Manchester je ve finále Ligy mistrů. Přehrál Barcelonu

29. 4. 2008 22:37
Manchester United - Barcelona 1:0
Radost Paula Scholese, jenž vstřelil jediný gól
Radost Paula Scholese, jenž vstřelil jediný gól | Foto: Reuters

Manchester - Finále Ligy mistrů bude čistě anglickou záležitostí. Fotbalisté Manchesteru United dokázali v úterní semifinálové odvetě porazit Barcelonu a nyní budou čekat na soupeře, jenž vzejde ze dvojice Chelsea - Liverpool.

Zápas začaly oba celky trochu opatrně, podobně jako před týdnem, kdy se stejní protivníci rozešli smírně 0:0. Tento výsledek dával do odvety šance oběma týmům podobné, mírným favoritem na postup však byli domácí.

A to se brzy potvrdilo. Neuběhla ani čtvrthodina hry, když zamířil do svého typického úniku Cristiano Ronaldo, ale po jedné z kliček ztratil balon. Hostující obrana přesto zaváhala a pustila do zakončení Paula Scholese.

Čtěte více: Manchester hraje o finále. Neúspěch odnese Ronaldo

Třiatřicetiletý fotbalista, který nastoupil už do 101. zápasu Ligy mistrů, na nic nečekal a parádní střelou z pětadvaceti metrů rozvlnil síť za bezmocně plachtícím Valdesem.

Krátce nato mohlo vedoucí mužstvo anglické ligy přidat další branku. Opět u toho byl portugalský reprezentant a nejlepší střelec týmu, jenž našel na hranici vápna Parka. Korejcův technický pokus skončil jen těsně vedle tyče.

Barcelona získávala převahu

Domácí se pak pod dojmem náskoku začali stahovat do defenzivy. A fanoušky hned dvakrát vyděsil špílmachr Deco. Hráči Barcelony se ve 33. minutě dostali po rychlé kombinační akci do pokutového území. Míč převzal právě brazilský rodák, ale zamířil moc vysoko.

O chvíli později se situace opakovala, jen s tím rozdílem, že střílel po zemi a vedle.

Před odchodem do kabin pokračoval španělský klub v mírné převaze, ovšem s minimálním efektem. Podobný obraz se naskytl divákům ve druhém poločase.

Připomeňte si:
Chelsea zachránil Čech a vlastní gól Liverpoolu
Ronaldo selhal. Manchester hrál v Barceloně bez gólů

Aktivní byl kromě Deca také Lionel Messi, který se několikrát po stranách dobře uvolnil, ale buď vystřelil nepřesně, nebo nenašel přihrávkou své spoluhráče. Za zmínku naopak stála rána Téveze, s níž měl Valdés velké problémy a byl rád, že ji dokázal vyrazit.

Henry ani Krkič se neprosadili

V 78. minutě se po rohovém kopu dostal lacino k hlavičce Thierry Henry, jenže zblízka zamířil jen do rukavic brankáře van der Saara. V tu chvíli už byl na trávníku i talentovaný Bojan Krkič, ovšem i on marně překonával hráz domácí obrany.

Na konci se mohl Alex Ferguson radovat
Na konci se mohl Alex Ferguson radovat | Foto: Reuters

Před koncem normální hrací doby občas do útoku vyrazil Ronaldo s Tévezem, ale zajímavější momenty se děly na druhé straně. Nejdříve se do vápna tlačil právě Krkič, potom nebezpečně centroval Puyol. Jejich snaha ale vyšla nazmar.

Manchester totiž pokračoval ve hře, kterou se trochu nečekaně prezentuje v posledních dnech. Stejně jako před týdnem na hřišti soupeře vycházel především ze zajištěné obrany a na rozdíl od zápasu s Chelsea to svěřencům Alexe Fergusona přineslo kýžený efekt.

Udrželi nejtěsnější výhru, která je posunula do finále Ligy mistrů. O nejcennější trofej se střetnou s anglickým rivalem, jehož jméno se dozví ve středu krátce před půlnocí.

Finálová bitva je pak naplánována na 21. května a hostí ji ruská metropole Moskva.