Japonskou jízdu ukončily slzy, suverénní Brazilci mysleli na Pelého

Japonskou jízdu ukončily slzy, suverénní Brazilci mysleli na Pelého
Jihoslovanští vicemistři světa asijského soupeře udolali až po 120 minutách hry a následujících penaltách.
Brazilští fanoušci nezapomněli na legendu Pelého, o jehož aktuálním zdravotním stavu kolují rozporuplné informace.
Cesta Brazilců za postupem byla jednodušší, tým Jižní Koreje porazili jasně 4:1.
Hrdinou zápasu s Japonskem se stal chorvatský gólman Dominik Livakovič, který zlikvidoval tři penaltové pokusy soupeřů.
Foto: Reuters
Reuters Sport Reuters, Sport
Aktualizováno 5. 12. 2022 22:15
Prohlédněte si fotografie z pondělních osmifinálových bojů na MS v Kataru, které rozhodly o postupu fotbalistů Chorvatska a Brazílie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy