Praha - Spočítali, že je to kluk za šest miliard korun. Kdo? Experti z Mezinárodního centra pro sportovní studie.
A tu šestimiliardovou hodnotu, odpovídající 216 milionům eur, podle nich má mít fotbalista Lionel Messi.
Chlapík, kterému letos v Barceloně navzdory nepříliš úspěšnému ročníku vylepšili kontrakt na 20 milionů eur (550 milionů korun) ročně.
Jeho střeleckým rekordům a bleskurychlé kličce se klaní prakticky celý fotbalový svět. Ale přesto o sobě nemůže říct, že je fotbalový král. Proč?
"Messi se dostal vysoko, ale Maradona a Pelé jsou ještě výš. Důvod? Ti dva dokázali kralovat na té nejsledovanější akci, na mistrovství světa. A Messi zatím na světových šampionátech s týmem Argentiny nedokázal prakticky nic. Svůj nárok na titul nejlepšího hráče všech dob podle mě Messi bude moci uplatnit, teprve až oslaví vítězství na mistrovství světa," míní Ryan Giggs, legenda Manchesteru United.
Černá perla a bůh Diego
Brazilci Pelému, trojnásobnému mistru světa z let 1958, 1962 a 1970, říkali Černá perla nebo O Rei, Král.
Diego Maradona dovedl Argentinu k triumfu na MS 1986 a do finále o čtyři roky později. A víc než 40 000 členů jeho církve jej, pravda, částečně z recese, oslavuje jako boha.
Lionel Messi získal 4x Zlatý míč a 2x vyhrál Ligu mistrů. Jenže na světových šampionátech byl dvakrát jen ve čtvrtfinále. V Německu alespoň Argentinci vypadli s domácím celkem se ctí na penalty, o čtyři roky později v JAR už jim stejný soupeř vyprášil kožich v poměru 4:0. Což zhruba odpovídalo rozdílu vyspělosti taktických strategií Joachima Löwa a Diega Maradony, který toho přeci jen víc dokázal s míčem u nohy než jako trenér na střídačce.
Měřit velikost jmenovaných hráčů přes Zlaté míče nelze, v časech Pelého a Maradony platila úplně jiná pravidla, tehdy šlo o anketu hledající nejlepšího Evropana. Ilustrujme si to například na letopočtu 1986, kdy před Maradonou poklekl v Mexiku celý fotbalový svět, ovšem Zlatý míč France Footballu putoval na adresu Igor Bělanov, Dynamo Kyjev.
Já jsem malej, ale šikovnej...
Ani jeden z aspirantů královské koruny není žádný valibuk. Pelé narostl na 173 centimetrů, Maradona na 168 cm a Lionel Messi, který jako dítě trpěl poruchou růstového hormonu, teď udává jen o centimetr víc než jeho slavný krajan. Při hře pak zejména oba Argentinci zjevně těžili (či těží) právě ze svého nízko položeného těžiště.
"Pelé byl jako fotbalista nejkompletnější," míní anglická legenda Bobby Moore. "Měl všechno, byl obounohý, kouzelný i ve vzduchu, rychlý, silný, na to, že byl relativně malé postavy, opravdu vynikající atlet. Skvěle vyvážený s neuvěřitelnými herními nápady. Na hřišti dokázal cokoli."
Však si Pelého dribling či střelbu sami můžete prohlédnout třeba ZDE.
Pelému bylo teprve 16 let a 9 měsíců, když hrál prvně za Brazílii a na Maracaná hned rozvlnil argentinskou síť. Maradona byl dokonce ještě o 5 měsíců mladší, když nastoupil poprvé za A-tým Argentiny. To Messi debutoval "až" v osmnácti, když předtím odmítl možnost oblékat dres Španělska. Ten mu nabídli jako "rezidentovi", protože už od 12 let působil v barcelonské akademii La Masia.
Pelé se za celou kariéru "pohnul" ze Santosu jedinkrát, a to dokonce až po vyhlášení konce své kariéry. Dolary od New York Cosmos ho ale načas z důchodu na hřiště ještě vrátily.
Maradona zlomil při příchodu do Barcelony, hned po MS 1982, na kterém zůstal za očekáváním, přestupový rekord tehdejšího fotbalového světa. Katalánci získali zázračného Diega za 5 milionů liber - a zmíněný rekord se pak posunul na 6,9 milionu liber, když se Maradona stěhoval do Neapole, kde ho na San Paolo vítalo 75 000 lidí. A věděli proč, s Maradonou v sestavě prožila Neapol svou nejšťastnější fotbalovou éru.
Zázračný mladík uhranul MS ve Švédsku
Srovnávat v toku času individuální, ligové či pohárové trofeje je ošidné. Relativně nejserióznějším měřítkem tedy zůstává úspěšnost na scéně nejsledovanější:
Každé čtyři roky (není-li válka) se totiž sjedou ti nejlepší na turnaj, na kterém se utkají o trofej světových šampionů, dříve Zlatou Niké, teď o World Cup, Světový pohár.
Ten připravila FIFA jako novou trofej poté, co Brazilci v čele s Pelém uzmuli Zlatou Niké potřetí, a získali ji tak do trvalého držení. (Než si ji nechali ukrást a roztavit.)
Pelé se totiž na šampionátech vůbec nepotřebovával rozkoukávat. Ještě mu nebylo 18, nicméně na MS ve Švédsku 1958 se postupně stal historicky nejmladším účastníkem turnaje, nejmladším střelcem, nejmladším střelcem hattricku, nejmladším účastníkem finále a nakonec i nejmladším mistrem světa. Šest gólů na turnaji, to byl počinek opravdu nepřehlédnutelný.
Titul si připsal i o čtyři roky později v Chile, byť z turnaje prakticky odstoupil už po zranění ve skupině, z duelu s Československem.
Totálně ho pak vinou až podezřelé benevolence sudích rozkopali surově hrající Bulhaři a Portugalci na MS 1966 v Anglii. "Na mistrovství světa jsem jel naposled," cedil tenkrát Pelé mezi zuby, ale v Mexiku 1970 byl zase u toho, když brazilský výběr, označovaný někdy jako nejkvalitnější fotbalový tým všech dob, vyhrál MS potřetí.
Italský obránce Tarcisio Burgnich po finále pravil: "Před zápasem jsem si říkal: Vždyť ten Pelé je taky jen člověk, z masa a kostí. Teď už vím, že jsem se mýlil."
O superlativy na svoji adresu neměl Pelé nikdy nouzi. Třeba Ferenc Puskás řekl: "Největším hráčem všech dob byl Di Stéfano. Odmítám totiž o Pelém mluvit jako o hráči. On byl někde výš."
I Zico odmítal debaty o Pelého majestátu: "Veškerá diskuse o fotbalistovi století je absurdní. Je jen jedna možná odpověď: Pelé. A to s obrovským náskokem."
Jenže když FIFA na zlomu století a tisíciletí fanoušky vyzvala, aby vybrali fotbalovou jedničku uplynulého věku, získal 55,6 procenta hlasů Diego Maradona! Pelé jen 18,53 %, třetí byl Eusébio s 6,21%.
Boží ruka a slalom století
Prostořeký Argentinec nebyl u FIFA nikdy zrovna v kurzu, takže se všechno zachraňovalo na poslední chvíli spíchnutou anketou expertů, z níž vzešel jako král Pelé.
Jenže Brazilcovy kousky už trochu zapadaly prachem a Maradonova uhrančivá kouzla z MS 1986 v Mexiku byla v paměti mnohých výrazně silnější.
Nezapomenutelným se stal zápas s Anglií, ve kterém Maradona nejprve dosáhl gólu "boží rukou" a pak předvedl superslalom, který vyhlásili Gólem století.
Maradonova dominance na turnaji byla naprosto neuvěřitelná. V Mexiku zaznamenal více než polovinu všech střel vítězného týmu Argentiny, předvedl celkem 90 kliček, třikrát více než kterýkoli jiný účastník turnaje. Byl také 53x faulován a díky tomu zahrávala Argentina obrovské množství volných přímých kopů. Asistencí či vlastní úspěšnou střelou se Maradona podílel na 10 ze 14 argentinských gólů na turnaji, včetně přihrávky na ten Burruchagův, který nakonec rozhodl o zlatu.
O čtyři roky později na MS v Itálii sužoval Maradonu bolavý kotník, i s obstřiky se ale jeho tým dostal až do finále, kde se však Němcům vydařila odveta za Mexiko, když vyhráli díky gólu Andrease Brehmeho z 85. minuty.
Účast Maradony na MS 1994 v USA už pokazila dopingová aféra s efedrinem. Diego později uvedl, že šlo o prostředek na hubnutí, který mu ordinoval jeho osobní lékař, jenže americké balení prý obsahovalo jiné složení než to, které se prodávalo v Argentině.
Průšvih ale jako sklíčko mozaiky přesně zapadl do obrázku sportovního génia, jemuž se nesnesitelná lehkost jeho bytí vymkla z rukou. Alkohol, ženy, kokain, nadváha... Maradona se neloučil s aktivní kariérou právě na vrcholu.
Teď je tu Messi
"Diego Maradona je největší hráč všech dob," míní každopádně Lionel Messi a s ním celá Argentina a tisíce Maradonových obdivovatelů po celém světě. Ale i Maradonova kouzla už najdete jen na YouTube.
To Lionel Messi je na vrcholu svých sil právě teď, v průběhu turnaje mu bude sedmadvacet. Je mistrem světa v kategorii U-20, vyhrál olympiádu, ale to se v téhle velké hře proti Pelému a Maradonovi nepočítá.
Rozhodující je úspěch na "dospělém" mistrovství světa.
Když Messi mířil před čtyřmi roky do Afriky, měl v nohách sezonu s 53 soutěžními zápasy za Barcelonu, letos "jen" se 46. I tahle relativní drobnost může mít vliv na to, kolik bude mít sil k tomu, aby splnil svůj velký sen. K tomu, aby dovedl Argentinu, jako první po Maradonovi, k titulu mistrů světa.
Pak už se božskému Diegovi i Pelému bude moci podívat do očí zpříma.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz