnímu gólu brankářky Anny Moorhouseové, favorit ale hned o minutu později strhl vítězství na svou stranu zásluhou Malie Berkelyové.

České fotbalistky si zahrají baráž o postup na mistrovství Evropy

České fotbalistky obsadily v kvalifikační skupině o mistrovství Evropy druhé místo a v dubnu si zahrají baráž o premiérový postup na šampionát. Svěřenkyním trenéra Karla Rady pomohla ke třetí účasti v play off v historii dnešní porážka třetího Polska na hřišti již jistého vítěze tabulky Španělska.

Český celek dokončil kvalifikaci už v minulém roce a s napětím čekal, jak dohrávka skupiny D dopadne. Reprezentantky potřebovaly, aby Polky získaly na hřišti jasného favorita maximálně bod. Remízou nečekaně skončil první vzájemný duel. Španělky však k odvetě i s jistotou postupu přistoupily naplno a zvítězily hladce 3:0.

Český tým se díky tomu dostal mezi šest celků, které si zahrají baráž. V play off budou Portugalsko, Rusko, Ukrajina, Severní Irsko a Itálie nebo Švýcarsko. Soupeře se Radovy svěřenkyně dozvědí 5. března při losování v Nyonu, baráž se hraje v první polovině dubna. Na šampionát, který v roce 2022 hostí Anglie, dosud postoupilo devět vítězů kvalifikačních skupin a tři nejlepší týmy z druhých míst.

Na závěrečném turnaji ještě ženská reprezentace nikdy nestartovala. Baráž si doposud zahrála dvakrát a v obou případech prohrála s Itálií. "Doufáme, že budeme v baráži úspěšné. Je to velký sen. Už jsem zažila dvě ME do 17 let, ale pro ženy by to bylo poprvé. Zapsaly bychom se do historie a byl by to obrovský úspěch. Moc si vážím, že bych mohla být součástí tohoto úspěchu, pokud se to podaří," uvedla pro web FAČR útočnice Gabriela Šlajsová.

Fotbalistky Sparty si v osmifinále Ligy mistryň zahrají s PSG

Fotbalistky Sparty v osmifinále Ligy mistryň změří síly s dvojnásobným finalistou soutěže týmem Paris St. Germain. První zápas s aktuálním lídrem francouzské ligy odehrají Pražanky 3. března v Chomutově, venkovní odveta je na programu o týden později. Rozhodl o tom dnešní los v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu.

Sparťanky se proti jednomu z favoritů na celkové prvenství pokusí o senzaci a vyrovnání českého maxima, kterým je čtvrtfinálová účast. Mezi nejlepšími osmi celky soutěže se v minulosti třikrát představila Slavia, která ale tentokrát hned na úvod vypadla s Fiorentinou. Sparta naopak přešla přes Glasgow City. Letenský výběr se už jednou do čtvrtfinále probojoval, tehdy se však ještě osmifinálová fáze hrála ve skupinách.

Paris St. Germain je v posledních letech druhým nejlepším francouzským týmem za suverénkami z Lyonu, v aktuální sezoně ale o bod vede před rivalem tabulku. V Lize mistryň Pařížanky dvakrát došly až do finále, v němž v letech 2015 ani 2017 neuspěly. Vloni vypadly v semifinále s Lyonem.

"Pro takové zápasy a momenty děláme fotbal. Určitě to bude nesmírně náročný dvojzapás, na který se už dnes všichni těšíme. PSG je top tým. Aktuálně je na prvním místě francouzské ligy s pouhými dvěma inkasovanými góly. S takovým soupeřem se možná střetneme jen jednou za život," uvedl pro klubový web trenér sparťanek Martin Masaryk. "Vždy byl můj sen si zahrát proti takovému soupeři a teď mám možnost si to splnit," dodala krajní obránkyně Anna Dlasková.

Fotbalistky Sparty na úvod Ligy mistryň zdolaly Glasgow 2:1

Fotbalistky Sparty v úvodním zápase prvního kola Ligy mistryň v Chomutově porazily Glasgow City 2:1. Góly Pražanek vstřelily v prvním poločase Lucie Martínková a Anna Dlasková. Odveta ve Skotsku se hraje za týden.

Sparťanky otevřely skóre ve 34. minutě, kdy se po závaru zblízka prosadila Martínková. Za sedm minut Dlasková zvýšila výstavní ranou pod břevno. Týmu z Glasgowa se povedl začátek druhé půle a v 51. minutě snížila další povedenou střelou Wojciková. Domácí hráčky si hlavně v závěru vytvořily několik velkých šancí, ale žádnou už neproměnily.

Druhý český zástupce v elitní ženské soutěži Slavia Praha se ve čtvrtek od 14 hodin představí na hřišti Fiorentiny.