Miliardář Ratcliffe koupil za 35 miliard korun čtvrtinu Manchesteru United

ČTK ČTK
24. 12. 2023 17:36
Spolumajitelem fotbalového Manchesteru United se stal britský miliardář Jim Ratcliffe. Jeho skupina Ineos převezme řízení slavného klubu. Podle BBC zaplatil za čtvrtinový podíl 1,25 miliardy liber (asi 35,5 miliardy korun).
Jim Ratcliffe
Jim Ratcliffe | Foto: Reuters

Manchester informoval o transakci na svém webu na Štědrý den více než rok poté, co jeho majitelé - americká rodina Glazerů - oznámili, že uvažují o prodeji klubu nebo jeho části či vstupu nového investora. Glazerové získali United v roce 2005 za 790 milionů liber a dosud jim patřilo 69 procent klubu.

Jednasedmdesátiletý Ratcliffe, zakladatel chemické společnosti Ineos, se zavázal investovat 236 milionů liber (6,7 miliardy korun) do ikonického klubového stadionu Old Trafford.

Jeden z nejbohatších Britů s Glazerovými dlouho jednal o koupi většinového podílu v klubu. Dalším zájemcem byl katarský bankéř šajch Džasim bin Hamad Sání, který chtěl koupit sto procent a nabízel šest miliard liber. Nakonec snahu o získání United vzdal s tím, že dál svůj návrh zvyšovat nebude.

"Jako kluk odsud a celoživotní fanoušek klubu jsem velmi rád, že se nám podařilo uzavřít s představenstvem Manchesteru United dohodu, která na nás přenáší odpovědnost za řízení fotbalových záležitostí," uvedl manchesterský rodák Ratcliffe v prohlášení.

"Díky komerčnímu úspěchu měl klub vždy k dispozici finanční prostředky na získávání těch nejcennějších trofejí, ale v poslední době nebyl tento potenciál zcela využit. Přineseme odborné znalosti a talent ze sportovní skupiny Ineos , abychom pomohli klubu k vzestupu. Zároveň poskytneme finanční prostředky na budoucí investice na Old Trafford," oznámil Ratcliffe, do jehož portfolia patří i jeden z nejúspěšnějších cyklistických týmů světa.

Fotbalistům Manchesteru United se dlouhodobě nedaří, za což sklízeli Glazerové často zlobu fanoušků. Na triumf v Premier League čeká dvacetinásobný anglický šampion od roku 2013, o tři roky později získal Anglický pohár. Ligu mistrů vyhrál naposledy v roce 2008. Před šesti lety ovládl Evropskou ligu. Po sobotní porážce s West Hamem je v ligové tabulce osmý se ztrátou 12 bodů na první Arsenal.

"Naše společné ambice jsou jasné. Všichni chceme vidět Manchester United tam, kam patří - na samém vrcholu anglického, evropského a světového fotbalu," konstatoval Ratcliffe.

 

Právě se děje

Další zprávy