Mistři světa na kolenou. Španěly ve finále smetli Brazilci

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 7. 2013 3:00
Debakl schytali ve finále Poháru FIFA úřadující mistři světa ze Španělska od domácích Brazilců.
Hvězdný brazilský útočník Neymar byl opět u všeho. Druhý gól vstřelil a u prvního a třetího asistoval. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Debakl 0:3 schytali ve finále Poháru FIFA úřadující mistři světa ze Španělska od domácích Brazilců. Španělsko tak prohrálo poprvé po 29 soutěžních zápasech, a skončila tak jeho rekordní šňůra.

V generálce na příští světový šampionát, který se koná za rok právě v Brazílii, neměl domácí tým na stadionu Maracaná se Španěly slitování.

Už ve 2. minutě otevřel skóre útočník Fred, v závěru první půle zvýšil parádní bombou pod břevno jeho kolega z útoku Neymar a skóre v úvodu druhého poločasu uzavřel druhou brankou v utkání znovu Fred.

U všech tří gólů byla přítomna nová posila španělského mistra z Barcelony Neymar, který po finále dostal Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje.

Fred se pak spolu se španělským útočníkem Fernandem Torresem stal s pěti góly nejlepším střelcem turnaje.

Ramos nedal penaltu, Piqué vyloučen

Zmar Španělů ve druhé půli naopak dokreslil neproměněný pokutový kop v podání Sergía Ramose a vyloučení pro jeho kolegu z obrany Gerarda Piquého.

"Takhle vysoké vítězství nemohl nikdo čekat. Naším cílem je mnohem těžší turnaj za rok, ale na Poháru FIFA jsme našli cestu, kterou bychom měli jít. A získali jsme velké sebevědomí," řekl po zápase brazilský kouč Luiz Felipe Scolari.

Světoví a evropští šampioni naopak utrpěli nejhorší porážku od října 2010, kdy v přípravě podlehli Portugalcům 0:4, a nejvyšší prohru v soutěžním utkání od roku 1985, když tehdy prohráli s Walesem také 0:3.

"Na začátku obou poločasů jsme měli trochu smůlu, ale nechci se vymlouvat. Brazilci byli lepší než my. Pravděpodobně měli více energie než my. Ale nemyslím, že je nyní správná doba na analyzování detailů. Prostě jsme prohráli a tak to je," přiznal kouč Španělů Vicente del Bosque.

Výsledek:

Brazílie - Španělsko 3:0 (2:0)

Branky: 2. a 47. Fred, 44. Neymar. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ČK: 68. Piqué (Šp.). Diváci: 73.531.
Brazílie: J. César - D. Alves, T. Silva, D. Luiz, Marcelo - Paulinho (87. Hernanes), L. Gustavo - Hulk (73. Jadson), Oscar, Neymar - Fred (80. Jo). Trenér: Scolari.
Španělsko: Casillas - Arbeloa (46. Azpilicueta), Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Mata (52. Navas) - Torres (59. Villa). Trenér: Del Bosque.