ženský fotbal

České fotbalistky v únoru vyzvou mistryně světa

České fotbalové reprezentantky se představí v druhé polovině února v USA na turnaji SheBelieves Cup, kde se hned v úvodu střetnou s domácím výběrem úřadujících mistryň světa. Po utkání s aktuálně nejlepším týmem žebříčku FIFA (18. února) vyzvou o tři dny později Island a program zakončí 24. února duelem s Novým Zélandem. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě zástupci Fotbalové asociace ČR.

"Takováto pozvánka od týmu USA se neodmítá. Američanky patří v posledních letech k nejlepším týmům na světě a pozvání na SheBelieves Cup 2022 je pro nás čest. Je to také pro nás obrovská příležitost a výzva, při které se můžeme učit a růst," řekl trenér Karel Rada. "Byli jsme s nimi v kontaktu už dříve, ale doposud se nám to nedařilo domluvit. I proto jsme rádi, že to nakonec teď vyšlo," doplnil kouč.

Turnaj se uskuteční posedmé. Americký výběr, který vyhrál poslední dva světové šampionáty v letech 2015 a 2019, v něm bude jasným favoritem. Češky, kterým patří v žebříčku FIFA 24. místo, konfrontaci s absolutní špičkou vítají.

"V minulém roce jsme si v duelech s Kanadou a Nizozemskem dokázali, že tato těžká utkání musíme hrát stále dokola, abychom z nich mohli čerpat co nejvíce zkušeností," řekl Rada.

S Islandem se české fotbalistky potkaly naposledy v kvalifikaci MS 2023, kdy prohrály v Reykjavíku 0:4. "Je to tým, který známe nejvíce. Je to velmi kvalitní soupeř. Bude to pro nás další dobrý přípravný zápas, kde se můžeme zdokonalovat a zlepšovat," uvedl Rada.

Nový Zéland má jako spolupořadatel s Austrálií účast na příštím MS zajištěnou, v jeho týmu působí česká trenérka Jitka Klimková. "Nový Zéland je pro nás vzdáleným týmem a nemáme takové možnosti se potkávat. Bude dobré poznat jeho herní styl a konfrontovat se s ním. Jeho výsledky dokazují, že patří k lepším týmům a v Evropě by patřil ke špičce," míní Rada.

Úvodní dva duely odehrají Češky na předměstí Los Angeles v Carsonu, s Novým Zélandem se střetnou v texaském Friscu. "Turnaj pro nás bude obrovským zážitkem a zkušeností. Nejenže všechny zápasy budou s kvalitními soupeři a na stadionech plných diváků se strhující atmosférou, ale zahrát si proti národnímu týmu USA, kde je ženský fotbal skoro národním sportem, bude pro hodně z nás splněným snem," uvedla kapitánka Petra Bertholdová.

Fotbalistky Sparty prohrály doma s Köge 0:1 a vzdálila se jim skupina LM

Fotbalistky Sparty prohrály v úvodním utkání play off o účast ve skupině Ligy mistryň v Chomutově s dánským Köge 0:1 a postup se jim vzdálil. Zápas rozhodla v 73. minutě křížnou střelou střídající Cornelia Kramerová. Odveta se hraje za týden na severu Evropy.

Úvodní zápas o skupinu Ligy mistryň nevyšel v úterý ani druhému českému zástupci Slavii. Tým z Edenu prohrál na půdě vysoce favorizovaného Arsenalu 0:3 a před domácí odvetou má jen minimální naději na postup.

Liga mistryň od této sezony změnila formát a v hlavní fázi si týmy zahrají skupiny. V kvalifikaci se představilo i Slovácko, které vypadlo s Bordeaux.

Fotbalistky Slovácka prohrály s Bordeaux 1:2 a do základní části LM nepostoupí

Fotbalistky Slovácka prohrály při premiéře v prvním kole kvalifikace Ligy mistryň s francouzským Girondins Bordeaux 1:2 a do hlavní fáze prestižní soutěže se neprobojují.

Po brance Ines Jaurenaové ze 37. minuty se sice Moravanky dočkaly ve třetí minutě nastaveného času vyrovnání díky vlastnímu gólu brankářky Anny Moorhouseové, favorit ale hned o minutu později strhl vítězství na svou stranu zásluhou Malie Berkelyové.

Pokračovat