Španělé provokují, soupeři nechtějí vyvěsit vlajku. Jste jen teritorium, vzkázali mu

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 3. 2021 13:20
Kosovo pohrozilo, že nenastoupí koncem března ve Španělsku ke kvalifikačnímu zápasu o postup na fotbalové mistrovství světa, pokud nebude na stadionu v Seville vyvěšena jeho vlajka a nebude hrát hymna.
Fotbalisté Španělska
Fotbalisté Španělska | Foto: Reuters

Španělsko je společně se Slovenskem, Řeckem, Kyprem a Rumunskem jednou z pěti zemí Evropské unie, jež neuznává Kosovo jako nezávislý stát.

Zápas se bude hrát v Seville 31. března a deník Marca uvedl, že vzhledem k postoji španělského státu nebudou moci být před zápasem vyvěšeny vlajky obou zemí a zahraná hudba nebude moci být označena za kosovskou hymnu.

Kosovskou fotbalovou federaci vyprovokoval v úterý k ostrému prohlášení příspěvek na Twitteru španělského svazu, v němž bylo Kosovo před blížícím se duelem označeno jako "teritorium".

"Budeme hrát pouze podle pravidel UEFA, se státní hymnou a vlajkou, jinak se zápas neuskuteční," napsali zástupci kosovského fotbalu, kteří označili přístup Španělů za provokaci.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v únoru roku 2008 a o osm let později ho do svých řad přijaly evropská fotbalová unie UEFA i světová FIFA. V kvalifikační skupině B jsou ještě Řecko a Gruzie, jež také kosovskou nezávislost neuznávají, a Švédsko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy