Místo rekordu krach. Neporazitelné Španělsko padlo

Martin Jůzek, maj
24. 6. 2009 22:21
Španělsko - USA 0:2

Bloemfontein - Tak tomu se říká fotbalové překvapení. Hvězdami nabitý výběr Španělska nedokázal ve středu porazit Spojené státy, s nimiž na Poháru FIFA v Jižní Africe prohrál 0:2.

Úřadující mistr Evropy tak na turnaji skončil v semifinále, do bitvy o titul postoupili Američané.

Španělé prohráli po více než dvou letech. Od posledního neúspěchu - porážky s Anglií - uběhlo osmadvacet měsíců - jinak řečeno pětatřicet zápasů, ve kterých vždy dokázali bodovat.

Čtěte dále: Španělé neporazitelným králem? Mohou sesadit Brazílii

Tým pod vedením trenéra Vicenteho del Bosquea tak neprodloužil svou sérii a o rekord v délce neporazitelnosti se bude dělit s Brazílií. Právě jihoamerická reprezentace bude bojovat o postup do finále ve čtvrtek proti domácí Jižní Africe.

Úvod zápasu v Bloemfonteinu přitom nenaznačoval, že by mělo dojít k senzaci. Španělé byli aktivní, jenže se nemohli kvůli soustředěné obraně soupeře prosadit.

Z ničeho nic se pak trefili Američané. V 27. minutě překonal brankáře Ikera Casillase devatenáctiletý útočník Jozy Altidore, jenž shodou okolností působí ve Španělsku - z Villarealu hostoval v Xerezu.

Favorit neustal ve svém snažení. Slušnou šanci na zvrat měl po hodině hry Villa, který svůj pokus z dvaadvaceti metrů namířil jen těsně vedle levé tyče. O chvíli později jej napodobil Fabregas, tentokráte sice musel gólman Howard zasahovat, ale vše zvládl.

Ve finále bude chybět vyloučený Bradley

Tlak evropských šampionů narůstal, v 65. minutě střílel Ramos a jeho ránu mířící dost možná mířící do sítě obětavě zblokoval obránce.

Vypadalo to, že evropský výběr se nadechuje k úspěšnému náporu a outsider bude mít problém udržet těsný náskok. Jenže pak přišel šok. V 74. minutě totiž Američanům vyšel jeden z čím dál častějších brejků.

Zkušený Landon Donovan, spoluhráč Davida Beckhama z LA Galaxy a fotbalista, který na jaře zkoušel své štěstí v Bayernu Mnichov, dostal ideální přihrávku na levou stranu, odcentroval do vápna a Ramos místo odkopu posunul míč na útočícího Dempseyho, jenž snadno překonal Casillase.

Španělé měli i poté drtivý tlak, což potvrzují i statistiky - větší držení míče a devětadvacet střel oproti devíti pokusům na straně soupeře. Jenže efektivita Spojených států byla stoprocentní - dvě střely šly mezi tyče a obě skončily v síti.

Američané si navíc mohli postěžovat na rozhodčí. Nejdříve pomezní odmával neexistující ofsajd, kdy mohl Casey běžet sám na gólmana. O pár vteřin později pak hlavní sudí Larrionda z Uruguaye poslal Bradleyho předčasně do šaten.