Nový stadion? Milánský fotbal mají restartovat peníze z Asie

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
16. 8. 2015 11:09
Už jenom podpis investora nám chybí, a začneme stavět nový stadion, hlásí celé léto AC Milán.
Inter a AC. Oba italské týmy zřejmě budou v následujících letech spoléhat na peníze z Asie.
Inter a AC. Oba italské týmy zřejmě budou v následujících letech spoléhat na peníze z Asie. | Foto: Reuters

Praha - Už jenom podpis investora nám chybí, a začneme stavět nový stadion, hlásí celé léto AC Milán. Fotbalový klub, který ještě před pár lety patřil k nejužší evropské špičce, představil na jaře maketu nové arény a fanouškům sliboval, že se do nového domova přestěhuje za tři roky.

Peníze na nákladný projekt měl přinést Bee Taechaubol, thajský byznysmen, jemuž dosavadní majitel Silvio Berlusconi odprodal 48 procent podílu v klubu. Jeho podpis na smlouvu získal Berlusconi minulý týden, do cesty se teď ale staví jiný problém.

"Městu zatím klub svoje plány vůbec nepředložil, víme o nich jenom z médií," prohlásil starosta Milána Giuliano Pisapia v regionální televizi Telelombardia. "Mám pocit, že se s projektem na radnici nehrnou, myslím, že mají spoustu problémů," rýpl si ještě Pisapia, který městu vládne v čele levicové koalice, tedy tradičních politických nepřátel někdejšího premiéra Berlusconiho. Město přitom musí stavbu schválit.

Studio, které navrhlo mnichovskou arénu

AC Milán ale s projektem vážně počítá. Pro italský klub ho navrhlo stejné studio jako mnichovskou Allianz Arenu, domácí stadion Bayernu Mnichov. Ve čtvrti Portello, kde loni Milán otevřel nové sídlo nazvané Casa Milan, má vyrůst areál, který kromě fotbalu nabídne vzdělávací, odpočinkové a společenské aktivity pro každý den v týdnu.

Na stadion se má vejít 48 tisíc diváků a přilákat by měl nové partnery, kteří svoje jméno raději spojí s moderním centrem než se zastaralým kolosem na San Siru, kde chybí pohodlí a zapáchají záchody. Klubu má nový areál vydělat ročně minimálně 50 milionů eur.

Pro Milán tak představuje nový stadion důležitý krok zpátky mezi fotbalovou elitu, odkud se vítěz Ligy mistrů z roku 2007 v posledních letech vytratil. Bee Taechaubol, přezdívaný Mr. Bee - tedy "Pan Včela", má nejenom přinést potřebné peníze, ale také pomoci s globalizací klubu a proniknutím jeho brandu na asijské trhy. Právě tam se sportovně i ekonomicky uvadající italský fotbal momentálně upírá - loňský superpohár se odehrál v Dubaji, letos se vítězové ligy a poháru střetli v Šanghaji.

Nový stadion chce i milánský Inter

Z Asie ostatně pochází i nový majitel městského rivala AC Milán - Interu. Indonéský byznysmen Erick Thohir koupil vítěze Ligy mistrů z roku 2010 od italského ropného magnáta Massima Morattiho rovněž s tím, že klub zobchoduje v Asii, díky novým příjmům ho vrátí do evropské špičky a zvelebí jeho domácí stadion. 

Zatím Inter sdíli proslulé San Siro se svým městským konkurentem. Stárnoucí arénu pro 80 tisíc diváků ani jeden z rivalů nenaplní, loni měli oba průměrnou domácí návštěvu kolem 37 tisíc diváků. Stadion patří milánské radnici, oba nájemci jí ročně platí 4,1 milionu eur.

Jakmile by se AC Milán odstěhoval do Portella, Inter by areál od města koupil a přebudoval. Projekt nazvaný "Meazza 2.0" (stadion nese oficiálně jméno Giuseppeho Meazzy, bývalého hráče Interu) zahrnuje snížení kapacity na 56 tisíc diváků, výraznou modernizaci a vybudování nefotbalových obchodních prostor. Thohir na to chystá 70 milionů eur.

 

Právě se děje

Další zprávy