Úmyslné zabití. Argentinské úřady obvinily ze smrti Maradony sedm zdravotníků

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 5. 2021 19:08
Sedm zdravotníků vyšetřovaných kvůli úmrtí fotbalové legendy Diega Maradony bylo nově obviněno z úmyslného zabití. Informovala o tom agentura AFP.
Diego Maradona
Diego Maradona | Foto: Reuters

Argentinské úřady se opírají o zprávu dvacetičlenné lékařské rady, podle níž Maradona nedostal před svým skonem dostatečnou péči a byl "ponechán osudu". Obviněným hrozí trest osm až 25 let odnětí svobody.

"Po dosavadních chybách je nyní kruh uzavřen. Nejdůležitější je změna obvinění na úmyslné zabití," řekl AFP jeden z vyšetřujících členů státního zastupitelství v San Isidru na předměstí Buenos Aires.

Mistr světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel loni v listopadu krátce po šedesátých narozeninách na zástavu srdce způsobenou akutním plicním edémem.

Mezi obviněnými zdravotníky jsou Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonovi mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz, dvě sestry a dva ošetřující lékaři.

Obžalovaní nesmí opustit zemi a mají se v období od 31. května do 14. června dostavit k dalšímu vyšetřování.

Podle vyšetřovacího spisu, který má 70 stran, nechali ošetřující lékaři Maradonu minimálně 12 hodin před smrtí napospas osudu "po dlouhé a trýznivé období". Pokud by dostal odpovídající péči, měl by podle rady větší šanci na přežití.

Proto prokurátoři přehodnotili svůj verdikt a dospěli k tomu, že Maradonova smrt nebyla důsledkem zanedbání povinné péče, nýbrž že ošetřující lékaři věděli, že bývalý fotbalista zemře, ale neudělali nic, aby tomu zabránili.

"Aspekty, které varovaly před nebezpečím smrti, byly ignorovány," uvedla ve zprávě dvacítka odborníků, která zkoumala okolnosti Maradonovy smrti na žádost ministerstva spravedlnosti. Vyšetřování příčin požadovaly také stovky demonstrujících fanoušků.

Maradona, který trpěl problémy s ledvinami, játry a srdcem, zemřel na infarkt tři týdny poté, co podstoupil operaci kvůli krvácení do mozku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy