Maradonu prý nechal osudu. Lékař vinu na úmrtí fotbalové legendy popírá

ČTK ČTK
29. 6. 2021 12:06
Osobní lékař Diega Maradony Leopoldo Luque odmítl jakoukoliv spoluzodpovědnost za listopadové úmrtí argentinské fotbalové legendy. Na závěr dvoutýdenních výslechů to řekl jeho právník Julio Rivas. Luque je jedním ze sedmi zdravotníků vyšetřovaných kvůli možnému zanedbání péče o někdejšího skvělého útočníka.
Bývalý Maradonův lékař Leopoldo Luque před soudem
Bývalý Maradonův lékař Leopoldo Luque před soudem | Foto: Reuters

"Neudělal nic, za co by měl cítit vinu," řekl Rivas argentinským médiím v Buenos Aires. "Byl rodinný lékař. Nebyl zodpovědný za domácí péči. Vždy se staral o Maradonovo zdraví a pokaždé, když byl zavolán, šel a pomohl mu," pokračoval právník.

Dodal, že po listopadové operaci mozku, kterou Luque coby neurochirurg sám provedl, byli za Maradonu po jeho propuštění z nemocnice zodpovědné dvě soukromé pečovatelské firmy. Nicméně další obvinění při výsleších uvedli, že ošetřovatelská zodpovědnost byla na Luquem a psychiatričce Agustině Cosachové. Ta je další obviněnou ještě vedle psychologa Carlose Díaze a dvou zdravotních sester a jiných dvou ošetřujících lékařů.

Všichni čelí obvinění z úmyslného zabití, protože dvacetičlenná lékařské rada v květnu dospěla k závěru, že Maradona nedostal před svým skonem dostatečnou péči a byl minimálně 12 hodin před smrtí "ponechán osudu". Mistr světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel 25. listopadu krátce po šedesátých narozeninách. Příčinou smrti byla zástava srdce způsobená akutním plicním edémem.

Příslušný soud nyní na základě výslechů rozhodne, zda zahájí trestní řízení. V případě vznesení obžaloby hrozí obviněným tresty odnětí svobody v rozmezí osm až 25 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy