Necid pomohl Slavii do čela ligy. Teplice spasil Klein

Václav Rojík, roj
28. 9. 2008 21:55
Slavia - Olomouc 3:0
Poražení hráči Slavie Praha děkují hlasitě povzbuzujícím fanouškům na domácím hříšti v Edenu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Fotbalisté Slavie v neděli převálcovali v Edenu Sigmu Olomouc a po výhře 3:0 se minimálně do pondělí posunuli po osmém kole do čela tabulky Gambrinus ligy o dva body před Spartu a Mladou Boleslav.

Letenští uzavřou osmé kolo pondělním soubojem s Libercem.

V neděli se konečně dočkaly vítězství České Budějovice.  Teplice doma porazily Zlín 2:0. Stejným výsledkem si poradilo Brno s oslabeným Kladnem. V souboji nováčků porazila Příbram doma Bohemians Praha.

Švancarova vychytralost nestačila. Žižkov doma prohrál

Slávisté před odvetou Poháru UEFA prokázali, že momentálně hrají ve velké formě. Na domácí půdě předvedli velmi atraktivní ofenzivní hru, kterou korunovali třemi góly.

16 Zlín 8 3:10 5

Sigma rozhodně nepřijela na stadion obhájce titulu jen bránit. Trenér Psotka nasadil dva útočníky Ordoše a Hubníka.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Jenže na hřišti kralovala Slavia, která se neustále snažila útočit. Místo zraněného Toleského se do útoku červenobílých poprvé dostal Ital Litteri, jenž si hned v úvodu zápasu vytvořil nadějnou šanci.

Tu však, stejně jako před ním Belaid, nevyužil. Slavia se ale mohla radovat z gólu už v jedenadvacáté minutě.

Po rychlém protiútoku Švento parádně nacentroval  na Tomáš Necida, jenž obešel Komárka a křížnou střelou poslal Slavii do vedení.

O přestávce vystřídal Šventa Jaroslav Černý a už po šesti minutách na hřišti překonal dalekonosnou střelou gólmana Drobisze.

A krátce poté se dočkal prvního ligového gólu i Litteri. Italský forvard si naskočil na přesný centr velmi aktivního Krajčíka a hlavou zvýšil na 3:0.

Slavia dál pokračovala ve výborném představení a radost ze zasloužené výhry si nakonec mohl na hřišti vychutnat i střídající Vladimír Šmicer.

Výhru zařídil Klein

Teplice postrádaly v zápase útočníka Tomáše Juna, kterého v minulém kole kopl do hlavy sparťanský obránce Kladrubský.

Vysoká prohra se Slavií znamenala vyhazov pro trenérské duo Mazura, Maléř a na Severu Čech vedl hráče Zlína ředitel klubu Ladislav Minář.

Teplice v minulém kole uhrály bezbrankovou remízu na Spartě a dlouho to vypadlo, že se střelecky neprosadí ani proti Zlínu.

Martin Klein zařídil výhru Teplic
Martin Klein zařídil výhru Teplic | Foto: FK Teplice

V první půli měli Tepličtí zásluhou Mareše a Matuly dvě šance. Ty však neproměnili. A kromě těchto momentů  se nebylo moc na co dívat.

Zápas dlouho postrádal prvoligovou kvalitu. Po změně stran přeci jen domácí přidali na aktivitě. Když se neprosadili v šancích Rosa a Vachoušek, spasil  tým trenéra Jiřího Plíška stoper Martin Klein.

V 67. minutě se Klein opřel do míče z trestného kopu z třiceti metrů a propálil vše, co mu stálo v cestě.

A za dvě minuty si stejný hráč vyskočil nejvýše na Stožického centr a hlavou zvýšil na konečných 2:0. Těsně před koncem ještě spálil dvě nadějné příležitosti Mahmutovič.

Domácím však nakonec stačil na neškodný Zlín i průměrný výkon.

Brno rozhodlo v první půli

V Brně byl k vidění souboj dvou týmů, které sužuje četná marodka. Trenér Brna Petr Uličný měl problémy hlavně se sestavením ofenzivy. Chyběli útočníci Besta a Došek, ale i obránce Živný.

To Kladnu přádně prořídl tým po zápase s Mladou Boleslaví a v neděli ještě nemohlo nasadit Romana Smutného, jenž přišel na hostování právě z Brna a proti mateřskému klubu nesměl nastoupit.

Brno se nakonec radovalo ze zasloužené výhry 2:0, kterou zařídilo už v prvním poločase.

Aleš Besta byl vyřazen z kádru Brna
Aleš Besta byl vyřazen z kádru Brna | Foto: 1.FC Brno

Na začátku utkání nejprve vystřihl parádní nůžky Mareček, jenže po jeho střele jen zazvonila tyč kladenské branky.

„Gól" si v Brně zakřičeli až po půlhodině hry, kdy se trefil mladý Josef Šural. Ten napotřetí dotlačil míč za brankovou čáru po obrovském závaru v šestnáctce.

Ve druhém ligovém startu se tak radoval z premiérového vstřeleného gólu.

Utkání zrovna nenabízelo aktraktivní podívanou, ale domácí fanoušky uklidnil gól na 2:0 v posledních sekundách první půle.

Po faulu Dubského na Šurala v šestnáctce bez problémů proměnil pokutový kop Střeštík.

Šural se Střeštíkem si ještě vytvořili jednu velkou šanci ve druhém poločase, ale jinak nabídla obě mužstva ve ve druhém dějství už jen spoustu nepřesností a kouskování hry.

Duel nováčků vyhrála Příbram

Do souboje dvou nováčků přijel tým Bohemians Praha posilněn o výhru nad Libercem. A hosté začali v neděli výborně.

Po pětadvaceti minutách hry je dostal do vedení zkušený Marek Kincl, jenž obešel po pravé straně dva obránce, stáhnul si míč a nekompromisně zakončil.

Domácí ale osm minut na to dokázali srovnat, když Huňa lobem přehodil brankáře Wintera.

Příbram nakonec stihla otočit zápas ještě v prvním poločase. V jeho závěru vstřelil po centru Klesy Pleško vítězný gól pro Příbram.

Druhá půle nabídla svižný fotbal, ale gólů už se fanoušci nedočkali.

Budějovice konečně slaví

Fotbalisté Českých Budějovic se v neděli konečně dočkali v Gambrinus lize vítězství, když  doma porazili doma Jablonec 2:1.

Jihočeši tak částečně napravili ostudu po vyřazení v Poháru ČMFS od Mutěnic.

První šanci zápasu měli sice hosté, když po sedmi minutách nebezpečně hlavičkoval po rohovém kopu Huber. Budějovičtí ale byli v souboji s favoritem lepším týmem.

Převahu mohl vyjádřit Hílek, jenž však po Benátově centru nedokázal z pěti metrů dostat míč do branky.

Do neděle poslední tým tabulky čekal na střelecký úspěch proti Jablonci takřka šest hodin a tuto sérii ukončil ve 34. minutě Petr Šíma, jehož centr z pětatřiceti metrů zapadl za záda brankáře Špita.

Domácí byli aktivnější i po změně stran a brzy se dočkali dvoubrankového náskoku.

Po Svátkově přihrávce z levé strany  zařídil druhý gól domácích Tomáš Sedláček.

V poslední čtvrthodině promrhal obrovskou šanci Svátek a následně musel litovat své minely dvojnásob.

Jablonec totiž v závěru trochu kuriózním způsobem vstřelil kontaktní gól na 2:1. Střela Tomáše Michálka se dostala do branky až po odrazu od obou tyčí.

Budějovice už si ale první výhru v ligové sezoně vzít nenechaly. Jablonec si připsal druhou porážku.