Úmyslné zabití. Argentinské úřady obvinily ze smrti Maradony sedm zdravotníků

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 5. 2021 19:08
Sedm zdravotníků vyšetřovaných kvůli úmrtí fotbalové legendy Diega Maradony bylo nově obviněno z úmyslného zabití. Informovala o tom agentura AFP.
Diego Maradona
Diego Maradona | Foto: Reuters

Argentinské úřady se opírají o zprávu dvacetičlenné lékařské rady, podle níž Maradona nedostal před svým skonem dostatečnou péči a byl "ponechán osudu". Obviněným hrozí trest osm až 25 let odnětí svobody.

"Po dosavadních chybách je nyní kruh uzavřen. Nejdůležitější je změna obvinění na úmyslné zabití," řekl AFP jeden z vyšetřujících členů státního zastupitelství v San Isidru na předměstí Buenos Aires.

Mistr světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel loni v listopadu krátce po šedesátých narozeninách na zástavu srdce způsobenou akutním plicním edémem.

Mezi obviněnými zdravotníky jsou Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonovi mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz, dvě sestry a dva ošetřující lékaři.

Obžalovaní nesmí opustit zemi a mají se v období od 31. května do 14. června dostavit k dalšímu vyšetřování.

Podle vyšetřovacího spisu, který má 70 stran, nechali ošetřující lékaři Maradonu minimálně 12 hodin před smrtí napospas osudu "po dlouhé a trýznivé období". Pokud by dostal odpovídající péči, měl by podle rady větší šanci na přežití.

Proto prokurátoři přehodnotili svůj verdikt a dospěli k tomu, že Maradonova smrt nebyla důsledkem zanedbání povinné péče, nýbrž že ošetřující lékaři věděli, že bývalý fotbalista zemře, ale neudělali nic, aby tomu zabránili.

"Aspekty, které varovaly před nebezpečím smrti, byly ignorovány," uvedla ve zprávě dvacítka odborníků, která zkoumala okolnosti Maradonovy smrti na žádost ministerstva spravedlnosti. Vyšetřování příčin požadovaly také stovky demonstrujících fanoušků.

Maradona, který trpěl problémy s ledvinami, játry a srdcem, zemřel na infarkt tři týdny poté, co podstoupil operaci kvůli krvácení do mozku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy