Šilhavý: Ještě dnes se směju, jak Brückner vyzrál na termíny. Za nás rozhodne počítač

ČTK ČTK
8. 12. 2020 18:16
Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý by postup na mistrovství světa v roce 2022 považoval za největší úspěch kariéry.
Jaroslav Šilhavý
Jaroslav Šilhavý | Foto: Milan Kammermayer

Pevně věří, že pokud se nestane nic mimořádného, reprezentanti se v kvalifikaci o šampionát dostanou minimálně do play off. Pomoci by jim mělo i nedávné vítězství ve skupině Ligy národů. Kouč doufá, že by jeho svěřenci mohli potrápit a obrat o body i největšího favorita skupiny Belgii. Dalšími soupeři v kvalifikaci jsou Wales, Bělorusko a Estonsko.

"Mistrovství světa je asi to nejvíc, zvlášť když jsme se ho zatím zúčastnili jen jednou. Kdyby se to povedlo, byl by to obrovský úspěch. Všichni si to přejeme a uděláme pro to maximum," řekl Šilhavý při on-line tiskové konferenci, na které hodnotil pondělní kvalifikační los.

Po něm má český tým velikou šanci, že si zahraje nejméně play off. Do něj projdou nejen všechny týmy z druhých míst, ale také dva nejlepší vítězové skupiny Ligy národů, kteří neuspějí v kvalifikaci. Češi coby první mužstvo skupiny B2 figurují v tomto pořadí na sedmém místě za Francií, Belgií, Anglií, Španělskem, Walesem a Rakouskem. Pokud reprezentanti v kvalifikaci neskončí lépe než třetí, budou k play off potřebovat, aby aspoň pět z těchto šesti týmů obsadilo nejhůř druhé místo.

"Když jsme koukali na losování, přáli jsme si, abychom byli ve skupině s Walesem nebo Rakouskem, což se nám povedlo. Jak teď zjišťujeme, je to velká výhoda. Když se nic mimořádného nestane, pevně věřím, že minimálně v té baráži budeme," poznamenal Šilhavý.

Dvanáctka účastníků play off bude rozdělena po čtyřech do tří částí, z nichž vyřazovacím způsobem vzejdou zbylí tři evropští účastníci mistrovství. "Víme, že z 12 týmů by šly na samotné mistrovství světa jen tři. Víme, že to není jednoduché, ale pořád je to šance," doplnil Šilhavý.

Předem ale rozhodně nevzdává boj o první místo a přímý postup, byť Belgie aktuálně vede žebříček reprezentací FIFA. "To hovoří za vše. Mají teď zlatou generaci, skvělé hráče, skoro vůbec neprohrávají. Z toho pohledu respekt ano, ale v žádném případě nechci, aby to vyznělo tak, že se bojíme. Je to velký favorit, stejně jako byla Anglie v minulé evropské kvalifikaci a my ji doma dokázali porazit. Věřím, že jsme schopni Belgii potrápit a třeba i ten zápas vyhrát, až budeme hrát doma a třeba už to bude před diváky," uvedl Šilhavý.

Český tým figuruje v pětičlenné skupině, což znamená, že odehraje o dva zápasy méně než mužstva v šestičlenných skupinách a ve volných termínech ho čekají dva přípravné duely. "Šestičlenná skupina skýtá tu výhodu, že by odpadly organizační věci. Měli bychom jasně přidělený program. Takhle bude těžší sehnat vhodný tým na přípravu, musíme se ale přizpůsobit. Zase ta přípravná utkání se dají využít k vystřídání hráčů. Tři zápasy za sraz jsou docela hodně, jeden zápas nebudeme hrát o body, takže se tam dá vyzkoušet leccos," přemítal Šilhavý.

Český tým dosud v samostatné historii postoupil na světový šampionát jen v roce 2006, kdy byl Šilhavý asistentem trenéra Karla Brücknera. "Postoupit na mistrovství světa je těžší. Je tam z Evropy míň týmů, přímý postup si zajistí jen ta mužstva z prvního místa. To jsou všechno kritéria, která jsou složitější. V roce 2006 jsme se tam dostali z baráže, tehdy to byl dvojzápas s Norskem. Věřím, že teď je ta doba, že bychom se o to s tímhle týmem, pokud bude pohromadě, mohli poprat," řekl Šilhavý.

Program skupiny by měla FIFA zveřejnit dnes. Za éry trenéra Brücknera si ještě reprezentační týmy "jízdní řád" kvalifikace dohadovaly samy. "Jsem rád, že už to skončilo, že to rozsoudí počítač. Ty dohady byly tehdy veliké a dodnes se tomu smějeme, jak na ně vždy Karel vyzrál. Teď je to dané, pro všechny stejné," konstatoval Šilhavý.

 

Právě se děje

před 23 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy